Veikko Leinonen ja siviilipalvelus vuonna 2007

Vuonna 2007 Veikko Leinonen oli yhdessä pääesikunnan komentajakapteeni Jyrki Kivelän kanssa YLE:n studiossa keskustelemassa siviilipalveluksesta.

Toimittaja kysyi Leinoselta:

"Eivätkö Jehovan todistajat ole missään mielessä valmiita joustamaan esimerkiksi juuri menemällä siviilipalvelukseen?"

Leinonen vastasi näin:

"No mehän... jokainen Jehovan todistaja tekee oman henkilökohtaisen päätöksen, mutta nyt sen mukaan, mitä tiedän ja olen kuullut, mitenkä Jehovan todistajat yleensä ajattelee, niin näyttää siltä, että jos tämä erityislaki nyt poistettaisiin, niin palattais siihen entiseen tilanteeseen."

Toimittaja kysyi edelleen Leinoselta näin:

"Te ette vielä vastanneet siihen, että jos tämä velvollisuus tulisi, niin meinaako se sitä, että vankilaan mennään?"

Leinonen vastasi:

"Kyllä se siltä näyttää. Tällä hetkellä, jos kaikki muut lait... nythän on uusintana... siviilipalveluslaki uusiutuu ja sitten asevelvollisuuslaki uusiutuu. Jos nyt lähdetään siitä, että tämä Jehovan todistajien erityislaki kumotaan, niin kyllä se sitten näyttäis vankilaan johtavan."

* * *

Miksi Jehovan todistajien tiedottaja antoi aivan väärää tietoa YLE:n haastattelussa 2007? Miksi hän ei kertonut, että Jehovan todistajien hallintoelin teki oppimuutoksen siviilipalvelusasiaan jo vuonna 1996? Uuden tulkinnan mukaan Jehovan todistajat voivat aivan hyvin suorittaa siviilipalveluksen.

Voit lukea koko haastattelun tekstinä tai kuunnella kahtena 5 minuutin äänitteenä tämän sivun kautta:

https://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s983.html

1

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • totuudellaeiväliä

      Miksi Jehovan todistajien tiedottaja antoi aivan väärää tietoa YLE:n haastattelussa 2007?

      Tiedottaja vastaa aina sillä tavalla, jonka ajattelee parhaiten ajavan lahkon etua. Totuudella ei ole ilmeisesti kovin paljon väliä. Yhteiskunnan pitäisi päättää miten toimitaan, eikä kysellä mitään mielipiteitä tyyliin "Sopisiko tämä teille...?" Hehän ovat jäävejä vastaamaan, kun kyse on heidän edusta. En ymmärrä tätä asian ympärillä käytävää vatvomista. Kaikille tasa-arvoinen laki ja sillä selvä. Kun nykyisin rangaistus on ilmeisesti pantarangaistus, niin yhteiskunta säästää siinäkin, kun eivät istu vankilassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      118
      5705
    2. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      153
      5524
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      54
      4374
    4. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      88
      3844
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3841
    6. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      33
      3670
    7. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      57
      3408
    8. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      226
      2694
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2403
    10. HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00

      KAIKKI NUORET JA KAIKKI MUUT MYÖS TÄNÄÄN HYRYNSALMEN TORILLE KLO 20.00!!!!!
      Hyrynsalmi
      26
      1319
    Aihe