Olen hankkimassa luottokorttia mahdollisesti osuuspankista. Eräs seikka on kuienkin sellainen, että kaipaisin siihen vastausta. Kortin luotto on 6000 ja kuukausimaksu 180. Esimerkiksi tuhlaisin kuukaudessa 6000. Tuleeko kortille kuukausi maksun jälkeen lisää rahaa vai pitkääkö koko 6000 maksaa ensin takaisin tällä kyseisellä kuukausi erällä? Mistä pankista suosittelisit, että kannattaisi luottokorttia kysyä?
Ensimmäinen luottokortti
4
864
Vastaukset
- KokonaisuusRatkaisee
Voi maksaa vähimmäiserän 180 €, tai koko saldon 6000 €, tai minkä tahansa summan niiden väliltä. Jos olet käyttänyt 6000 € ja maksat takaisin vähemmän kuin 6000 €, niin jäljelle jäävän velan mukaan alkaa kertyä korkoa, laskun eräpäivän jälkeen.
Kortilla on käytettävissä saldoa sen mukaan, paljonko olet sitä käyttänyt ja paljonko maksanut takaisin. Jos tuhlaa 6000 € ja maksaa takaisin 1000 €, velkaa on 5000 € ja käytettävissä 1000 € (noin suurin piirtein).
Omasta pankista missä on jo asiakkuus, on hyvä alkaa kyselemään luottokorttia. Kannattaa toki katsoa, ovatko luottokortin hinta ja edut kohdillaan.
Jos aikoo ottaa korollista velkaa, niin S-Pankin Visan korko kuuluu Suomen pienimpiin (Euribor 3kk 6,00%).
Jos ei hirveästi käytä korollista luottoa, vaan maksaa laskunsa kerralla, niin hyviä vaihtoehtoja ovat vuosimaksuttomat luottokortit, joita tarjotaan kaikkien pankkien asiakkaille. Esimerkiksi Bank Norwegian Visa, K-Plussa Mastercard, Stockmann Mastercard, Aktia Gold Mastercard. Tällaisen kortin saaminen voi olla helpompaa (hakemus netissä, päätös jopa heti), mutta nimelliskorko on tyypillisesti suurempi kuin ns. oman pankin kortissa. - hyvä_isäntä
Mihin helvettiin joku tarvii 6000e jatkuvakäyttöistä luottokorttia? Siis joku asia voi maksaa tuon 6000e ja luotottaa sen niinkuin tuolla ylempänä sanotaan, eli maksaa se koko laina takas kerralla tai pienemmässä erässä, jolloin alkaa juoksemaan korot. Harvalla oikeasti on heittää 6000e kerralla. Eikä normaali ihminen tarvi mitää luottokorttia parin sadan ostossa, kun debitti. Jos on iso limitti, niin se vaan polttaa käyttämättönä. Se kortti toki saa olla, mutta sen kanssa pitää polla varovainen.
- Kekkonen3
Ei se limitti mitään polttele. Mul on viisi korttia, joissa kussakin limitti 8000e ja niiden lisäksi yksi kortti 4000e limitillä. Maksan oikeastaan kaiken luottokortilla.
- BancaMarketer
"Olen hankkimassa luottokorttia mahdollisesti osuuspankista. Eräs seikka on kuienkin sellainen, että kaipaisin siihen vastausta. Kortin luotto on 6000 ja kuukausimaksu 180. Esimerkiksi tuhlaisin kuukaudessa 6000. Tuleeko kortille kuukausi maksun jälkeen lisää rahaa vai pitkääkö koko 6000 maksaa ensin takaisin tällä kyseisellä kuukausi erällä? Mistä pankista suosittelisit, että kannattaisi luottokorttia kysyä?"
Jos perinteinen pankki ei myönnä, oli se Danske, OP tai Nordea.... S-Pankki aina voi kokeilla
BankNorwegiania jolta saa ainakin pienen luoton Visa korttia ( alle 1000€).
(https://www.banknorwegian.fi/Luottokortti/InfoLuottokortti)
Toinen vaihtoehto on Aktia: https://www.aktia.fi/fi/aktian-kortit/gold-credit Tuohon saa
Wallet softan liitettyä sekä Wrapp etusovelluksen jolloin kortilta saa etuja.
Uutta luottoa saat käyttöösi kun lyhennät wanhaa. Uudet asiakkaat ovat erityistarkkailussa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko1422530Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy202226Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1852063Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-82491561Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1321315Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861184Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.1021128- 84927
Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa
MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har17902Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j69894