Euroviisut järjestetään Tel Avivissa

EurovFani

Ennustiko Jeesus tämänkin?

8

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taikuri

      Voisi olla aikamoinen matkailu paikka ellei olisi liukumiina vaaraa.

    • Eikös tuo ole vähän kuin homokultturinmekka, ainakin näin jotenkin joittenkin palstalaisten kertoneen.

      • niinpäniin

        Parempi taitaa olla, että Euroviisut järjestetäänkin Tel Avivissa mieluummin kuin Jerusalemissa, koska Euroviisut ovat viime vuosina korottanut voimakkaasti homoagendaa ja sopivat paremmin Tel Aviviin.
        Jerusalem on Jumalan Pyhä Kaupunki, jossa Jumalan nimi asuu, eikä homostelijoiden pidäkään mennä sitä saastuttamaan.


      • niinpäniin kirjoitti:

        Parempi taitaa olla, että Euroviisut järjestetäänkin Tel Avivissa mieluummin kuin Jerusalemissa, koska Euroviisut ovat viime vuosina korottanut voimakkaasti homoagendaa ja sopivat paremmin Tel Aviviin.
        Jerusalem on Jumalan Pyhä Kaupunki, jossa Jumalan nimi asuu, eikä homostelijoiden pidäkään mennä sitä saastuttamaan.

        Mistä tiedät, että Jerusalemissa ei ole homostelijoita? Ja millä tavalla he saastuttavat?


    • AipsnapsWiki

      Tel Aviv rakennettiin maailman vanhimpiin merenkulkukaupunkeihin kuuluvan Jaffan (hepreaksi ‏יָפוֹ‎ (Jafo)) pohjoispuolelle. Jaffa oli antiikin Joppe eli Joppa, joka tiedetään mainitun ainakin jo noin vuonna 2500 eaa. Yhdessä Tel Aviv ja Jaffa muodostavat runsaan 10 kilometrin pituisen, hiekkarannalle ja kolmelle rinnakkaiselle hiekkakiviselänteelle rakennetun kapean rannikkokaupungin. Idempänä sijaitsevat esikaupungit mukaan laskien Tel Aviv-Jaffan suurkaupunkialueella asuu lähes kolmannes koko Israelin väestöstä.

      Pitkän historiansa aikana se on joutunut kokemaan monia valloittajia ja lukuisia hallitsijoita. Roomalaiset tuhosivat kaupungin 68 jaa. Sen jälkeen 1100- ja 1200-luvuilla sitä linnoittivat ristiretkeläiset ja 1345 Egyptin mamelukit tuhosivat sen uuden ristiretken pelossa. 1600-luvulla se kuitenkin alkoi uudelleen kehittyä satamakaupunkina.

    • sanokaaketuillenne

      Ei se määrä vaan kaksijakoisuuden laatu.

    • Ei ainakaan siinä muodossa, että vuonna x euroviisut ovat Tel Avivissa.

    • Kirjakääröt

      Ap.t.9:36 Biblia (1776) Mutta Jopessa oli yksi opetuspiika, nimeltä Tabita, joka tulkiten on niin paljon sanottu kuin: metsävuohi, tämä oli täynnänsä hyviä töitä ja almua, joita hän teki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      165
      1566
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      605
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      537
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      488
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      422
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    Aihe