Riittääkö jodipillereitä kaikille?

NakkiLähteeEläkkeelle

Jos ja kun joku ydinvoimalamme pamahtaa paskaksi niin ainoa turvamme on minun tietääkseni apteekeista jaettavat jodipillerit. Ne ovatkin oikein hyviä ehkäisemään massatuhoja:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Joditabletti

Ovatko nämä turman sattuessa ilmaisia? Tämä kiinnostaa maamme miljoonaa vähävaraista eläkeläistä.

4

310

2Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PilleriNakki

      Jodix- tabletteja nautitaan vain viranomaisten määräyksestä:
      https://www.apteekkituotteet.fi/Jodix-joditabletit
      Viranomaiset laittavat kullekin sähköisen reseptin että Jodixit saa tilattua.

      Nämä on tarkoitettu vain ydinräjähdyksen tai ydinonnettomuuden sattuessa nautittaviksi.
      Pakkauskoko on 10 tablettia ja pillerin vaikutusaika 3- 4 tuntia.
      Hinta vain 9,99 ja toimitus jo seuraavana päivänä.

      • Joditabletteja kannattaa ostaa ennen ydinonnettomuutta. Ne säilyvät noin 5 vuotta jonka jälkeen ne on vaihdettava. Ennen ostoa tarkista pakkauksesta viimeinen käyttöpäivä. Joskus apteekit myyvät tarjouksena sellaisia joditabletteja, joissa on paljon vähemmän aikaa jäljellä. (Tiedot vovati olla osittain vanhaa. Korjatkaa jos on eri tietoa).

        Joditabletit pvat erittäin halpa terveysvakuutus ydinonnettomuuden jälkeistä kilpirauhassyöpää vastaan kaikille keski-ikäisille ja sitä nuoremmille.


    • MilloinPamahtaa

      Ovatko nuo jodipillerit ainoa turvakeino ydinvoimalan räjähtäessä?
      Väestösuojiakaan ei ole kuin murto- osalle kansasta eikä niitä ole tarkoitettu ehkä vuosien oleskeluun.

    • Anonyymi

      Ei riitä juuri kenellekään, eikä viranomaiset tee asialle mitään; jo viikkoja loppu vaikka Ukrainan ydinvoimalat ovat olleet tuhon partaalla jo viikkoja, kuten moni muukin ydinvoimala; Suomen ja Ruotsin mukaan luettuna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe