Euroviisut järjestetään Tel Avivissa

EurovFani

Ennustiko Jeesus tämänkin?

8

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taikuri

      Voisi olla aikamoinen matkailu paikka ellei olisi liukumiina vaaraa.

    • Eikös tuo ole vähän kuin homokultturinmekka, ainakin näin jotenkin joittenkin palstalaisten kertoneen.

      • niinpäniin

        Parempi taitaa olla, että Euroviisut järjestetäänkin Tel Avivissa mieluummin kuin Jerusalemissa, koska Euroviisut ovat viime vuosina korottanut voimakkaasti homoagendaa ja sopivat paremmin Tel Aviviin.
        Jerusalem on Jumalan Pyhä Kaupunki, jossa Jumalan nimi asuu, eikä homostelijoiden pidäkään mennä sitä saastuttamaan.


      • niinpäniin kirjoitti:

        Parempi taitaa olla, että Euroviisut järjestetäänkin Tel Avivissa mieluummin kuin Jerusalemissa, koska Euroviisut ovat viime vuosina korottanut voimakkaasti homoagendaa ja sopivat paremmin Tel Aviviin.
        Jerusalem on Jumalan Pyhä Kaupunki, jossa Jumalan nimi asuu, eikä homostelijoiden pidäkään mennä sitä saastuttamaan.

        Mistä tiedät, että Jerusalemissa ei ole homostelijoita? Ja millä tavalla he saastuttavat?


    • AipsnapsWiki

      Tel Aviv rakennettiin maailman vanhimpiin merenkulkukaupunkeihin kuuluvan Jaffan (hepreaksi ‏יָפוֹ‎ (Jafo)) pohjoispuolelle. Jaffa oli antiikin Joppe eli Joppa, joka tiedetään mainitun ainakin jo noin vuonna 2500 eaa. Yhdessä Tel Aviv ja Jaffa muodostavat runsaan 10 kilometrin pituisen, hiekkarannalle ja kolmelle rinnakkaiselle hiekkakiviselänteelle rakennetun kapean rannikkokaupungin. Idempänä sijaitsevat esikaupungit mukaan laskien Tel Aviv-Jaffan suurkaupunkialueella asuu lähes kolmannes koko Israelin väestöstä.

      Pitkän historiansa aikana se on joutunut kokemaan monia valloittajia ja lukuisia hallitsijoita. Roomalaiset tuhosivat kaupungin 68 jaa. Sen jälkeen 1100- ja 1200-luvuilla sitä linnoittivat ristiretkeläiset ja 1345 Egyptin mamelukit tuhosivat sen uuden ristiretken pelossa. 1600-luvulla se kuitenkin alkoi uudelleen kehittyä satamakaupunkina.

    • sanokaaketuillenne

      Ei se määrä vaan kaksijakoisuuden laatu.

    • Ei ainakaan siinä muodossa, että vuonna x euroviisut ovat Tel Avivissa.

    • Kirjakääröt

      Ap.t.9:36 Biblia (1776) Mutta Jopessa oli yksi opetuspiika, nimeltä Tabita, joka tulkiten on niin paljon sanottu kuin: metsävuohi, tämä oli täynnänsä hyviä töitä ja almua, joita hän teki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      99
      6114
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      60
      5091
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      58
      4217
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      96
      3809
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      10
      3576
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      114
      3120
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2523
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2449
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      63
      2206
    10. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      22
      1551
    Aihe