Foxtrail kokemuksia 2018 - lähinnä kehnoja

Olisintehnytparemmin

En ymmärrä mistä porukkamme maksoi: valtaosa pelillisiksi kuvatuista rasteista oli pelkkiä lappuja pitkin kaupunkia. Pelasimme kahdeksan hlön ryhmänä, johon ilman muuta palveluntarjoajan olisi pitänyt suositella ryhmän puolittamista - mutta heidän mukaansa peliä voi pelata hyvin isollakin porukalla.

No voi tietenkin, mutta pahuksen tylsää se oli. En myöskään veisi ketään tiiminrakennukseen Foxtrailille, sillä ammattilaisena voin sanoa etteivät rastit todellakaan sisältäneet todellista yhteistyötä edellyttäviä toimia. Minusta ne oli suunniteltu huolimattomasti ja niistä puuttui oikea kekseliäisyys, haastavuus ja wow-elementti (jota kyllä odottaa, jos hommasta maksetaan yli 200 euroa).

Ohjeet tulostettiin omakustanteisesti etukäteen valmiiksi (siis kyllä, teknologian vuonna 2018 PAPERILLE..), joten ei ollut mitään todellista jännitystä siitä saadaanko ratkottua ja sitä kautta seuraava vihje. Ohjeissa oli myös älyttömiä epäjohdonmukaisuuksia, jopa niin että annettiin väärät ohjeet ja seuraavassa kohdassa vitsailtiin siitä etteivät ne pitäneetkään paikkaansa. Tästä syystä emme löytäneet yhtä rastia, joten lähetimme ohjeiden mukaisen viestin ja saimme vastauksena osoitteen, minne mennä.

En alkuunkaan ymmärrä mistä koostuu hinta 27€/hlö, kun vastauskin lienee tullut automatisoituna. Ja siis pelin hinta täsmälleen sama, pelasit sitten kaksin tai isolla porukalla. Lähdöt oli ajastettu niin lähekkäin (15 min välein), että meidän odottaessamme julkista kulkuvälinettä 10 minuuttia, kaksi seuraavaa ryhmää otti meidät kiinni. He kisasivat keskenään nopeudesta ja me taas etenimme kiireettä, mutta reippaasti. Tämä johti siihen, että yhdellä rastilla jonotti kolme porukkaa. Siitä eteenpäin oli jännitys tiessään, koska reittiä etsiessä konkreettisesti näki, mihin suuntaan edellä menijät lähtivät tai olivat tulossa jostain.

Pelissä ei myöskään ole kunnollista tarinaa - joten siltä ikäänkuin puuttuu loppu. Pelaajat vain saapuvat viimeiselle rastille, ja siinä se. Huonokin tarina olisi ollut viihteellisempi, kuin pelkkä kirkkaan värinen tassunkuva pitkin katuja. En voi välttyä ajattelemasta, että tämä on aikamoista huttua verrattuna tuntemiini pako seikkailupelisuunnittelijoiden sydänverellä tehtyihin peleihin. Rasteista kertakaikkiaan puuttui kekseliäisyyttä, omintakeisuutta, dramaturgiaa ja wow-elementti - jota tuolla hinnalla kyllä jo odottaa. Kallista hupia ollakseen noin halvasti toteutettu.

1

2297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika samat tuntemukset. Kävelyä pitkin kaupunkia ilman mitään oivaltavaa tai vaativaa suorittamista. Hinta on tosi suolainen ja oikeasti riittää että ryhmästä yksi maksaa sen.

    Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      294
      2983
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2017
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1784
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe