Uskomisen mekanismit

Entiäää

Kreationistit kehottavat uskomaan jumalaan. Mikä on uskomisen mekanismi jota käytän uskoessani sillä järkeni kapinoi vastaan etten voi uskoa koska se on satua eikä siitä ole mitään näyttöä objektiivisesti?

14

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinsemenee

      Aikuisiällä uskonnollisen vakaumuksen löytäminen edellyttää rationaalisesta ajattelusta luopumista.

      Uskon löytämistä helpottaa päihteiden väärinkäyttö. Päihdeaddiktio rajoittaa kykyä rationaaliseen ajatteluun ja helpottaa visuaalisten ja auditiivisten uskonnollisten kokemusten kokemista. Jo muutama viikko päihteiden rankkaa väärinkäyttöä ja huomaat kuinka jumalat ja muut yliluonnolliset tahot pyrkivät ottamaan kontaktia sinuun. Enkeleistä ja muista taivaanvaltakunnan asukeista tulee vakiovieraitasi ja he näyttävät sinulle asioita jotka eivät voi olla peräisin tästä maailmasta. Jos olet onnekas, voit kuulla kuinka jumala puhuttelee sinua suoraan henkilökohtaisesti ja todella rappiolla oleville onnekkaille jumala voi suoda jopa profetoimisen lahjan. Ateistisen dokun deliriumvisiot jäävät jumalan suoman profetoimisen rinnalla kakkoseksi ihan 6-0, kuulemma.

      • inigo.montoya

        Kuulit väärin. Meneppä a-klinikan odotustilaan haastattelemaan.


      • BlueDevil

        Niin, jostain syystä kaikkiin uskonlöytämistarinoihin liittyvät aina sanat *olin käyttänyt suonensisäisiä'... Muuten, mitä mieltä olet siitä että Maria oli 13 saadessaan jeesuksen?


      • niinsemenee
        inigo.montoya kirjoitti:

        Kuulit väärin. Meneppä a-klinikan odotustilaan haastattelemaan.

        Toisaalta, jos menet paikallisen helluntaiseurakunnan kokoukseen niin kuulet päinvastaisia kokemuksia.


      • inigo.montoya
        niinsemenee kirjoitti:

        Toisaalta, jos menet paikallisen helluntaiseurakunnan kokoukseen niin kuulet päinvastaisia kokemuksia.

        Joten etsi yhteinen nimittäjä.


      • Bdbzbzkz
        inigo.montoya kirjoitti:

        Joten etsi yhteinen nimittäjä.

        Sen on varmaan sitten pakko olla jumala kaikilla.


      • toesaaltaohaseniinni
        niinsemenee kirjoitti:

        Toisaalta, jos menet paikallisen helluntaiseurakunnan kokoukseen niin kuulet päinvastaisia kokemuksia.

        Kokemus, kuten kaikki tunteellisuus, ei perustu monastikaan tieteellisyyteen eikä tosiasioihin .


    • pukkaatpötyä
    • Ajattelueiolekiellettyä

      Yksi evouskon mekanismi:

      Vaikka tiede ei ikinä ole saanut vähäisintäkään elonmerkkiä kosmoksesta niin silti Tieku sanoo törkeäasti valehdellen että jokainen tiedemies muka on täysin varma että on sitä siellä.

      Tämä on valhe mutta koska se myy hyvin sillä herkkäuskoevokkeja riittää, niin tällä linjallahan tuo lehti pysyy.


      Nyt tiedoksi kuitenkin se että todellinen tiede-ihminen kuten minä, uskoo vain sen mitä tiede on havainnoinut ja mahdollisesti tilanteesta ja aiheesta riippuen kokeellisesti toistanut.

      Ja tiedätkös mitä? Tämä asennoituminen tieteeseen ei ole lainkaan ristiriidassa sen kanssa mitä Raamattu todella opettaa.
      Ikävä kyllä maailma on täynnä lahkoja jotka kukin poikkeavat Raamatun ajan kristillisyydestä tavalla tai toisella.
      Ole hyvä ja luehan tasokasta kirkkohistoriaa niin voit yllättyä, sillä Raamatun ajan kristityillä ei ollut ensimmäistäkään pappia kovaa palkkaa nauttimassa. Ei mies- eikä naispappia puhumattakaan pappishierarkiasta piispoineen ja paaveineen.

      Niputan tässä ev.lut evot samaan nippuun muiden herkkäuskoisten kanssa sillä kyllä heilläkin on vastuu ottaa selvää uskonsa perusteista jotteivät tulisi evouskoisten tavoin perusteellisesti petetyiksi läpi lyheyn elämänsä.
      Minä katsoin jo 15 v. alkaen että olen itselleni sen velkaa että en herkästi usko yhtään mitään.
      Ja siksi olenkin niin tuiki viisas.

    • "Kreationistit kehottavat uskomaan jumalaan. Mikä on uskomisen mekanismi jota käytän uskoessani sillä järkeni kapinoi vastaan etten voi uskoa koska se on satua eikä siitä ole mitään näyttöä objektiivisesti?"

      Uskon motiivina on Jumalan ihmisen sisimpään luoma tietoisuus, että Hän on olemassa ja että Hän on kaiken luoja.

      • Mitäs jos sellaista tietoisuutta ei ole?


      • toesaaltaohaseniinni

        Mark: Useimmpien uskoviksi itseään nimittävien uskomisen sisältö on muodostunut ihmislähtöisestä opetuksesta jota ei edes Raamattu tue.
        Varsin suuressa määrin nimenomaan sinulla.
        Silloinkin kun luet Raamattua pakotat tulkintasi, jota erheellisesti pidät ymmärtämisenä, tukemaan oman oppisuuntasi opetuksia joista useimmat ovat vääriä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      92
      1836
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1282
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1133
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1017
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      105
      919
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      853
    7. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      762
    8. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      761
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      48
      711
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      683
    Aihe