ON Persu-kommunisti Ihan oikeasti TYHMÄ ?

Laita lainauksen... Lähteekö ne oikeasti aikuisetikin väittämään vastaan jopa
korkea-arvioisia ekonomisteja ?
Lainaus: "
Englannin keskuspankin pääjohtaja Mark Carney.
Englannin keskuspankin pääjohtaja Mark Carney. KUVA: BLOOMBERG NEWS
Britannian talous voisi kärsiä pahimmillaan merkittäviä lamauttavia seurauksia, jos brexitin ehdoista ei päästä sopimukseen Euroopan unionin kanssa.

Englannin keskuspankin pääjohtaja Mark Carney on varoittanut Britannian hallituksen ministereitä ilman sopimusta tapahtuvasta EU-erosta eli niin sanotusta no deal -mallin brexitistä. Asiasta kertovat esimerkiksi The Guardian ja Bloomberg.

The Guardian -lehden mukaan Carney sanoi pääministeri Theresa Mayn johtamalle hallitukselle, että ilman sopimusta tapahtuva lähtö Euroopan unionista voisi olla Britannian taloudelle yhtä katastrofaalinen isku kuin vuoden 2008 finanssikriisi.

Mahdollisia seurauksia olisivat pääjohtajan mukaan kaksinumeroinen työttömyysaste, asuntojen hintojen romahdus ja EU-maihin kulkevien liikenneyhteyksien takkuaminen.

Bloombergin mukaan Carney kertoi brittihallituksen kokouksessa, että lähtö unionista ilman sopimusta laskisi punnan kurssia ja johtaisi tullimaksujen nousuun, mikä kasvattaisi inflaatiota. Se taas vaikeuttaisi lainakustannusten pienentämistä talouden tukemiseksi.

Aiemmin viranomaiset ovat Britanniassa sanoneet, että sopimukseton brexit voisi johtaa joko korkojen nousuun tai laskuun. Carneyn mukaan korkojen nousu olisi todennäköisempi vaihtoehto.

Tilanne voisi Carneyn mukaan näkyä dramaattisesti myös asuntomarkkinoilla. Hän sanoi hallitukselle, että asuntojen hinnat voisivat laskea 25–35 prosenttia kolmessa vuodessa, jos EU-ero tapahtuu ilman Britannian ja unionin välistä sopimusta. Maan keskuspankin aiempien stressitestien mukaan pankit selviäisivät pahimmasta mahdollisesta vaihtoehdosta. "

0

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

        Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
        Maailman menoa
        281
        2926
      2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        57
        2326
      3. Israel euroviisujen 2.

        Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
        Uskonnot ja uskomukset
        348
        2007
      4. Persujen puoluekokous 2026

        Missä ja Milloin pidetään ?
        Maailman menoa
        115
        1733
      5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

        Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
        Maailman menoa
        123
        1694
      6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

        Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
        Ikävä
        212
        1375
      7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1317
      8. Mikä se viehättävin

        Asia on kaivatussasi?
        Ikävä
        68
        1253
      9. Mikä kaivatussasi

        Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
        Ikävä
        58
        1242
      10. Rakas nainen ymmärsin

        Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
        Ikävä
        77
        1191
      Aihe