Alkoon on taas saapuneet Oktoberfest-tuotteet ja muutamaa tulikin jo maistettua. Tässä lyhyet kommentit:
Irlbacher Volkfestbier: aluksi jopa turhankin maltainen maku tekee oluesta tuhdin ja vaikeastijuotavan tuntuisen. Humalaa on maltillisesti ja maussa on lievää voimaisuutta, kuten tässä tyylilajissa kuuluu ollakin. Tuopin lähestyessä loppuaan alkaa muitakin aromeita löytymään: vähän ruohoisuutta ja pehmeää toffeeta. Kokonaisuutena mukiinmenevä olut ja ehdoton yllättäjä vertailussa. 4/5.
Paulaner Oktoberfestbier: yhä turhan maltaista ja maltaisuus jatkuu koko tuopin loppuun. Alkoholia havaittavissa, humalaa ei niinkään. Ei virhemakuja tai hajuja - jotenkin kliinisen oloinen. Väri kenties porukan tummin. Vaahtoaa vain nimeksi. Juotavaa, mutta toista pulloa ei enää tee mieli. 3/5
Weihenstephaner: maistuu muita laimeammalle ja on helpommin juotava alusta pitäen. Haaleahko väri ja humalaa ehkä ripaus enemmän kuin Paulanerissa. Vaahtoaa myös parhaiten kolmikosta. Tykkään paljon, mutta ei ehkä ihan Oktoberfest-henkeen tyylillisesti sopivin. Varsinkin voiaromin puute laskee pisteitä omassa mittapuussani. Hyvää peruslageria. 3/5.
Jokerina HB:n Oktoberfestbier, jota ei Alkoissa tänä vuonna ole: mallasta ja humalaa on kumpaakin jo tuoksussa. Leipämäinen ja samalla voimainen maku. Melko hapokas ja jopa terävä, mutta loppu kohden jo huomattavan juotavaa. Väri omenamehumainen, mutta vaahtoaa vain nimellisesti. Ehkä aidoin Oktoberfest-olut, mutta saatavuus tosiaan ongelma tänä vuonna. 4/5.
Oktoberfest-vertailua
BierKönig
3
377
Vastaukset 3
- Kof-parasta
Ketä nuo kiinnostaa?? Kunnon suomalainen juo vain karhuu ja koffii! !!
- Panomestari
Voiaromi ei kuulu olueeseen, kertoo huonosta hygieniasta panimossa
- herkkusuus
Ovatko oktoberfest-oluet mauttomia lagereita? Itse tykkään maukkaista IPA-oluista ja litra mautonta lageria kuulostaa pahalta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092300Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???26954- 71902
- 103896
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha568830- 82728
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik25624- 64606