Kantasolu on erilaistumaton solu, jolla ei ole mitään erityistä tehtävää. Sillä on sama DNA kuin erilaistuneellakin solulla, mutta sitä ei ole ohjelmoitu mihinkään tehtävään.
Kantasolulta puuttuvat epigeneettiset informaatioprofiilit, eli DNA:n metylaatioprofiilit ja histonien epigeneettiset markkerit. Nämä tietorakenteet saavat aikaiseksi solun erilaistumisen ja normaalin toiminnan kudostyypin mukaisesti. Pelkkä DNA ei riitä siihen, että solu osaisi toimia tehtävänsä mukaisesti.
Siksi DNA on vain passiivista tietovarantoa solulle ja tarkoitettu tuhansien erilaisten RNA-tuotteiden valmistukseen. Yhtä ja samaa DNA-jaksoa lukemalla solu voi valmistaa jopa kymmeniätuhansia erilaisia proteiineja. Modifiointi tapahtuu RNA-tasolla, jossa solulla on käytössään useita nerokkaita editointimekanismeja. RNA A-to-I -editointi on esimerkki maskaus- eli naamiointitekniikasta, joka on täysin selvä todiste älykkäästä suunnittelusta. Samoin vaihtoehtoinen silmukointi.
Kun solu jakautuu (tätä tapahtuu meissäkin jatkuvasti) ennen tuloaan elinkaarensa päähän, sen on kopioitava koko genominsa. Pelkkä DNA:n kopiointi aiheuttaisi sen, että tytärsolusta tulisi kantasolu ilman mitään tehtävää. Epigeneettiset tietorakenteet tulee myös kopioida. Tästä tehtävästä vastaavat moottoriproteiinit kinesiinit ja dyneiinit, jotka toimittavat rahtina RNA-molekyylejä vesikkeleihin pakattuna tytärsolulle. Moottoriproteiinit ovat juoksevia kaksijalkaisia lähettejä, joiden nopeus on suhteessa omaan pituuteensa verrattavissa autoon, joka kulkee n. 360 km/h. Ne liikkuvat mikrotubukkeleiden päällä hallitusti ja hienosti toisiaan väistellen.
DNA on älykkäästi pakattua kielellistä informaatiota, jota lukemalla solu valmistaa tarvitsemiaan RNA-tuotteita. DNA ei tee yksinään mitään, se ei ohjaa eikä kontrolloi yhtään mitään. Epigeneettiset informaatiorakenteet kontrolloivat sitä, miten ja missä solu DNA:ta lukee transkriptioon. Koska DNA on kielellistä informaatiota ja nerokkaasti suunniteltua monikerroksista ja -toiminnallista informaatiota, limittyvää, päällekkäistä, sisäkkäistä ja eri paikoista luettavaa, ei se mutaatioiden eli sekvenssivirheiden vuoksi parane eikä kehity. Mutaatiot johtavat väistämättömään geneettiseen rappeutumiseen, koska ne rikkovat DNA:n kieliopillista eheyttä. Solulla on useita vaihtoehtoisia keinoja päästä haluttuun lopputulokseen mutta rappeutumisen edetessä riittävän pitkälle alkaa solu kohdata ongelmia. Tästä voi seurata sairauksia, rakennevikoja jne.
Kantasolu ja DNA
7
354
Vastaukset
Voi voi. Vain muutama mrd v. rappeutumista ja tässä tilanteessa ollaan nyt.
Mutaatiot väistämättä aiheuttavat muutoksia ja erilaistumista, mahdollistavat sopeumat erilaisiin ekologisiin lokeroihin ja vaikkapa symbioosiin tiertyjen kasvien tai eläinten kanssa, eli evoluutioksi kutsutun luonnonilmiön.
DNAn mutaatiot eivät mahdollista tuota sopeutumista. Kyseinen käsitys mutaatioiden uusia ominaisuuksia tuottavasta voimasta on täysin vanhentunut.
Miksi pidätte niin tärkeänä tuota mutaatioiden luovaa voimaa, vaikka siitä ei ole mitään tieteellistä näyttöä?asdfman kirjoitti:
DNAn mutaatiot eivät mahdollista tuota sopeutumista. Kyseinen käsitys mutaatioiden uusia ominaisuuksia tuottavasta voimasta on täysin vanhentunut.
Miksi pidätte niin tärkeänä tuota mutaatioiden luovaa voimaa, vaikka siitä ei ole mitään tieteellistä näyttöä?"DNAn mutaatiot eivät mahdollista tuota sopeutumista."
Miten niin ei? Sinun väitteellesi ei löytyne mitään tieteellistä.- YksinkertaisenTehokasta
asdfman kirjoitti:
DNAn mutaatiot eivät mahdollista tuota sopeutumista. Kyseinen käsitys mutaatioiden uusia ominaisuuksia tuottavasta voimasta on täysin vanhentunut.
Miksi pidätte niin tärkeänä tuota mutaatioiden luovaa voimaa, vaikka siitä ei ole mitään tieteellistä näyttöä?"Kyseinen käsitys mutaatioiden uusia ominaisuuksia tuottavasta voimasta on täysin vanhentunut."
Se on vanhentunut korkeintaan ROT:n kaltaisten kretupellejen mielikuvituksessa. Mutaatiot kyklenevät tuottamaan uusia ominaisuuksia ja osa niistä on populaatiolle hyödyllisiä. Luehan ajankuluksesi Wagnerin varsin tuore kirja: Kelpoisimman synty.
"Kirja käsittelee evoluutiobiologian keskeistä ongelmaa uusien ominaisuuksien ilmaantumisesta. Perinteisen käsityksen mukaan eliöiden uudet ominaisuudet ovat satunnaisten mutaatioiden tulosta. Wagnerin mukaan satunnaisuus on oikeastaan ollut kiertoilmaus sille, että mekanismia ei ymmärretä. Wagnerin mukaan uusien ominaisuuksien synty voidaan selittää geenien ja niiden tuottamien proteiinien muodostamien verkostojen ja niitä koskevien luonnonlakien avulla."
Satunnaisuus toimii vieläkin mutaatioissa, mutta kuten Wagner ryhmineen on osoittanut, toimivien innovaatioiden määrä on huikean paljon suurempi kuin tähän mennessä on ymmärretty. - tämäntakia
asdfman kirjoitti:
DNAn mutaatiot eivät mahdollista tuota sopeutumista. Kyseinen käsitys mutaatioiden uusia ominaisuuksia tuottavasta voimasta on täysin vanhentunut.
Miksi pidätte niin tärkeänä tuota mutaatioiden luovaa voimaa, vaikka siitä ei ole mitään tieteellistä näyttöä?Koska tiede on julistanut ja julistaa valhetta. Totuuden kertominen olisi epätieteellistä ja eihän se ole sopivaa sen paremmin tiedemiehille kuin näitä kumartaville. Hienoa touhua.
- lentävä.lehmä
marathustra kirjoitti:
"DNAn mutaatiot eivät mahdollista tuota sopeutumista."
Miten niin ei? Sinun väitteellesi ei löytyne mitään tieteellistä.Asdfman on papukaija joka uskoo Rotikkaan kuin Jumalaan.
Kantasoluja ja DNA:ta ei muuten mainita Raamatussa ja muutoinkin ne ovat selvää ateistis-evolutionistista valetiedettä, vai mitä, Mark5?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään14113250Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen863697Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1283000Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791420Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?411406Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1561363Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151294Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141234- 811081
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205989
