ITALIAN ohjakset on napannut puolue, joka oli kevään vaaleissa vasta kolmanneksi suosituin ja jolla on kansanedustajia lähes puolet vähemmän kuin sen hallituskumppanilla.
Maahanmuuttovastaisen Legan johtaja Matteo Salvini peittoaa näkyvyydessä ja vaikutusvallassa suurimman puolueen Viiden tähden liikkeen johtajan Luigi Di Maion, vaikka kumpikin on titteliltään varapääministeri.
Pääministeri Giuseppe Conte on jäänyt täysin sivurooliin. Hän sai salkkunsa sitoutumattomana kompromissivalintana, koska Salvini ja Di Maio eivät suoneet ylintä pestiä toisilleen.
”Tämä on Salvinin hallitus”, päätoimittaja Paolo Flores d’Arcais Italian politiikkaa seuraavasta Micromega-uutisaikakauslehdestä arvioi kahden populistipuolueen hallitusyhteistyötä The Atlantic -lehdelle.
”Viiden tähden liike on täysi altavastaaja yksinkertaisesta syystä. Jos italialaiset äänestäisivät huomenna, Salvini saisi murskavoiton. Hän käyttäytyy kuin pääministeri tai jopa tasavallan presidentti.”
Matteo Salvini ja Lega on Italian leka
6
177
Vastaukset
- Kova-on-vahvan
johtajan kaipuu Italiassakin. Tarvitaanko uusi Mussolini? Edellisen kävi köpelösti.
- PääasiaKunnossa
Ainakin Italiassa on johdossa oman maan, kansan ja kulttuurin puolustajat. Toisin kuin Suomessa ja monessa muussakin jäsenmaassa. Ihan sama kuka noista puolueista johtaa.
- Taas-naurattaa
Miten Suomen johto toimii oman maan, kansan ja kulttuurin vastaisesti?
Italia luisuu kohti yhden puolueen valtaa kuten Puolassa ja Unkarissa on jo tapahtunut.
Sekö on EU-vihaajien tavoite?
PääasiaKunnossa
18.9.2018 19:37
UUSI
Ainakin Italiassa on johdossa oman maan, kansan ja kulttuurin puolustajat. Toisin kuin Suomessa ja monessa muussakin jäsenmaassa. Ihan sama kuka noista puolueista johtaa.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Miten on vaaditaanko Karjala takaisin ja laitetaan Leijonasolki kiinni ?
Miten olisi edes jäämeren ranta ja lohi ?
Suomen synnyin maa ja historia on karjalassa ja Kalevalassa ja siellä on rotu ja kansa.
Jääkärinmarssi ja mitä se Mannerheim sanoi, en pane miekkaa tuppeen.. ja nyt
Persu-kommunisti saako pakolainen enemmän, kuin suomalainen köyhä ?
sitten se soittaa kotikonnut jääneet...Kuuntele Ryssänpoikanen laulua ja sitä mitä on sumen rotu ja kansa !
https://www.youtube.com/watch?v=SoENzQ-rOd0
Karjalan armeija puhdistaa sen ... Hanko ja toisessa päässä Petsamo
Näin on näreet ryssänpoikanen !
https://www.youtube.com/watch?v=QoQ_xT05xOQSiinä on sinulle kulttuuria ja Isänmaata ja Leijona vitjaa ja aivan kaikkea.
Tämä on suomi minkä minä tunnen .... Tämä on suomi, ei ryssän nuolija.
https://www.youtube.com/watch?v=SYoJ4fhMlC0
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413918Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3563041Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131967Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101675Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41119- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar39884Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23831- 70808
- 44794