Tällä porukalla

puuttuu suhteellisuuden taju.

Ehkä se konkretisoituisi kun päivittäisen kävijämäärän keskiarvoinen määrä väkeä kasattaisiin yhteen paikkaan jotta kirjoittajat näkisivät omin silmin määrän.

Loppuisi nuo ensilumi satoi siellä -vihjeet joiden perusteella joku luulee että oikea tunnistaa

Ehkäpä täällä porukalle tulee ns. Lumisokeus. Heillä ajattelu kaventuu ja luulevat että netti on pieni piiri jossa suppea pieni tuttavaporukka.

Tosiasiassa täälläkin on enemmän lukijoita kuin mitä kirjoittajia.
19309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

...ehkä jonkinlaista arvioo suomi24 käyttäjistä määrineen voisi saada selaamalla suomi24/treffit osion seuranhaku profiileja.

Niitäkin on paljon ja sen lisäksi on paljon satunnaisesti käyviä jotka etsii tietoa omaan ongelmaansa ja niitä jotka ei hae seuraa ollenkaan mutta haluavat keskustella erilaisista yhteiskunnan ja elämän aiheista.

Monet löytää tämän paikan jotain tietoa Googlen avulla etsiessä. Opiskelijat tekee ryhmätöitä ja etsii aiheeseensa tietoa niin rävähtää auki suomi24:n keskusteluja aiheesta

Joku etsii tietoa kodinkoneen tai terveysongelmiin ja päätyy tänne

Kävijöitä on isompi määrä kuin joku ”lumisokeaksi ” tullut olettaa

Äänestä

Niin, jotkut kutovat seitteejään ja jotkut sitten jäävät osittain tähän maailmaan loukkuun. Esimerkiksi palstan agressiivinen skitso ei-mia-ei-ap kuvittelee että jokainen elämänsä aikana tavattu ihminen kirjoittelisi täällä. Sen pitäisi olla hyvä esimerkki kaikille, että jos oikeasti luulet monen tapaamasi ihmisen kirjoittavan täällä niin olisi aika painaa pausea.

Äänestä
  • Olen epäkiitollisessa asemassa ja lukenut ja kirjoittanutkin (myös aloituksia) täällä vuosikaudet. On ihmisiä, joille olen kertonut ikävästäni ja tilanteestani sekä pari, jotka tietävät, että kirjoitan tänne.

    En ole ikinä tällä palstalla kohdannut yhtään tuttua.

    Ehkä kuitenkin hänet, sillä hänkin tietää.

    Äänestä

  • Niin,+”ei-mia”+onkin+mies,+jolla+on+satoja+nikkejä+ja+kirjoittaa+95%+kaikesta.+Ei+kai+muuta+tekemistä.😢

    Äänestä

Sanon vaan että mulla ___ _____ ____ _____ ____ _____ ____ ja aika moni muu etsi kavereita. Kavereissa sellaisiakin että te että ylikävele siten miten te kuvitteletta.

Kirjoitan vaihtuvalla IP

Te tuutta häviämään.

Oikeuden vaakakupit on liian väärin.

Tämähän nähdään ympäri maailman.

Äänestä

No entäpä tuo yksi, joka kertoo miten hänen stalkkerinsa suku länsi-Suomessa tietää, että tää ko. henkilö kirjoittaa täällä? Siis mitä?

Tää ihminen kertoo huomanneensa täällä otteita omista sähköposteistaan tms. Kun stalkkeri on murtautunut hänen tileilleen.

Todellisuudessa ne varmaan ovat jotain randomlauseita, eli pelkkää sattumaa mutta tuo ihminen on täysin tosissaan ja käy nyt monipersoonaisena yhdennaisensotaa täällä vastaan vihollisia, joita ei ole olemassakaan.

Oikeasti?

Kukaan ei ensilumesta voi olla varma muuta kuin, että joka vuosi se ensimmäinen kerta on aina ensimmäinen.

Äänestä
  • Jos ei ole suhteellisuudentajua niin ei ole todellisuudenkaan kanssa misdään tekemisissä.

    Äänestä

  • Kylläpä se ensilumi marraskuussa 2016 jäi jotain kaihertamaan. Outoo.😅🤶🏻🌨❄️

    Äänestä

  • tulen_niin_kuin_sade kirjoitti:

    Kylläpä se ensilumi marraskuussa 2016 jäi jotain kaihertamaan. Outoo.😅🤶🏻🌨❄️

    ??

    Minulle ei kaksi vuotta sitten ensilumien satamisen aikaan tapahtunut mitään mieleenpainuvaa.

    2012 on asia erikseen. Eikä se silloinkaan välttämättä ollut ensilumi.

    Äänestä

Ihmisiä on KUOLLUT TÄMÄN TAKIA. 30min sitten luki ikävä palstalla tapa itses apina.

Oon saanu tappouhkauksia lukemattomia.

Ei olla ainoita.


20.8.2018

https://www.hs.fi/politiikka/art-2000005797346.html

"Varatuomari Torvinen vaatii lainmuutosta ja internetin palveluntarjoajia rikosoikeudelliseen vastuuseen törkykirjoitusten julkaisemisesta. Kaksi hänen asiakastaan on tehnyt itsemurhan netin törkypuheiden takia. ”Suomi24 on kaikkein pahin töryn tarjoaja. Se pitäisi lopettaa, sillä siellä voi loukata mitä tahansa. ”"

Äänestä

Jos te ajatte liian ahtaalle ei jää muutakäteen kuin puolustautua.

Äänestä

TÄSSÄ EI OLE MUUTA RATKAISUA ENÄÄN KUIN KAIKKI RIITELIJÄT SAMAAN SALIIN JA OVI LUKKOON.

OLLAAN SIELLÄ NIIN KAUAN KU MEILLÄ ON SAATU SOPU.

EIKÄ TÄÄLLÄ NETISSÄ!!!

Äänestä
  • Paisuman saa hyvin ratkaistua kun antaa lauta.

    Äänestä

  • valtakunta kirjoitti:

    Paisuman saa hyvin ratkaistua kun antaa lauta.

    Siis Laueta.

    Äänestä

Täällä on näitäkin, jotka fiksoituu kummasti johonkin ajatukseen niin, että pitää yölläkin tehdä aloituksia. Milloin on aiheena mummot, milloin läskit ja viimeaikoina on ollut lehmät mielessä. Tänään sitten ensilumi. Miten yhdestä lyhyestä aamupäivän aloitteesta saakaan aikaan näin paljon kirjoitusta. Mahtaa tuon ensilumialoitteen tehnyt olla mielissään, varsinkin kun tässä ketjussa kootaan koko ikävä palstan porukka tuon pienen aloitteen alle :D :D :D

Äänestä
  • Huomaathan, että lukeudut nyt itsekin määrittelemääsi "koko ikäväpalstan porukkaan".

    Äänestä

  • Pussiinpuhuja kirjoitti:

    Huomaathan, että lukeudut nyt itsekin määrittelemääsi "koko ikäväpalstan porukkaan".

    Sehän tässä niin hauskaa onkin, että aloitteen tekijä kokosi kaikki yhteen porukkaan aloituksessaan. Siis myönsi itsensäkin kuuluvan lumisoikeisiin. Ja kaikki vaan yhden pienen aloitteen ansiosta :D ;D

    Äänestä

Olettapa hyväsydämmisiä kun tuhoatte ikänsä köyhän repale vaatteisen työssäkäyvän.

Sydämmenne on täyttä kultaa!

Rakkautenne on suurta.

Jaetaan leipämme. Autetaan muita.

Äänestä

Ne teidän arvot voidaan ottaa pois.

Valkokypäräkin voi muuttua keltakypäräksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hahmotushäiriö kirjoitti:

puuttuu suhteellisuuden taju.

Ehkä se konkretisoituisi kun päivittäisen kävijämäärän keskiarvoinen määrä väkeä kasattaisiin yhteen paikkaan jotta kirjoittajat näkisivät omin silmin määrän.

Loppuisi nuo ensilumi satoi siellä -vihjeet joiden perusteella joku luulee että oikea tunnistaa

Ehkäpä täällä porukalle tulee ns. Lumisokeus. Heillä ajattelu kaventuu ja luulevat että netti on pieni piiri jossa suppea pieni tuttavaporukka.

Tosiasiassa täälläkin on enemmän lukijoita kuin mitä kirjoittajia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu