Mannerheim maanpetturi?

Ripatti piti valtuustolle esitelmänomaisen yhteenvedon Mannerheimin elämän ”ilmeisestä epäonnistumisesta”, ja hän puhui Mannerheimin sisärenkaan tehneestä virheestä kesäkuussa 1941, joka maksoi Suomelle 50 000 henkeä, sekä ”pienen kansan liian suuresta hinnasta”. Hän oli myös listannut Mannerheimin ”rikokset ihmisyyttä kohtaan” ja ”maanpetoksellisen toiminnan”. Ripatin mukaan Mannerheimillä ei talvi- ja jatkosodan aikana ollut ylipäällikkönä minkäänlaista asiantuntemusta eikä sotilaallista ammattitaitoa ja hänen johtamiskykynsä olivat nollatasoa. Presidenttinäkään hän ei valtuutetun mielestä hoitanut työtään kunnolla vaan oli ”koko ajan sairas” ja ”täysin kyvytön johtamaan Suomea”

Tällaista tarinaa syöttää MV-media. uskon ainakin osittain, koska RKP tekee sankareita valehtelijoista ja satujen kertojista. Viimeisin oli Turun sankari Hassan "hassulainen" Zubier. marskin sankaruus tulee samasta valeuutisten myllystä. Enää ei valemedian sankarit mene läpi.
Martti Ahtisaari on myös Nobel palkintoineen samanlainen sankari.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

        Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
        Maailman menoa
        495
        8637
      2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

        jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
        Maailman menoa
        121
        5899
      3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

        Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
        Maailman menoa
        288
        4914
      4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

        SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
        Perussuomalaiset
        58
        4645
      5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

        Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
        Maailman menoa
        74
        4206
      6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

        ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
        Maailman menoa
        164
        3972
      7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

        Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
        Maailman menoa
        172
        3798
      8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

        Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
        Ikävä
        90
        1751
      9. Onko sinulla ja kaivatulla

        joku yhteinen tärkeä paikka?
        Ikävä
        99
        1302
      10. sä oot ehkä

        maailman omituisin tyyppi
        Ikävä
        47
        899
      Aihe