Jos ja kun joku ydinvoimalamme pamahtaa paskaksi niin ainoa turvamme on minun tietääkseni apteekeista jaettavat jodipillerit. Ne ovatkin oikein hyviä ehkäisemään massatuhoja:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Joditabletti
Ovatko nämä turman sattuessa ilmaisia? Tämä kiinnostaa maamme miljoonaa vähävaraista eläkeläistä.
Riittääkö jodipillereitä kaikille?
4
273
Vastaukset
- PilleriNakki
Jodix- tabletteja nautitaan vain viranomaisten määräyksestä:
https://www.apteekkituotteet.fi/Jodix-joditabletit
Viranomaiset laittavat kullekin sähköisen reseptin että Jodixit saa tilattua.
Nämä on tarkoitettu vain ydinräjähdyksen tai ydinonnettomuuden sattuessa nautittaviksi.
Pakkauskoko on 10 tablettia ja pillerin vaikutusaika 3- 4 tuntia.
Hinta vain 9,99 ja toimitus jo seuraavana päivänä.Joditabletteja kannattaa ostaa ennen ydinonnettomuutta. Ne säilyvät noin 5 vuotta jonka jälkeen ne on vaihdettava. Ennen ostoa tarkista pakkauksesta viimeinen käyttöpäivä. Joskus apteekit myyvät tarjouksena sellaisia joditabletteja, joissa on paljon vähemmän aikaa jäljellä. (Tiedot vovati olla osittain vanhaa. Korjatkaa jos on eri tietoa).
Joditabletit pvat erittäin halpa terveysvakuutus ydinonnettomuuden jälkeistä kilpirauhassyöpää vastaan kaikille keski-ikäisille ja sitä nuoremmille.
- MilloinPamahtaa
Ovatko nuo jodipillerit ainoa turvakeino ydinvoimalan räjähtäessä?
Väestösuojiakaan ei ole kuin murto- osalle kansasta eikä niitä ole tarkoitettu ehkä vuosien oleskeluun. - Anonyymi
Ei riitä juuri kenellekään, eikä viranomaiset tee asialle mitään; jo viikkoja loppu vaikka Ukrainan ydinvoimalat ovat olleet tuhon partaalla jo viikkoja, kuten moni muukin ydinvoimala; Suomen ja Ruotsin mukaan luettuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 873835
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)813350Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.713247On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle702800Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli522412Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,522114- 671943
- 421931
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181739- 601718