Sotella vaalivoittoon.

soteliv

Nyt kun Rinne on kääntänyt takkiaan sote-uudistuksen suhteen, niin vasemmistoliitto voisi ottaa roolia koko soten kaatamiseksi.
Aihe mielestäni pitäisikin olla vasemmiston kärkihanke, koska nykyinen suunnitteilla oleva uudistus olisi Suomen historian suurin palkkojen alennus sadoilletuhansille palkansaaajille.
Mikään puolue ei ole puhunut mitään ko asiasta, ainoa julkisuudessa asian myöntänyt oli a-studiossa palkanalennuksen myöntänyt yksityisten terveyspalvelutuottajien edustaja, joka sanoi suoraan yksityisten palveluntuottajien kilpailukyvyn tulevan juurikin yksityisen, ja julkisen puolen palkkaerosta.
Naisvaltainen ala, eli paljon yh-äitejä, joiden palkka tippuu useita satoja euroja kuukaudessa.
Siitä seuraa asumistukikustannusten nousu ja palkkaverotuoton väheneminen, maksu yhteiskunnalle.
Onko tästäkään tehty yhtään laskelmaa?
Miten olisi yksityinen hallinto, virkamiehet, ja etenkin kansanedustajat menettäisivät 10% palkoistaan huonommilla lomaeduilla:)

3

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neuvostoliitto

      jumalauta saatana

    • Vastoin kuin kommunisti ajattelee on palkan aina vastattava tuottavuutta. palkkatyö ei ole mikään täyshoitola jossa ei ole tuottovaatimusta. Sen ovat todistaneet kaikki sosialistiset kokeilut yhteiskuntatasolla. Yksikään ei ole kyennyt edes köyhän Suomen veroiseen hyvinvointiin.

      Se että on paljon yksinhuoltajia ei voi muuttaa sitä mitä mikäkin työ tuottaa. Suosittelen parempaa puolison valintaa isommalla harkinnalla jolloin ne ainakin ylioppilaaksi asti saadaan yhdessä koulutettua. Yhteiskunnan toimiin pitää saada enemmän harkintaa ja yhteistyötä!

    • "Naisvaltainen ala, eli paljon yh-äitejä, joiden palkka tippuu useita satoja euroja kuukaudessa."

      Pitää säätää vielä lisää velvotteita näiden nyyh nyyh yh-äitien exille, että eivät pian tarvitse asuntoa ollenkaan, kun ovat koko ajan töissä, että pystyvät maksamaan elatukset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      70
      3821
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3189
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      101
      2448
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      15
      1669
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      70
      1438
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      97
      1311
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      50
      1256
    8. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      55
      1073
    9. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      56
      1040
    10. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1031
    Aihe