Joo, perseelleen meni koko homma. Sanovat, että kyllä se kommunismi olis ollu hyvä ja hieno juttu, mutta jätkät pilas sen.
Muutenkin olen sitä mieltä, että kyllä maailmassa pitäisi muutama kunnon kommarimaa olla, että pääsis vähän pröystäilemään länsivaluutalla ihan kuin ennenvanhaan.
Hyvä juttu, mutta jätkät pilas koko homman
6
357
Vastaukset
Kyllä! Tulee oikeasti ikävä vanhaa kunnon neuvostomaata. Sitä oli ennen vanhaan Leningradissa helppo sanoa isolle ravintolaseurueelle pitkän ja kostean illan päätteeksi - vatsa ja pää tupaten täynnä - että MINÄ MAKSAN!!!
Kyllä, ikävä on. Miksi ne menivät pilaamaan koko homman! Kyllä minä tästä nyt mieleni pahoitan!- KomKomKom
Kommunismi on teoriassa ihan helevetin hienoa, mutta käytäntö on osoittanut sen olevan vain tie kusipäisten hullujen valtaannousulle. Kaikki entiset ja nykyiset kommarimaat vain sanovat olevansa kommunistisia. Yhtään kunnon kommarimaata ei ole tähän mennessä ollut missään.
Niin tai ne on just ne kusipäiset hullut jotka ryhtyvät kommunisteiksi (ja uskovat siihen potaskaan) ja pääsevät valtaan
- just_just
Näinhän se on. Teoria on aivan upea mutta ihmisen luonto ei taivu kuin ahneuteen ja oman voiton pyyntiin. Ei se ole kommunistisen teorian vika ettei se toimi.
- myrmyrmyrmyy
Aijaa, ei ole teorian vika? Ahneuskin kuuluu ihmisen luonteeseen, ei siinä ole mitään pahaa. Ja jos teoria vaatii luopumista ahneudesta, teoria on järjetön. Olisiko kyseinen teoria tehty mieluummin muurahaisille tms.? Ja olikohan kirjoittajillakin muurahaisen aivot?
- FMYlHist
myrmyrmyrmyy kirjoitti:
Aijaa, ei ole teorian vika? Ahneuskin kuuluu ihmisen luonteeseen, ei siinä ole mitään pahaa. Ja jos teoria vaatii luopumista ahneudesta, teoria on järjetön. Olisiko kyseinen teoria tehty mieluummin muurahaisille tms.? Ja olikohan kirjoittajillakin muurahaisen aivot?
Luepas se ensin. Siis Pääoma. Kyllä siitä kaikki vouhkaa, mutta harva on lukenut. Ei oo pitkä kirja, mutta perkeleen tylsä. Sen jälkeen lue Taisteluni (by A. Hitler). Huomaa että Aatu oli lukenut Pääoman, ja... ominut sen omaan päähän.
Jonkin jutun lukeminen ei tee kenestäkään sellaiseksi josta juttu kertoo. Olen lukenut Malleus Maleficarumin, enkä vieläkään jahtaa noitia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380