Katselin eilen illalla uljaiden sheriffien ohjelmaa televisiosta toisena lähetyksenä. Käsiteltiin Oulussa tapahtunutta, Terveystalon Moilanen itse oli päässyt selittämään tekosiaan ja puhtaaksi pesemään itseään. Takahuoneeseen sijoitettu raati piti esitystä huiman hyvänä.
Koko ohjelma oli kovin yksipuolinen. Miksi ohjelmaan ei haettu kommentteja itse kyseisen kadunpätkällä oleilevilta ihmisiltä. Ei olisi Ylen varoilla ollut suurikaan vaiva tai taloudellisesti ylivoimaista käydä heitä haastattelemassa. Roosa Meriläinen oli kuitenkin oman kertomansa mukaan hyvin löytänyt kyseiseltä kadunpätkältä hauskoja ihmisiä.
Sain käsityksen, että koko ohjelma on pelkkää teatteria. Kaikki on niin kuin halutaan olevan. Niskan päälle päässeet halveksivat alempiarvoisiksi jääneitä. Yleensä puheessa ollaan varovaisia, loukkaavia sanoja vältetään oman taloudellisen ja sosiaalisen aseman säilyttämiseksi: edes sitä Moilanen ei osannut tehdä Oulun luottamushenkilöiden lautakunnan kokouksessa..
Jokaisella ihmisellä on kuitenkin Jumalan lähettämä enkeli, joka kuulee ja näkee kaiken myös salatut asiat.
Ihmisroskatko?
4
397
Vastaukset
- saatanan-lähettiläs
kunnon peppupano muuttaa sinunkin käsityksesi maailmasta!! todellisuus tekee kipeää mutta sen kanssa oppii elämään.. harhoihin pakeneminen on heikkoutta!!!
- HallitusTheKiero
Vaikuttaa nyt siltä, että hallituksen tavoite on niin kauan heikentää koko ajan lisää heikossa asemassa olevien elämää kunnes he ajautuu itsariin ja sitä kautta pois. Hallitus näkee asian vain ongelman poistumisena eivät he ihmisistä välitä muuten kuin erilaisten asioiden maksajan roolissa.
- MoosesJaFaarao
Noilla mitääntekemättömillä köyhien kyykyttäjillä ja pilkkaajilla on aika kuumat oltavat viimeisellä tuomiolla. Hyvin he tietävät mitä tekevät, mutta nauttikoon sitten tämän pienen ajan vielä jos ovat puolensa valinneet.
- korruptioSuomi
Mitenkäs tämä nyt toteutetaan, pitäisi toteuttaa heti ja välittömästi ostaa kaikille kansalaisille tietokoneet joissa olisi uusi käyttöjärjestelmä, vähintään Windows 7 ja henkilökortit joilla voisi tarkistella omia VALHEITAAN VALTION TERVEYSTIETOKANNOISTA, jne, nykyään tämä on mahdotonta, eli valtion pitäisi määrätä noin 10000EUR kertasumma kaikille alle 60000EUR nettona tienaaville jotta voisivat hankkia kyseiset laitteet DEMOKRATIAN YLLÄPITÄMISEKSI.
Ei kellään muilla kuin valtiolla ole rahaa tuollaista "kuplaa" ylläpitää ellei kellää ole rahaa, eikä kellään ole enää varaa äänestää, tulee venäjää kohta Suomesta tällä tyylillä, eli käteisen rahan puute, joka on ohjattu pois demokratiasta, on nyt se KORRUPTION SYY SUOMESSA.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4463839Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181652- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891444Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991378Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591336- 501266
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441049
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047