Ruotsin ääntenlaskennan skandaali, uusi lopputulos

Svenskit-ihmeissään

Ruotsin eduskuntavaalien ääntenlaskentaa ei ole saatu vieläkään vahvistettua. Äänestyspaikkoja oli 6325 ja niistä 4045 äänesyspaikan tulokset on tarkistettu ja vahvistettu.

Äänioikeutettuja Ruotsin eduskuntavaaleissa oli 4.810.378 kappaletta, ja äänestysprosentti oli lehtitietojen mukaan 84,4%. Tällä hetkellä, perjantaina klo 01:05 niistä on laskettuna 4.099.575 ääntä.
Laskematta olevien äänten määrää ei tällä hetkellä tiedetä. Jos oletetaan että täydet 100% ruotsalaisista olisi äänestänyt, laskematta olevia ääniä olisi maksimissaan 671.509 kpl, eli 14% äänistä.
https://data.val.se/val/val2018/slutresultat/R/rike/index.html

Se Ruotsin ä-äntenlaskennan kannalta noloin tilanne on, että TÄLLÄ HETKELLÄ ääntenlaskennassa Sverigedemokraatit onkin edellä Kokoomus-Moderaten puoluetta. Aikaisempi laskenta oli suoritettu todella toheloiden.

Samoin se, että Vihreät on 3.92% kannatuksellaan jäämässä alle 4% äänikynnyksen, eli putoamassa eduskunnasta.

19

303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sekavan-näköinen-tilanne

      Tuolla sivustolla sanotaan että "Antal röstberättigade 4.835.729 " joka minunkin ruotsin sanakirjani mukaan suomennetaan "Äänioikeutettujen määrä."

      Kuitenkin jo Suomessa äänioikeutettuja on noin 4 miljoonaa, ja Ruotsissa on sentään yli 10 miljoonaa asukasta. Täällä toisella sivulla kerrotaankin että äänioikeutettuja Ruotsissa on 7.4 miljoonaa.
      https://data.val.se/val/val2018/alkon/R/rike/alderkon.html#rostberalkon

      Viime yönä kuuden tunnin aikana on saatu laskettua 15 uuden äänestyspaikan tulokset, ja sieltä 53.802 äänestyslippua. Todella oudon pieni määrä tämäkin, hitaasti etenee laskenta.

      Mielenkiintoiset tuon laskurin lukemat juuri tällä hetkellä. Mutta mitä se tarkalleen laskee? Ja mistä äänioikeutettujen määrästä se nuo nykyiset kanantusprosentit ym. ynnää.

    • sdgfdfg

      Vielä hullumpaa on et lehdet on kertonu aikoja sitten et kaikki äänet on jo laskettu vaikka koko touhu on kesken.

      • rvcq

        Suomen lehdet ovat kirjoitelleet noin.

        Kyllä on hidasta touhua. Siellä ihmetellään ja mietiskellään.


    • Errt

      Saanko sanoa että "hieman" epäilyttää noin korkea äänestysprosentti.

      • joku.valehtelee

        Jossakin valehdellaan raskaasti päin naamaa

        Valdeltagande
        2018: 86,19%
        2014: 84,92%


      • sfgsfgfsdgdf
        joku.valehtelee kirjoitti:

        Jossakin valehdellaan raskaasti päin naamaa

        Valdeltagande
        2018: 86,19%
        2014: 84,92%

        En usko että ruotsalaiset valehtelee!
        Ne on rehellistä sakkia, hieman tyhmiä vain..


    • paljonkoonpaljon

      Meillä on uutisissa vain hyvin ohimennen mainittu jotain Ruotsin vaalien ääntenlaskennasta, kesken joiltain osin, mutta tuohan on jo melkoisen kaoottinen tilanne jos noin on.
      Tietenkin tulee mieleen että jotain hämärää järjestelyä siellä on menossa. Tulee mieleen Yhdysvaltojen presidentin vaalit joissa lopullinen äänimäärä jäi epäselväksi.
      Väärennetäänkö vaalit noin tökeröllä tavalla Ruotsissakin?

      • hyshysvaan

        Iso hyvä uutinen oli että ruotsidemokraatit jäi äänimäärällään kolmanneksi.
        Nyt se on kuitenkin kakkosena, siis ohi moderaattien.
        Se ei meillä näy uutisena, samon kuin ei vihreiden tipahtaminen.


    • Hämärämediavalta

      Kyllä on hämäräksi mennyt, kun kansallismieliset, oman yhteiskunnan suojelijat nostavat suosiotaan !

      Kansallismielisiä vastaan käydään Euroopassa epärehellistä, saatanan joukkojen toimintaa. Rehellisyys on tärkeä arvo vaaleissa ja muutoinkin !

      Rehellisiä Euroopassa ovat kansallismieliset, muut ovat sipilöijiä ja muita bisnessuhareita sekä kehitysmaalaisten riesojen haalaajia.

    • Bng

      Kiinnostavaa. Katsotaan, miten käy lopulta.

    • Kaikki-laskennat-brakaa

      Ruotsissa on kaksi ääntenlaskentakierrosta sekaisin

      1. Alustava ääntenlaskenta. Täällä muutamat vaalipiirit ovat Kalevan uutisoinnin mukaan unohtaneet lähettää vaaliensa tulokset.

      2. Tarkistusääntenlaskenta. Ruotsissa on 6325 äänestyspaikkaa, ja niistä 4035:ssa tarkistuslaskenta on saatu suoritettua. Edelleen puuttuu tarkistuslaskennan tiedot 2290:sta äänestytspaikasta.

      Nyt perjantaina 12:46 katsottuna, viimeisen 12 tunnin aikana tarkistuslaskentaa on saatu suoritettua 388 äänestyspåaikassa, ja niistä on laskettu 382.158 äänestyslippua. Tätä vauhtia tarkistuslaskentaa ei saada perjantain aikana tehtyä, eikä virallinen vaalitulis tänään ehdi valmistua.

      Suomalaiseen laskentaan sovellettuna, laskenta on Ruotsissakin pahiten kesken suurissa kaupungeissa, Tukholmassa, Goteborgissa ja Malmössä.

      Jos myös Ruotsissa viher-vasemmistolaiset keskittyvät juuri noihin suuriin kaupunkeihin, niin sitä kautta voi arvioida että Ruotsin Vihreät tulevat lopulta pääsemään 4.0% äänikynnyksen ylitse.

      • dfgsgdfgfdsgfsdg

        >>Ruotsissa on 6325 äänestyspaikkaa>>

        mutta onko tuo nyt saatu jo laskettua oikein?


    • Ruure_kaupugit

      No kohta moderaatit menee ohi ero 0.2 %.

    • kansankotiko

      Ruotsi on vajonnut Banaanivaltioiden tasolle , myös vaalien järjestämisessä.

    • alltingkanändras

      Lukemat nyt tasan, Moderata ja SverigeDemokrater molemmat 18,70%
      Vaatii vielä hiukan vääntöä että saadaan 'oikea' tulos.
      "Notera att siffrorna kan komma att ändras under räkningens gong, so länge valresultatet inte är fastställt!"

    • KansankodilleNauretaan

      Ruotsi on kehitysmaa vaaleissakin. Äänestystulos ei ole valmis vieläkään. Nyt äänestystulosta luvataan sunnuntaille. Kansankodissa lasketaan ääniä todennäköisesti vielä pitkään.

      Suomessa saadaan kattava vaalitulosennuste jo noin tunti vaalihuoneistojen sulkeuduttua ja lopullinen tulos noin puolenyön aikaan, viimeistään aamuyön tunteina.

      • hfjkjkfjf

        joo ja mistä se kertoo? rehellisyydestäkö?


    • Sekavia-lukuja-sveduilla

      > Tuolla sivustolla sanotaan että "Antal röstberättigade 4.835.729 " joka
      > minunkin ruotsin sanakirjani mukaan suomennetaan "Äänioikeutettujen määrä."

      Nyt tuota koko maan äänioikeutettujen määrää on nostettu, ja nyt sen väitetään olevan 6.049.404 äänioikeutettua.
      https://data.val.se/val/val2018/slutresultat/R/rike/index.html

      Saman https://data.val.se -sivuston mukaan äänioikeutettujen määräksi koko maassa ilmoitetaan 7.4 miljoonaa.

      Alkaa kiinnostaa, että minkä äänioikeutettujen määrän mukaan vaalien äänestysaktiivisuus on ilmoitettu. Äänestysaktiivisuuden vaaleissa sanottiin olleen 84,4% tasolla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      191
      1284
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1118
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      844
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      840
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      780
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      715
    7. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      682
    8. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      679
    9. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      50
      655
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      647
    Aihe