Jos ja kun joku ydinvoimalamme pamahtaa paskaksi niin ainoa turvamme on minun tietääkseni apteekeista jaettavat jodipillerit. Ne ovatkin oikein hyviä ehkäisemään massatuhoja:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Joditabletti
Ovatko nämä turman sattuessa ilmaisia? Tämä kiinnostaa maamme miljoonaa vähävaraista eläkeläistä.
Riittääkö jodipillereitä kaikille?
4
256
Vastaukset
- PilleriNakki
Jodix- tabletteja nautitaan vain viranomaisten määräyksestä:
https://www.apteekkituotteet.fi/Jodix-joditabletit
Viranomaiset laittavat kullekin sähköisen reseptin että Jodixit saa tilattua.
Nämä on tarkoitettu vain ydinräjähdyksen tai ydinonnettomuuden sattuessa nautittaviksi.
Pakkauskoko on 10 tablettia ja pillerin vaikutusaika 3- 4 tuntia.
Hinta vain 9,99 ja toimitus jo seuraavana päivänä.Joditabletteja kannattaa ostaa ennen ydinonnettomuutta. Ne säilyvät noin 5 vuotta jonka jälkeen ne on vaihdettava. Ennen ostoa tarkista pakkauksesta viimeinen käyttöpäivä. Joskus apteekit myyvät tarjouksena sellaisia joditabletteja, joissa on paljon vähemmän aikaa jäljellä. (Tiedot vovati olla osittain vanhaa. Korjatkaa jos on eri tietoa).
Joditabletit pvat erittäin halpa terveysvakuutus ydinonnettomuuden jälkeistä kilpirauhassyöpää vastaan kaikille keski-ikäisille ja sitä nuoremmille.
- MilloinPamahtaa
Ovatko nuo jodipillerit ainoa turvakeino ydinvoimalan räjähtäessä?
Väestösuojiakaan ei ole kuin murto- osalle kansasta eikä niitä ole tarkoitettu ehkä vuosien oleskeluun. - Anonyymi
Ei riitä juuri kenellekään, eikä viranomaiset tee asialle mitään; jo viikkoja loppu vaikka Ukrainan ydinvoimalat ovat olleet tuhon partaalla jo viikkoja, kuten moni muukin ydinvoimala; Suomen ja Ruotsin mukaan luettuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!1052246- 841975
- 531566
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai491492- 1531476
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481374Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1441304Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261156- 1111118
Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251084