Oktoberfest-vertailua

BierKönig

Alkoon on taas saapuneet Oktoberfest-tuotteet ja muutamaa tulikin jo maistettua. Tässä lyhyet kommentit:

Irlbacher Volkfestbier: aluksi jopa turhankin maltainen maku tekee oluesta tuhdin ja vaikeastijuotavan tuntuisen. Humalaa on maltillisesti ja maussa on lievää voimaisuutta, kuten tässä tyylilajissa kuuluu ollakin. Tuopin lähestyessä loppuaan alkaa muitakin aromeita löytymään: vähän ruohoisuutta ja pehmeää toffeeta. Kokonaisuutena mukiinmenevä olut ja ehdoton yllättäjä vertailussa. 4/5.

Paulaner Oktoberfestbier: yhä turhan maltaista ja maltaisuus jatkuu koko tuopin loppuun. Alkoholia havaittavissa, humalaa ei niinkään. Ei virhemakuja tai hajuja - jotenkin kliinisen oloinen. Väri kenties porukan tummin. Vaahtoaa vain nimeksi. Juotavaa, mutta toista pulloa ei enää tee mieli. 3/5

Weihenstephaner: maistuu muita laimeammalle ja on helpommin juotava alusta pitäen. Haaleahko väri ja humalaa ehkä ripaus enemmän kuin Paulanerissa. Vaahtoaa myös parhaiten kolmikosta. Tykkään paljon, mutta ei ehkä ihan Oktoberfest-henkeen tyylillisesti sopivin. Varsinkin voiaromin puute laskee pisteitä omassa mittapuussani. Hyvää peruslageria. 3/5.

Jokerina HB:n Oktoberfestbier, jota ei Alkoissa tänä vuonna ole: mallasta ja humalaa on kumpaakin jo tuoksussa. Leipämäinen ja samalla voimainen maku. Melko hapokas ja jopa terävä, mutta loppu kohden jo huomattavan juotavaa. Väri omenamehumainen, mutta vaahtoaa vain nimellisesti. Ehkä aidoin Oktoberfest-olut, mutta saatavuus tosiaan ongelma tänä vuonna. 4/5.

3

377

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kof-parasta

      Ketä nuo kiinnostaa?? Kunnon suomalainen juo vain karhuu ja koffii! !!

    • Panomestari

      Voiaromi ei kuulu olueeseen, kertoo huonosta hygieniasta panimossa

    • herkkusuus

      Ovatko oktoberfest-oluet mauttomia lagereita? Itse tykkään maukkaista IPA-oluista ja litra mautonta lageria kuulostaa pahalta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe