Vähäpojat hermostui SAK:n mainoksesta

Fanaatikko-vähäpojilla meni herne nenään kun kuulivat totuuden.
14180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Tässä on se edellinen SAK:n itsensä lanseeraama ja SAK:n itsensä hyllyttämä filmi. Huomasivat silloinkin itse olleensa tosityhmiä, kuten nytkin. Ps. filmissä Paperiliiton Ahoen mättää liian rasvaista ruokaa jo liian pitkillä liittolounailla jo muodottomaksi muuttuneeseen kehoonsa.
https://www.youtube.com/watch?v=xshAd3Nitfw

Äänestä
  • SAK lanseerasi sen ja SAK veti sen mauttomana pois. Imagon kannalta meni jälleen yhtä pieleen kun aina. Tosi tyhmää.

    Äänestä

  • Loimaan_Kassalainen kirjoitti:

    SAK lanseerasi sen ja SAK veti sen mauttomana pois. Imagon kannalta meni jälleen yhtä pieleen kun aina. Tosi tyhmää.

    Taidat olla hieman yksinkertainen

    Äänestä

  • sinäse kirjoitti:

    Taidat olla hieman yksinkertainen

    Yksinkertainen? annetaan toisten hankkia edut, nautitaan niistä

    Äänestä

Miksi juuri nyt?

Kun vielä huonosti tehdyn aktiivimallin jälkiä siivotaan, hallitus tuo pöytään uutta heikennystä. Jos laki menee läpi, alle 20 hengen yrityksissä työskentelevien työpaikka ei ole enää turvassa. Irtisanomisen perusteena saattaa olla, ettet sovi joukkoon. Ja kuka tahansa meistä voi olla se joukkoon sopimaton, koska se ei perustu faktoihin vaan mielivaltaisesti yrityksen omistajan mielipiteeseen.
Miksi minun pitäisi huolestua?

Kukaan ei ole turvassa. Seuraavaksi laki saattaa koskea muitakin kuin pieniä yrityksiä. Kuka uskaltaa enää nostaa työpaikan epäkohtia esille, jos seurauksena voi olla irtisanominen?
Entä se työllisyystavoite?

Hallituksen perustelu työllisyyden parantamisesta ontuu. Tähän mennessä sekä Palkansaajien tutkimuslaitos että Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ovat tulleet tulokseen, että irtisanomissuojan heikentämisen vaikutukset jäävät parhaimmillaankin pieniksi.
Mitä seuravaksi?

Tämä saa nyt riittää! Tältä hallitukselta ei tarvitse ottaa enää yhtään heikennystä vastaan.

https://www.sak.fi/viimeinenniitti

Äänestä

EK:n ja SY:n trollit massapostaavat nyt joka lehden kommenttiosioon propagandaansa

1Äänestä

Irtisanominen on kyllä suuri vallanväärinkäyttö yhteiskunnassa ja merkki siitä että rahalla on liikaa valtaa,ja myös merkki siitä että kapitalistinenkaan talousjärjestelmä ei toimi kommunismin ohella vaan päätyy aina mielivaltaiseen diktatuuriin. Periaatteessa eihän ketään pitäisi voida irtisanoa taloudellisista syistä,sehän on sama kuin irtisanottaisiin tämän maan kansalaisuudesta miten vain halutaan .

Valtiovallan jos sellainen on ,kuuluu pitää jäsenensä yhteiskunnan rattaissa mukana vaikka väkisin ,työnantajia ja rahanvaltiaita kuuntelematta tai sitä valtiota ei maailma ja sen kansa tarvitse.

Mielivalta on aina pahasta oli se mitä hyvänsä,kukaan ,ei myöskään massikeisarit ole täydellisiä,miten he sitten olisivat oikeutettuja päättämään kenen pitää tuhoutua ja kenen ei?
Maahan pitäisikin saada laki jossa lautakunta aina tapaus tapaukselta käsittelee irtisanomiset ,onko ne oikeutwttuja vai ei. Yrityksiä niistä ei pidä kuunnella ja heidän tuomaroimisiasn sallia.

Äänestä
  • Osuvasti kirjoitettu

    Äänestä

Työttömyys on ehkä kuitenkin turvallisin ja onnellisin olotila, minkä ihminen voi saavuttaa ja josta kannattaa unelmoida, jos ei asuntosäätiön hallituspaikkaa ole näköpiirissä!!

1Äänestä

Miksi Suomen Kurittajat sitten hermostuu jos tuo kaikki on vain huuhaata????? Eihän silloin pitäisi hermostua???

Äänestä

Lukekaa tämän päivän iltalehdestä, siellä on esimerkki työnantajan antamista laittomista potkuista

Äänestä

Voi vittu.

Äänestä
  • Niin mitä siitä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


sdfad kirjoitti:

Fanaatikko-vähäpojilla meni herne nenään kun kuulivat totuuden.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu