Ja arvostettu brändi, maineeltaan mm. parempi kuin Jaguar ja samaa tasoa kuin Audi ja Volvo.
Koska palstalla on paljon "vihaajia" kertokaapa kiihkotta millä automerkillä itse ajat tai haluaisit ajaa, jos auton ostaisit. Ilman että haukut mitään merkkiä.
Tämä on relevantti kysymys, koska monet eivät ole edes koeajanneet Skodan hyviä malleja niin kiinnostaisi kuulla että no millä te ajatte.
Koska palstalla on paljon "vihaajia" kertokaapa kiihkotta millä automerkillä itse ajat tai haluaisit ajaa, jos auton ostaisit. Ilman että haukut mitään merkkiä.
Tämä on relevantti kysymys, koska monet eivät ole edes koeajanneet Skodan hyviä malleja niin kiinnostaisi kuulla että no millä te ajatte.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ajan vanhalla tojotalla, mutta haluaisin joku päivä ajjaa Skootalla.
Mnjoooo mää ajan Tojotalla, mutta uutta nääs Skoodaa olen harkinnut. Nääs
Mie ajan Foortilla, hirveä bensasyöppö ja haisevakii, no nyt mie on kiinnostu Skootiloista
Mä kuulin hesassa et Skodan arvo säilyy niinko hyvi ni mä oisin kans kiinnostunu dösällä ajanu tähän asti vaan ja bamblannu koko päivä
Kerran Euro-Volga, aina Euro-Volga. Niistä ei hyvitetä mitään vaihdossa muuhun kun skodaan. Eikä ne edes kelpaa kaikille vaihdossa (öljynkulutusmurheet, turbo-ongelmat, nokkaketju-ongelmat, ilmastoinnin kompura-ongelmat, DSG-ongelmat jne...) .
Autoliikkeet pelkäävät mittavia korjauskuluja ja ikuista rahareikää noiden soodien kanssa...
Skoda on hyvä perusauto ja yleensä se toimii hyvin. Mutta - oikein iso MUTTA. Jos siihen tulee jokin tehtaan menetelmistä johtuva laatuvirhe, olet omistajana pulassa. Nimittäin Skodan maahantuoja - HELKAMA - on pahin este vian virhevastuuasioissa. Omassa Skodassani on Skodille yleinen ruostumisongelma ovissa. Maahantuoja ei halua hoitaa ilmiselviä sinkkirakkulapullistumia eikä ovien sisäpuolelle syntyviä "herpesruoste" - rakkuloita kuntoon. Asiasta saa vääntää kuukausitolkulla ilman säällistä ratkaisua. Vaikka olen Skodaani ollut ihan tyytyväinen, olen päättänyt vaihtaa auton toisen merkkiseen, enkä suosittele Skodaa tutuilleni autoksi. Helkama ei hallitse jälkimarkkinointiaan.
Miksi kerrot ihan väärää tietoa asiasta. Nuo tietyt asiat joihin viittaa vuodesta toiseen, on korvaus/korjaus asiat vakiintuneet ja ihan selviä asioita joihin on jopa kuluttaja-asiamies antanut siunauksensa. Et voi ikuisuutta ratsastaa joillain vuosia vanhoilla asioilla. Vai haluatko, että kaivellaan niitä yhdessä?
itse olen jo pitkään haaveillut Toyotasta, mutta ongelma vain on ettei skoda mene kaupaksi edes halvalla myytäessä. kuukausi sitten koeajoin uuden auriksen ja huima ero auriksen hyväksi ajettavuudessa, äänieristyksessä ja laadussa skodaan verrattuna.
Höpöhöpö, Skoda on todella haluttu vaihdokki ja sen tiedät itsekin.
Täällä Jagge XJ tyytymätön omistaja. Haaveenani olis Skoda Super-B.
Minä en arvosta VAG-konsernin autoja, koska ne ovat NYKYÄÄN teknisesti huonoja, lähinnä vikaherkkiä ja sitä kautta tavalliselle autonomistajalle, joka itse maksaa kulunsa, mahdottomia omistaa. Minulla on parikin esimerkkiä tällaisista tapauksista, joissa omistaja on joutunut lopulta luopumaan VAG-autosta, koska ei jaksanut sitä, että auto on aina korjaamolla, kun pitäisi päästä kulkemaan.
Joten minun mielestäni VAG-konsernin valmistamat tavallisten ihmisten autot eivät ole laadukkaita ja teknisesti hyviä autoja. Enää, nykypäivänä. Ennen (70-, 80-luvuilla) olivat hyviä autoja. Ajettavuutta tai varustelua en arvosta lainkaan, koska teknistä hyvyyttä Suomen olosuhteissa edustavat kestävyys ja luotettavuus, siis ajovarmuus ja katkeamaton kuljetuskyky. Auto on kulku- ja kuljetusväline, ei mikään statussymboli.
Ja kun otetaan todellinen fakta huomioon, niin puhut jälleen melkoista skeidaa.
https://www.moottori.fi/liikenne/jutut/onko-autoni-luotettava-patevan-vastauksen-antaa-kattava-katsastusraportti/
Valitettavasti "brändillä" ei pysty ajamaan metriäkään. Yleensä ihmiset, jotka brändin perusteella tekevät hankintapäätöksen, pettyvät pahasti.
Ja jos brändeistä puhutaan, niin sitten pitää puhua Mersuista ja Bemareista, jotka taas ovat liian kalliita hankkia ja pitää tavalliselle suomalaiselle sukankuluttajalle.