Lentokoneetpoiskeravalta

Huolestunutkansalainen

Miksi niitten täytyy lentää Keravalla? Voisiko joku tehdä kansalais- aloitteen, että Kerava olisi suljettu Ilmatila lentokoneilla? Aiheuttavat järkyttävän metelin (koirani on hyvin meteli herkkä) ja SAASTUTTAVAT tämän muuten niin kauniin luonnon ☹️. Lisäksi alentavat kaupungin arvoa!! Ja ovat rumia. Ja kauniit uhanalaiset linnut kärsivät, ja jopa kuolevat kun nuo tyhmät lentokoneet lentävät heidän alueellaan. Voisiko joku tehdä kansalais- aloitteen tästä???

16

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KeravaVapaaksi

      Meinaatko että saastuttavat vähemmän jos lentävät jossain muualla kuin Keravalla?
      Montako uhanalaistalintua Keravalla lentelee? Missä lentokoneiden pitäisi lennellä?

      Pitäisikö kaikkien tehdä työmatka kävellen jotta Keravan ilmanlaatu paranisi ja linnut sekä herkät koirat voisivat paremmin?

      Tehdään kansalaisaloite, Kerava pitää eristää muusta maasta ja tehdä siitä eritystalousalue jossa ei saa polttaa mitään eikä varsinkaan lentää tai ajaa autolla. Luomu pakoilliseksi ja kaikille huopatossut jotta eivät tuota turhaa menua kävellessän töihin tai muuten vain viettävät aikaansa.

    • muutamuualle

      Aloitus on heikko provo. Usein ihmiset on muuttaessaan kyllä tolloja, eivät katso mihin muuttavat. Sitten alkaa naukuminen ja ruikutus, kun vieressä on lentokenttä, ampumarata tms.
      Fiksummat jo muuttopäätöstä tehdessä ottavat häiriötekijät huomioon ja muuttavat alueelle, jossa ei ole tuollasia häiriöitä.
      Tässäkin pitää vanha sanonta paikkansa. Tyhmästä päästä kärsii koko ruumis.

      • Kerrostalonmies

        Sellaisiakin ihmisiä on, jotka ottavat tällaisilla keskustelupalstoilla julkaistut viestit ihan tosissaan. Toisaalta hyvin harva osaa kusettaa niin että sen huomaa vasta seuraavana päivänä.


      • muutamuualle
        Kerrostalonmies kirjoitti:

        Sellaisiakin ihmisiä on, jotka ottavat tällaisilla keskustelupalstoilla julkaistut viestit ihan tosissaan. Toisaalta hyvin harva osaa kusettaa niin että sen huomaa vasta seuraavana päivänä.

        Onneksi me molemmat huomasimme aloituksen olevan vain heikko provo.


      • TosiAmmattilainen

        Miks musta tuntuu ett alottaja olis sama kun tossa kurkelan rekkaparkki -topicissa? Huomas kaikkien olevan häntä vastaan joten alotti uuden topicin vittuillakseen?


    • Kervopervo

      Ne laskeutuu Helsinki-Vantaalle, ei niitä saa pois.

      • Lyhyt_kommentti

        Toisaalta ne koneet jotka laskeutuvat Hki-Vantaalle varsin todennäköisesti myös nousevat sieltä ennen pitkää.


    • silenceonkivaa

      Me asutaan Tuusulassa omakotitalossa, ja valittiin paikka lentokentän kiitoratojen suuntien perusteella. Talon yli tai läheltä ei lennä yhtäkään konetta, ja mitään ääniä ei kuulu edes pihalla ollessa, vaikka ollaan lähempänä kenttää kuin keravalaiset. Tämä on ihan oma valinta haluaako asua lentomelu alueella.

    • Neronleimaus

      Olis siihen hyvä ratkaisu. Tehdään aloite, että Hki-Vantaan lentokenttä siirretään pois nykyiseltä paikaltaan. Riittävän kauas.

      • Nettomaksaja.stadista

        Eräs kepulainen poliitikko ehdotti 90-luvulla, että HKI-Vantaan kenttä pitäisi siirtää heidän kannatusalueelleen ja seuraava älyn jättiläinen säesti, että pääkaupunkikin pitäisi siirtää Jyväskylään. Kompromissi oli, että sinne rakennettiin nk. Pekkarisen(Kärkisten) silta, jota käyttää muutama auto vuorokaudessa.


    • neeipidäääntä

      """"Olis siihen hyvä ratkaisu. Tehdään aloite, että Hki-Vantaan lentokenttä siirretään pois nykyiseltä paikaltaan. Riittävän kauas.""""

      Löytyy helpompikin ratkaisu, lentokoneet laskeutuu ilmapallojen varassa olevalle kiitoradalle n. 6 kilometrin korkeudessa, sitten moottorit sammutetaan ja kone lasketaan maahan vähentämällä ilmapallojen nostovoimaa. Täysin äänetön systeemi, ja toimii myös nousussa käänteisesti suorittamalla.

    • Palloillaonnelaan

      Tosiaan... jos esim. Helsinki-Vantaan lentokenttä siirrettäisiin esim. jonnekin Lohjan seudulle, pitäisi sinne muuttaa myös Helsinki ja Vantaa..tai muuten se ei enää olisi Helsinki-Vantaa...joten taitaa olla liian iso operaatio, kun juuri valmistunut rautatiekin pitäisi rakentaa uusiksi.
      Nuo ilmapallothan olisi loistava ratkaisu ja tuota voisi kehittää vielä siten, että pallot voisi täyttää ja tyhjentää koneen omalla hydrauliikalla ja säiliöillä, joten onnettomuuksienkin riski olisi liki olematon.

    • Hakkaraisen.fani

      Loistavia ehdotuksia. Taitaa olla persuja enemmänkin valtuustossa?

    • WarriorOfDionysus

      Eipä hätää, ei tarvitse kuunnella lentomelua enää pitkään.
      Kauppakeskus Karusellin valmistumisen jälkeen Keravan on tarkoitus julistautua itsenäiseksi valtioksi ja Keravan ylle julistetaan lentokielto. E75 ja 45 teille tulee rajavalvonta molempiin päihin Keravaa. Omaa rahaa painetaan jo ja eurojen vaihto Keravan kruunuun aloitetaan ensi vuoden alussa. Omat asevoimat ovat jo perustettu, ns. "vanhan liiton miehet" ja tarvittaessa niitä vahvistetaan Odineista ostetulla palkka-armeijalla.

      • HeilKerava

        Kaljaa tarjolla? Muuten en tuu.


    • Eihalpaahuvia

      Kaljaa on tarjolla, mutta humalassa ei ole Karusellin valmistumisen jälkeen enää Keravalle asiaa.
      Häiriön aiheuttajat ajetaan saman tien poliisin toimesta Tuusulan mätäkallion mäkeen kitisemään...niin sakot tietty Keravan kruunuissa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      89
      7179
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      35
      3801
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3390
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2542
    5. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      41
      2312
    6. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      2296
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      122
      2202
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2129
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1868
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      40
      1779
    Aihe