Joo, perseelleen meni koko homma. Sanovat, että kyllä se kommunismi olis ollu hyvä ja hieno juttu, mutta jätkät pilas sen.
Muutenkin olen sitä mieltä, että kyllä maailmassa pitäisi muutama kunnon kommarimaa olla, että pääsis vähän pröystäilemään länsivaluutalla ihan kuin ennenvanhaan.
Hyvä juttu, mutta jätkät pilas koko homman
6
324
Vastaukset
Kyllä! Tulee oikeasti ikävä vanhaa kunnon neuvostomaata. Sitä oli ennen vanhaan Leningradissa helppo sanoa isolle ravintolaseurueelle pitkän ja kostean illan päätteeksi - vatsa ja pää tupaten täynnä - että MINÄ MAKSAN!!!
Kyllä, ikävä on. Miksi ne menivät pilaamaan koko homman! Kyllä minä tästä nyt mieleni pahoitan!- KomKomKom
Kommunismi on teoriassa ihan helevetin hienoa, mutta käytäntö on osoittanut sen olevan vain tie kusipäisten hullujen valtaannousulle. Kaikki entiset ja nykyiset kommarimaat vain sanovat olevansa kommunistisia. Yhtään kunnon kommarimaata ei ole tähän mennessä ollut missään.
Niin tai ne on just ne kusipäiset hullut jotka ryhtyvät kommunisteiksi (ja uskovat siihen potaskaan) ja pääsevät valtaan
- just_just
Näinhän se on. Teoria on aivan upea mutta ihmisen luonto ei taivu kuin ahneuteen ja oman voiton pyyntiin. Ei se ole kommunistisen teorian vika ettei se toimi.
- myrmyrmyrmyy
Aijaa, ei ole teorian vika? Ahneuskin kuuluu ihmisen luonteeseen, ei siinä ole mitään pahaa. Ja jos teoria vaatii luopumista ahneudesta, teoria on järjetön. Olisiko kyseinen teoria tehty mieluummin muurahaisille tms.? Ja olikohan kirjoittajillakin muurahaisen aivot?
- FMYlHist
myrmyrmyrmyy kirjoitti:
Aijaa, ei ole teorian vika? Ahneuskin kuuluu ihmisen luonteeseen, ei siinä ole mitään pahaa. Ja jos teoria vaatii luopumista ahneudesta, teoria on järjetön. Olisiko kyseinen teoria tehty mieluummin muurahaisille tms.? Ja olikohan kirjoittajillakin muurahaisen aivot?
Luepas se ensin. Siis Pääoma. Kyllä siitä kaikki vouhkaa, mutta harva on lukenut. Ei oo pitkä kirja, mutta perkeleen tylsä. Sen jälkeen lue Taisteluni (by A. Hitler). Huomaa että Aatu oli lukenut Pääoman, ja... ominut sen omaan päähän.
Jonkin jutun lukeminen ei tee kenestäkään sellaiseksi josta juttu kertoo. Olen lukenut Malleus Maleficarumin, enkä vieläkään jahtaa noitia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522165
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3401401Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941365- 1681271
- 681061
- 35968
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31929Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59910Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta27862Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46839