Koulun vaihto vai itsemurha?

Jokuvaaann

Siis jos teitä (taas) alettaisiin kiusaamaan koulussa niin vaihtaisitteko koulua vai luovuttaisitte jo ja päättäisitte päivänne. Kun tämä on jo neljäs koulu

12

335

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,

      Hyvä, että kirjoitit tilaneestasi tänne! Hankalalta tuntuvan elämäntilanteen pohtiminen yksin on raskasta. Tällaisessa tilanteessa ulkopuolinen tuki voi olla hyvä voimavara. Toki kannustan sinua pohtimaan asiaa myös yhdessä perheesi ja koulun kanssa.

      Tässä muutamia osoitteita, joihin voit halutessasi olla yhteydessä:

      - Sekasin-chat nuorille, https://sekasin247.fi/. Sekasin-chat on auki vuoden jokaisena päivänä, maanantaista perjantaihin klo 7-24 sekä lauantaisin ja sunnuntaisin 15-24. Chatissa päivystävät mielenterveyden ammattilaiset sekä koulutetut vapaaehtoiset.

      - Verkkokriisikeskus Tukinet, https://www.tukinet.net/. Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja.

      - Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää numerossa 010 195 202 arkisin klo 09.00-07.00 sekä viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 15.00-07.00.

      Ystävällisin terveisin
      SOS-kriisikeskus/Kata

    • kiusattu

      ammut ne saatanan homot jotka vituttaa

    • gdkjz

      AIka hirveetä jos jo neljäs koulu menossa. Itsemurha on muute "kostona" sikäli tehokas että kovakin kiusaaja tuntee syyllisyyttä loppuelämänsä siitä. Kenties aiheuttaa aikuisiällä pahojakin ongelmia. Mut EN sinua kehoita siihen. Koita löytää muu ratkaisu, vaikka koulua vaihtamalla. Uskoakseni tuohon kiusaamisen ongelmaan tänäpäivänä puututaan melko hyvin. Itselläni kouluista jo vähän aikaa. Tsemppiä aloittajalle!

      • Pkjgdsstib

        Tuskin tuntee syyllisyyttä. Kouluikä menee ohi ja voit sitten päästä kiusaajista vapaaksi. Toivotaan että et joudu työpaikkakiusatuksi. Yritä kestää tappamatta itseäsi. Koita keksiä vapaa-ajalle jotain mielekästä tekemistä tai harrastusta. Älä ajattele kiusaajiasi ollenkaan vaan käännä ajatukset hyviin asioihin.


      • tzjxutk

        Kyllä tuntee syyllisyyttä jos kiusattu tekee itsemurhan. Se omatunto alkaa vähän viiveellä kolkuttelee, ellei kyseessä ole joku täysi psykopaatti.


    • ettäsilleen22

      mä vetäisin turpiin niitä kiusaajia.......

    • TyhmyydenLuonteiset

      En ole vastaavaa kiusaamista kokenut, mutta jotain kylläkin ja tiedän että se synnyttää tosi voimakkaita tunteita. Et ole kuitenkaan ansainnut niitä tunteita, etkä ole ansainnut kiusaamista. Jotkut ihmiset (kiusaajat) on vain helvetin tyhmiä. Oikeasti kiusaaminen kertoo heidän heikkoudestaan ja tyhmyydestään. He elävät toisten kustannuksella. Oikea menettelytapa on elää neutraalisti, eikä puukottaa ketään selkään. En usko että sinua kiusataan jos pysyttelet taustalla keskipisteenä olemisesta, ja etkä tee niitä asioita, mitkä kiusaamista aiheuttavat. Pyydän että menisit psykiatrin juttusille ja kertoisit kaiken siitä, miltä sinusta oikeasti tuntuu siellä olla, ja mistä luulet kiusaamisen johtuvan. Pitäisi olla rehellinen saadakseen SEN TODELLISEN AVUN. Jos sanot psykiatrille että kaikki on hyvin eikä mikään ole hätänä, niin tuet itse kiusaajiasi. Ei ole sinun asiasi ruokkia kiusaajia millään tavalla. Pysyttele etäällä heistä. Jos joku käy käsiksi tai muuta niin toimi niin rajusti takaisinpäin, että oppivat kunnioittamaan sinua. Pikku huutelut ja vitsailut tms. ei ole kuitenkaan vakavaa. Voi myös olla että otat liian vakavasti asiat. Jotkut asiat on vain viisampaa niellä. Se voi sapettaa muutaman tunnin tai yhden päivän, mutta sitten se on unohtunut, ja olet vapaa kiusaajistasi.

      Älä ainakaan vahingoita itseäsi. Et ole yksin ongelmasi kanssa, vaan maailmassa on monia ihmisiä jotka sinua ymmärtävät, eivätkä kiusaisi sinua. Monesti kiusaajat eivät ole kiinnostuneita mistään tietystä asiasta, vaan heille kelpaa kuka vaan joka sattuu siinä ja silloin siellä olemaan. Siitä sitten keksitään joku asia, mistä voidaan kiusata. Todellisuudessa ei siis mitään henkilökohtaista. Idiootteja vain. Idiootteja on aina. Ei heidänkään kiinnostus sinuun loputtomiin kestä. Enennpitkää olet heistä vapaa.

    • realismus

      En tiedä. Auttoi kun haistatteli hyökkääville. Varmaan voi joutua vetään turpaanki. Itse kouluvaihdokas paikkakuntamuutoksista johtuen.

    • adfadfadfadfdaf

      Lintsaa mahdollisimman paljon, ei siellä koulussa kumminkaan mitään hyödyllistä opi.

    • öööööööäää

      Itseä kiusattiin todella paljon yläasteella. Enpä nyt juurikaan tiedä mitään sinusta tai kiusaajista mutta jos mahdollista niin pistä vastaan ja satuta kiusaajia oikein kunnolla jos ei keinoja ole niin ala treenaaman lajeja jossa saat fyysisiä valmiuksia ja nostaa se ehkä itsetuntuntoakin. Sinällään koulu on melkoisen erikoinen paikka harvassa paikassa ja tietyn ikäisenä selviää pahoinpitelystä puhuttelulla tai vastaavalla eli peruskoulukoulu on paikka missä väkivallasta oli se sitten fyysistä tai henkistä pääsee oikeastaan ilman todellisia seurauksia jos on alle 15 vuotias. Itse olin nössö ja en uskaltanut tehdä mitään tai kertoa kellekkään ja lähinnä odotin että pääsee koulusta pois. Nyt vanhempana vaan huomaan mitä se kiusaaminen on itselle tehnyt. Ihmissuhteiden luominen on todella vaikeaa ja ongelmatilanteissa yleensä lopetan kaiken kesken. Ja tietysti tämä ihana masennus josta en pääse eroon. Sinällään en kannata väkivaltaa mutta ehkä maailma olisi parempi kun jokainen masentunut joka on saanut tarpeeksi lahtaisi kiusaajansa tai esim vakuutuslääkärin tai käsittelijän joka toimii epäeettisesti. Tietysti jokainen tulkitsee asioita hieman erilailla niin saattaisihan se melkoisen jännä yhteiskunta olla sen jälkeen mutta toisaalta ehkä parempi maailma. Jos kiusaajat on yli 15-v niin kannattaa tehdä rikosilmoitus kiusaajista.

    • usopis

      jos ei koulu huvita niin jäät pois koulusta. vanhemmat lähettää kuouluvirastoon kirjjeen että järjestävät jatkossa opetuksen itse. ei muuta tarvita. jos et ilmotusta tee ja lintsaat vaan niin joudut huostaanotetuksi.

    • arkkiparkki

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      52
      2313
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      108
      1675
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe