Monilta aikuisilta kristinuskon alkeetkin ovat jo unohtuneet eikä luterilaisesta tunnustuksesta ole mitään tietoa. Aikuisrippikoulu olisi foorumi jossa uskonnon dogmeja ja käytäntöjä olisi myös lupa arvioida aikuisen kriittisyydellä eikä epäileminenkään olisi kiellettyä. Edesmennyt eksegetiikan professori Heikki Räisänen halusi tuoda sen tiedon mitä yliopistossakin saadaan myös tavallisen ihmisen ulottuville. Raamatun antiikin käsitykset eivät enää kolahda ajattelevalle ihmiselle, vaan hän kaipaa tutkittua ja perusteltua tietoa myös kristinuskosta minkä vaikutuspiirissä hän elää.
Aikuisrippikouluilla olisi kysyntää
näin_uskon
1
68
Vastaukset
No mitä muistan rippikoulusta niin eipä se oikein tuollaista kyllä ollut. Ihan hyvää aikaa sinänsä, että ei mitään traumoja mutta kovasti sellaista "ylhäältä annettua ja ulkolukua"
Sinänsä tämä sinun ideasi voisikin ihan toimia. Tosin suurinosahan luterilaisista taitaa yhä edelleen tuon rippikoulun suorittaa silloin teini-iässä mutta tuollaisen foorumin mistä kirjoitat voi perustaa ihan kuka vain, vaikka sinä .Ja vanha kunnon irc-kanavan luominen , ei sekään rakettitiedettä ole ja siinä pysyy tavallaan anonyymiteetti mutta keskutella voi reaaliajassa ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad1001713- 551113
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että4371087- 1701023
- 58801
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän126782- 83730
- 51698
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38675- 57671