Ruotsin poliittinen kenttä on nyt niin sekaisin, että pienpuolueet ovat nousemassa vaaankieliasemaan. On jopa mahdollista, että vain 8,6 %:n kannatuksen saaneen Keskustan (Centern) puheenjohtaja Annie Lööfiä ei voi jättää pois ehdokkaaksi seuraavaksi pääministeriksi. Ja tämä tie voi aueta nimenomaan siinä vaihtoehdossa, että Keskusta lähtisi hallitustunnusteluihin ylittämällä blokin eli Sosialidemokraattien kanssa. Maltillisen Kokoomuksen kanssa Keskustan tie hallitukseen saattaa olla estynyt, koska Ruotsin kepulaiset eivät suostu Ruotsidemokraattien kanssa yhteistyöhön eikä Allianssi ole riittävän vahva ilman Ruotsidemokraatteja. Jos meillä meni hallituspeli kikkailuksi Sinisten vuoksi, niin on lupa odottaa Ruotsistakin "politiikan erikoista".
https://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/258429-yhdella-puolueella-ruotsissa-lahes-ratkaiseva-rooli-eika-se-ole-ruotsidemokraatit
Ulkoministeri Timo Soini kommentoi jo kehittynyttä tilannetta täysjumiksi.
https://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/258429-yhdella-puolueella-ruotsissa-lahes-ratkaiseva-rooli-eika-se-ole-ruotsidemokraatit
Ulkoministeri Timo Soini kommentoi jo kehittynyttä tilannetta täysjumiksi.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ulkoministeri Soini on pian ulkona. Helvetin hieno juttu, jos ne saa takinkääntäjän erotettua.
Ruotsin vaaleissa oli kaksi hyvää asiaa: Sosiaalidemokraattien ja vihreiden tappio.
Punavihreä meno ei maistu enää edes ruotsalaisille, niin kalliiksi se tulee jopa vauraalle kansankodille.
Ruotsissa tehdään nyt selkeä valinta, oikeistoblokki ja Ruotsidemokraatit muodostavat hallituksen, joka ryhtyy korjaamaan vuosikymmenten kuluessa pahasti pöhöttynyttä Ruotsin julkista sektoria. Kyyti tulee olemaan kylmää monelle tukien varassa elävälle, mutta neljän vuoden kuluttua naapurissamme on Euroopan menestynein valtio.
"Kyyti tulee olemaan kylmää monelle tukien varassa elävälle"
Aivan varmasti, jos Ruotsi ottaa mallia Sipilän vaalilupauksesta eli "tuen saajilta ei leikata" -valheesta. Entä aktiivimalli, voisiko sen myydä ruotsalaisille kun silläkin voi tuen saajia kyykyttää? Tehokkaasta ulkomaalaisten sisäänvedosta Sipilä voisi antaa asuntoilmoitusvinkkejä.