Kertokaa nyt joku rehellinen toteutunut hinta uber matkasta? Ihan mikä vaan matka, mistä mihin, monta kilsaa? Vai onko kaikki vaan paskan jauhajia?
No mitä se uber nyt sitten maksaa?
15
1512
Vastaukset
- zhätzhätzhää
Kuulesh ny, lataa itte se appi ja kokeile ajoa niin huomaat ite, se on vähintään 40% halvempaa kuin perinteinen keltakupu ajo, ei tartte kuule soitella ei kävellä tolpille.
Se on moternia.
kjäh kjäh kjäh
näin se vain on- hyvatyo
Helsinki Tikkurila, viikonloppuyön ruuhkaaikana 4.15, 98 euroa, ruuhka lisä ja hyvin menee. Kusettaa osaavat.
- ExSuhari
Kjäh kjäh. 40% halvempaa, siltikin väittävät ajavansa 150% parempia kassoja, kuin ns. normaali taksit.
Melkoinen yhtälö.- hamonen
Tän tsättsät ukkelin ongelma on että se ei muista mitä se on kirjoitellu aikasemmin.
Muuten ihan viihdyttävä idiootti.
- Uber_kuljettaja
Hei. Aloitus 3€ ja 1,1€/km 0,3€/min. Hinta on sama oli se aamu, päivä tai yö. Uberillä ei ole myöskään henkilömäärään perustuvaa hinnoittelua kuten muilla isommilla taksitoimijoilla (Lähitaksi/Taxi Airport/Taksi Helsinki).
Lentoasemalta kyytiä tilattaessa tulee 3€ lentoasemalisä koska lentoasemaa operoiva Taxipoint veloittaa portin avaamisesta 3€. Muut taksit veloittavat myös lentokenttälisän. Muilla takseilla (Lähitaksi/Taxi Airport/Taksi Helsinki) on korkeampi lähtöhinta (12€) lentökentältä tilattaessa jollei sitten hyväksy ”fixed price” joka on keskustaan 39€. Muualle kuin Helsinkiin (Lähitaksi/Taxi Airport/Taksi Helsinki) minimi on halvimmilläan 22€ (Lähitaksi) jottei tarvitse tehdä mitään rupukeikkoja lentokenttähotelleihin tai Vantaan lähialueelle. Uberillä taas ei ole mitään tällaisia erikoisuuksia pientä lentokenttälisää lukuunottamatta.
Kiireaikoina keskustassa (muualla ei ikinä, ei edes lentokentältä tilattaessa) saattaa olla Surge hinnoittelu (eri kertoimilla 1,3-2,0) voimassa. Tämä siksi että voidaan taata prioriteetti niille jotka sen kyydin haluavat heti.
Hinta-arvio näkyy jo ennen tilausta jos olet laittanut määränpään, joten hinnoittelu on läpinäkyvää ja hinta-arvio on helposti saatavilla.- hullunhommaa
Eli hintaarvio joka ei päde milloinkaan. Keskustaan 1,1x20=20 euroa, 26min x 0,30=7,80 euroa. Lähtö 3 ja lentokenttälisä 3 nämä kaikki= 33,80, ja heti kun aamulla istut Uberissa Tuusulan väylän ja keskustan ruuhkassa aiks velootus nousee 12 euroon tekeekin jo 38 euroa ja siihen halvin kerroin 1,3 hinta keskustaan on 49,40!!!!, Se siitä Uberin halpuudesta. Hiljasena aikana vien asiakkaat 32 euroa keskustaan eli halvemmalla kuin Uber, Uberin asiakkaat maksavat sekä kentälle 3 euroa ja Uberin herroille 13,5 euroa tuosta 49,40 stä. Ja havimmasta hinnasta jää kuljettajalle 25,35 euroa keikka hyvin menee eikö?
- OtaSelvääPösilö
Finavian sääntöjen mukaan asiakkaalta ei saa peri puomimaksua vaan sen kuuluu sisältyä matkan hintaan. Provoile vähemmän. Aika harva uberin romu edes saa tagia autoonsa koska eivät täytä päästövaatimuksia.
- äopsjdg
Uber itseasiassa huijaa aika törkeästi asiakkaita. Hinta-arvioiden alaraja on täysin mahdoton saavuttaa ilman räikeitä ylinopeuksia. 50 km matkalle alin hinta-arvio toteutui jos matka ajettiin hieman reilun 180 km/h keskituntinopeudella ja siinä oli reilu 1/4 osa matkasta kaupunkiajoa. Esim Helsingin keskustasta Porvoon keskustaa pitäisi ajaa n. 16 minuutissa, että alin hinta toteutuisi. Suomalaista kuluttajaa voi huijata helposti, koska sanktiot on minimaalisia. USA:ssa uber ei tee vastaavaa, koska sanktiot ovat ihan eri luokkaa jos tämän tyylisesta kusettamisesta jää kiinni.
- zhätzhätzhää
elikkä summa summarum, UBER voitti,
kjäh kjäh kjäh
näin se vain menee - vanha_gubbe
'Muualle kuin Helsinkiin (Lähitaksi/Taxi Airport/Taksi Helsinki) minimi on halvimmilläan 22€ (Lähitaksi) jottei tarvitse tehdä mitään rupukeikkoja lentokenttähotelleihin tai Vantaan lähialueelle'
No eipä toissa viikolla Lähitaxi sentään 22 euroa veloittanut kentältä Koivuhakaan, matkaa 6-7 km. Tais olla jotain 13-14 euroa - Rouva82
Ite käytän uberia päivittäin, ennen käytin muita takseja, mutta olen nyt huomannut uberin kaikkein kätevämmäksi sekä edullisemmaksi. Vanhaan ei ole enää paluuta.
- mustaaisoa
Taitaa rouvalla olla mustan miehen kaipuu
- Rouva89
mustaaisoa kirjoitti:
Taitaa rouvalla olla mustan miehen kaipuu
On kyllä ollut ihan suomalaisia valkoisia kuljettajia, vaikkei muunkaan värisiä mitään vastaa ole. Kyytiä tilatteassa näkee myöskin kuskin palautteet. Paljon on ulkolaisia kuskeja perinteisissäkin takseissa, joten se siitä.
- PPTT
Sain eräässä Helsingin vilkkaassa paikassa käsipystyn neljältä huolestuneen näköiseltä ulkomaan turistilta, joilla oli selvästi budjetti. Tinkasivat hintaa eräälle hyvin yleiselle pätkälle. Sanoin että 15-20. Lupasin että yli 20:n ei mene. Matkan aikana kävi selville, että hintatietoiset turistit vilkuilivat Uberia ja olivat sitä vilkuilleet jo ennen käsipystyä. Kysyin mitä Uber tarjosi. Kuulemma 17-18 euroa. Kovin olivat ihmeissään kun saivat kyydin oikeassa laatuautossa, oikealta kuljettajalta tasarahaan 15 ihan mittarilla. Muchas gracias.
- JepulisJes
Uuperin Uunojen keksimää oksennuslisää ei vissiin vieläkään näy hinta-arviossa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236965Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421249Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271042- 75891
Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61837Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733