Kävin kalassa 6 päivänä ja sain yhteensä 88 ahventa jotka sain mukaani. Ahventa on alkanut tulemaan oikein hyvin, kilomäärää en punninnut mutta suurin osa oli yli 200 g ahvenia ja yli 300 g ahveniakin oli varmaan 50 kpl. Pakastin on kovilla mutta söin kyllä ahvenia ja muusia lähes joka päivä viime viikolla ja aion lisää kalastaa, huomiseksi on luvattu kovaa tuulta mutta kun tuuli laantuu siihen noin 7m/s tuuleen niin lähden kyllä heti kalaan.
Viime viikko oli hyvä viikko
5
160
Vastaukset
- köyhäkokkaa
Me syötiin viime viikolla muikkua savustettuna, kun kaverilla oli muikkuverkot järvessä ja saatiin siitä kaverilta muikkuja. Hyviä olivat keitettyjen perunoiden kera ja ruisleivän päällä!
Ahven on tosi hyvä kala, kyllä kelpaa! - vaikkumpppp
Kumpikin noista kävis ahvenfile ja muikku mutta ahven on kylläkin hinnoissaan fileenä ostettuna kaupasta mutta muikku kohtuuhinnoissa samoin silakka. Voissa paistetut muikut ja ruisleipää.
- Työtön-kalastaja
Olen saanut verkoilla ja jigillä 35 kg ahvenia viikossa. 10 kg pidän itsellä ja loput olen myynyt hintaan 8 egee kilo. Bensaan menee noin litra per reissu.
Kala on terveellistä. Voiko ahventa graavata? Tai voihan sitä mutta onko hyvää? Kalakeitto, savukala, kapakala, kala paistettuna ja vaikka Kiinalaistyyppinen kalakeitto. Itsekin syöny paljon kalaa tänä kesänä. Oon saanu ilmasta kalaa.. silakkaa, ahventa, kuhaa. Mahdollisuudet kalastamiseen vähäiset mutta muuten kyllä kelpais itsekin pilkkiä tai onkia. Rannat vaan huonoja, aidattuja, ei venettä. Se ainainen marmatus mutta näin on.
- kalatervvvv
Juu kyllä kala terveellistä on ja sen verran rahoja on että sillon tällön silakkafilettä ostaa kilon. Ahven on kyllä onkikalana ihan hyvä mutta hauesta en oikeen innostu mutta pystyn syömään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523406Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512389Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu121194- 1121169
Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per48937Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va9913Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019870- 46864
- 36692
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt196666