Perussuomalaiset ei erota saunaa asunnosta?

Kuinka etäälle voikaan vieraantua Suomalaisesta kulttuurista?
10149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tai ehkä he pyrkivät parodioimaan suomalaisten saunomisintoa?

Joka tapauksessa tuo ei ole ainoa asia jossa persut häröilevät käsitteiden kanssa. Taannoin Henna Kajava julkaisi blogikirjoituksen, jossa hän esitti että persut myös puolustavat "eläinten oikeuksia". Nimeltä puolustajana oli mainittu Laura Huhtasaari.

Ilmeisesti persut eivät tajua, kuten jo tuolloin sanoin kun kirjoitin tänne kannanottoni Kajavan kirjoitukseen, että eläimillä ei voi olla oikeuksia siinä mielessä kuin ihmisillä. Eläimet reagoivat vaistomaisesti ärsykkeisiin eikä niillä ole samanlaista moraalista ajattelukykyä kuin ihmisillä. Tuollainen kykyhän olisi peruste antaa niille oikeuksia. Mutta kun ei ole niin ei ole ja jos persu-Huhtis ei tätä tajua niin aika onnetonta, eikä ihme jos kopioi ison osan omaa graduaankin.

Jos eläinten ns "oikeudet" kiinnostaa aiheena niin suosittelen Jukka Hankamäen erinomaista kirjoitusta "Kettutytöt ja Rukoilijasirkat".

On muutenkin täysin tekopyhää Huhtikselta ja Kajavalta esittää persut eläinten ystävinä, kun monet heistä kierrättävät eläimiä ruokalautastensa kautta. Määrittelen itse eläinten ystäväksi sellaisen ihmisen, joka ei syö eläimiä JA kohtelee eläimiä hyvin.

Peeäs...Saas nähdä saako tämä kommenttini samanlaisia itkupotkuraivareita palstapersuilta kuin tuon oman aloitukseni yhteydessä esittämäni ajatukset aiheesta. Nämä pyrkivät esittämään minut tuolloin pulunpaskaa syövänä kommarina. Kuvannee hyvin persujen mielikuvitusta (tai siis sen puutetta). Ts "Jos olet vegaani sinulle jaa syötäväksi vain pulunpaska."

Äänestä

Aloittraja itse on tainu etääntyä melko kauas suomalaisesta kulttuurista.Suomella oli presitenttikin muutama vuosikymmen sitten joka oli kainuulaisessa saunassa syntynyt.
Minun kotonani oli saunakamari saunan yhteydessä ja siellä lapsena nukuin moniaita kuukausia kesäkuukausina vuosittain koska pidin siitä.

Äänestä

40-50 -luvuilla elettiin hyvinkin vaatimattomissa asujamistoissa ei se paljoa saunasta eronnut

Äänestä

Komuakka joka ei osaa muuta puhua kuin saunasta on tainnu joku häkälöyly jäädä heittämättä hhe, mikä sen mukavanpaa on kuin nukkua saunamökissä laineet liplattevat tai on kunnon mysrky siinä kalleinkin hotellihuone jää toseksi .

Äänestä

Vasurihan ei erota Suomea venäjästä, vaan huutaa putinia edelleen...

Äänestä
  • Venäläinen vai Suomalainen sauna ensin?

    Äänestä

Vasurilla on häkää senverran päässä ,tämä yksinkertainen vasuriakka jaksaa jauhaa näitä saunajuttuja aamusta iltaan itse en niitä lue kuin otsikon kun huomaan että tämä sama idiootti yrittää taas jotakin vääntää.

Äänestä

Ruottalaisilt ne sen saunan suomalaiset kopioi.

Äänestä

Turkkilaisilla karväkämmenillä on ihan hyvä hikoiluhuone ruotsissa näitä saunoja oli aikoinaa,n kivat pehmoiset löylyt,en tiedä onko niitä enään .

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaupunkilaistuneetko kirjoitti:

Kuinka etäälle voikaan vieraantua Suomalaisesta kulttuurista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu