Vasemmisto-ateistit vs. Uskovaiset

Näinhän se tällä palstalla näyttää olevan.
27407
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 27

Vanhimmat

Kyllä meissä porvareissa on vähintäin saman verran ateisteja.

4Äänestä
  • Nyt sotkit Räyhiksen palikat. Toivottavasti keräilee niitä lopun päivää, mutta en ala profetoimaan tätä.

    4Äänestä

  • RepeRuutikallo kirjoitti:

    Nyt sotkit Räyhiksen palikat. Toivottavasti keräilee niitä lopun päivää, mutta en ala profetoimaan tätä.

    Sinähän olet tunnetusti staIinisti, etkä ole edes kiistänyt tätä.

    1Äänestä

  • viimeinen.tuomio.2 kirjoitti:

    Sinähän olet tunnetusti staIinisti, etkä ole edes kiistänyt tätä.

    Kas kummaa, yhtä aikaa ilmestyivät tähän keskusteluun sekä usko.vainen, että viimeinen.tuomio.2 -kopio haukkumaan nimimerkilläni muita kirjoittajia, joiden kanssa uskis-korkkis-räyhiksellä on jo pilkut ja viivat ja kivet taskuista loppumassa...

    Tämä on siis ensimmäinen kommenttini ketjuun, vaikka jollakulla samaa nimimerkkiä käyttävällä onkin ollut eilen illalla kovastikin hampaankolossa...

    Mikset kirjoita rekatulla viimeinen.tuomio -nimimerkillä?

    Äänestä

Näyttää varmaan sieltä Patmoksen suunnalta. Todellisuudessa suurin jakolinja on välillä denialistiset uusoikeistolaiset ääriuskovaiset vs. lähes kaikki muut.

8Äänestä
  • Oikein. Räyhis tosiaan unohtaa tai ei siis ymmärrä, että on myös vasemmistouskiksia ja oikeistoateisteja. On myös konservatiivisia ateisteja niin kuin on liberaaleja uskoviakin. Räyhiksen logiikalla on vain patmoslaisia eli oikeistokonservatiiveja uskiksia, ja kaikki muut ovat vasemmistoateisteja ja varmaan samaana aikaan muslimejakin. Ainakin yhtä typeriä kommentteja olen siltä nähnyt, vaikka luulenkin, että se vain laukoo ihan mitä sattuu kunhan haluaa v*ttuilla. Psyyken oireilua tuo kaikki tyynni kuitenkin on.

    7Äänestä

Ei. Usko.vainen pääasiassa täällä lähes kaikkia vastaan on. Ei oikeat uskovaiset.

Jeesusta on monesti sanottu ensimmäiseksi sosialistiksi muuten ja siinä taitaa olla vinha perä.

4Äänestä
  • On siinä muuten, paitsi että hän ei ehkä olisi väittänyt uskomisen itseensä olevan oopiumia kansalle. Marx, joka kai syntyjään oli rabbiini-suvusta, niin väitti ja sen jälkeen kristillinen sosialismi katosi sellaiseksi vähemmistöksi, että harva tänäänkään tietää Mauno Koiviston oikeastaan kuuluneen tuohon joukkoon.

    Marx oli tietysti hyvin tyypillinen ateisti, fanaattinen kuumapää kuten vanhempansakin, mutta juuri siksi heihin ja siten omiin kotioloihinsa tyytymätön. Niitähän tuntuu olevan tälläkin palstalla melkoinen määrä, ateismi-palstasta puhumattakaan.

    Jeesus muistuttaa opetuksisssaan kovasti itämaisia suuria opettajia jotka vaikuttivat niin valistuksen kuin sen seurauksena syntyneen sosialisminkin muovaajien ajatuskulkuihin.

    1900-lukuun eniten vaikuttaneet henkilöt ovat jättäneet näkyvimmät jälkensä juuri siinä mitä ei enää juuri nähdä:
    - eurooppalaiset tiedemiehet (herr Hitler)
    - hakaristisymbolit (herr Hitler)
    - Euroopan kulttuurinen hegemonia (herr Hitler)
    - kristillinen sosialismi (Karl Marx / Iljits Lenin / Josef Stalin)
    - sosialismi yhteiselona (Karl Marx / Iljits Lenin / Josef Stalin)
    - kansallissosialismi (kaikki edelliset yhdessä)
    - maltillinen kansallismielisyys (kaikki edelliset yhdessä)

    Onko ihme, jos ihmiset kaipaavat edes väillä tolkun ihmisiä johtajikseen, tuollaisten vaikuttavien nerojen sijaan? Minulle ainakin Jeesuksen ihmeteot ovat paljon pienempi kognitiivsen ahdistuksen aihe kuin noiden mainittujen herrojen ihmeelliset teot. Olipa ruokkiminen muutamalla kalalla ja leivänkannikalla tahi vetten päällä kävely tapahtunut tai ei, ei moisilla ole ollut ainakaan mitään haitallista vaikutusta ja jos joku noihin uskoen jättää hakkaamatta humalapäissään ryyppykaveriltaan pään kirveellä irti, niin en pidä aivan välttämättömänä opettaa hänelle evoluutioteoriaa pakkopaidassa, edes intenet-palstalla.

    Sen sijaan jos joku allekirjoittaa määräyksen ruokkia 5000 kulakki-vankia päivittäin viidellä leivänkannikalla ja kalanruodoilla tai panna heidän kävelemään teloituspaikalleen, on se mielekästä vain jos se ei ole totta. Mutta juuri siksi, koska todisteet ovat niin ilmeiset, se herättää minussa emotionaalista ahdistusta, joka minulle enemmän tunteellisena kuin järkiperäisenä ihmisenä on sitäkin suurempi stressin aiheuttaja.

    2Äänestä

Aloittaja puhuu palturia, liekö tahallista vai tahatonta.

2Äänestä

Epäilen vahvasti tällä olevan jotain tekemistä evoluution kanssa.

Myös Cola- ja Cola Zero -lahkojen erot tuottavat palstalle erilaista aivopierua.

Äänestä

Ihan kuin olisin tämän kuullut aikaisemminkin...

Äänestä

Mistä muuten tulee tämä , että nykyajan ateismi olisi jotenkin kytköksissä vasemmistolaisuuteen. Kun ihan oikeassa elämässä tunnen ateisteja jotka ovat siis niin pesunkestäviä oikeistolaisia, ettei mitään rajaa. Sekä jos miettii vaikkapa noita rajatkiinni ynms. nahkapäitä, jotka joutilaina marssivat arkisin, niin eipä ne nyt taida kovin olla vasemmistolaisia ja eikä taatusti sakkia joka kuluttaisi kirkonpenkkiä tai olisi kielillä puhumassa helluntailaisten illoissa.

Kovin oikeistolaiset mielipiteet siis omaavat , miinuksena tosin, se, että pitävät kiinni syntymäoikeudestaan elellä yhteiskunnanlipuilla ja oikeuttaan myös olla noudattamatta demokraattisen yhteiskunnan luomia sääntöjä, siis sen saman joka niillekkin "tilipussin" antaa.

Äänestä

Kaipa se niin on, että on vain kahdenlaisia suomalaisia: oikeamieliset patmoslaiset ja änkyräkommunistit. Koomista sinänsä...

Äänestä
  • Kyllähän Räyhis on haukkunut kommunisteiksi, stalinisteiksi tai muslimeiksi kaikkia inhoamiaan vakikirjoittajia ja vähän muitakin. Ja haukkuu vastakin, ellei Jeesus tai muu tuonpuoleisen heppuli häntä korjaa hittoon täältä.

    Äänestä

  • RepeRuutikallo kirjoitti:

    Kyllähän Räyhis on haukkunut kommunisteiksi, stalinisteiksi tai muslimeiksi kaikkia inhoamiaan vakikirjoittajia ja vähän muitakin. Ja haukkuu vastakin, ellei Jeesus tai muu tuonpuoleisen heppuli häntä korjaa hittoon täältä.

    Eihän staIinisti ole sinulle haukkumasana, olet edelleen ylpeä siitä että olet stallari.

    1Äänestä

Kulttuurimarxisti kokee että kaikki ovat häntä vastaan. Vaikka kulttuurimarxismi on nykyään valtavirtaa, heidän pitää vihan vimmalla hiljentää viimeinenkin uskovainen yhteiskunnasta.

1Äänestä
  • Sinun uskovaisuutesi on usko vihaan ja valheeseen.

    Toinen mahdollisuus on että olet trolli.

    Äänestä

  • sage8 kirjoitti:

    Sinun uskovaisuutesi on usko vihaan ja valheeseen.

    Toinen mahdollisuus on että olet trolli.

    Sinä olet ehta kommunisti ja olet ollut vaimosi kanssa vuosikymmeniä kulissiliitossa.

    1Äänestä

  • viimeinen.tuomio.2 kirjoitti:

    Sinä olet ehta kommunisti ja olet ollut vaimosi kanssa vuosikymmeniä kulissiliitossa.

    Mitä sitten jos noin olisikin?

    Äänestä

  • sage8 kirjoitti:

    Mitä sitten jos noin olisikin?

    No niinhän on.

    1Äänestä

  • Oikeastaan ei minulla pitäisi olla mitään uskovaisia vastaan.

    Liian usein vain olen törmännyt siihen, kuinka uskovaiset vastaavat suvaitsevaisuuteen suvaitsemattomuudella: aina olet heille se, joka menee helvettiin väärien näkemystensä takia.

    Ja uskovaisilla on juuri se ajatus koko maailman saamiseksi oman uskonsa alaisiksi - lähetyskäskyt yms.

    Viimeisimpiä leimasimia on tuo "kulttuurimarxistiksi" haukkuminen. Termi, jolta asiallinen sisältö puuttuu, mutta populisteilla mieluusti käsiaseena.

    Äänestä

Heheheheee...hauskoja vastauksia.

Äänestä

Äärifundikset vastaan kaikki muut, uskovat ja ateistit?

Äänestä
  • Lähinnä näin.

    Äänestä

  • Kyseessä on kai lähinnä Patmoksen FF-joukot (fasistifundamentalistit) vastaan muu maailma.

    Patmoksen ideologit ovat jo suunnittelemassa seuraavaa patmosaatteellista askelta jossa heidän denialisminsa ja suvaitsemattomuutensa laajennetaan koskemaan aivan kaikkea.

    Ongelmaksi heille on kuitenkin muodostunut mielikuvituksen puute, eikä ideologian laajennussuunnitelmat ole edenneet toivotulla tavalla. Elleivät he pysty itse keksimään uusia sanoja ja sanontoja, tulee ideologian laajentaminen hidastumaan vain kielitoimiston hyväksymiin uudissanoihin.

    Äänestä

Ateistiksi tunnustaudun mutta koskaan yli 40-vuotisen elämäni aikana en ole vasemmistopuoluetta äänestänyt. Ei niissä sinällän vikaa ole mutta muualta on aina löytynyt mieluisampi vaihtoehto.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


eikö-vaan kirjoitti:

Näinhän se tällä palstalla näyttää olevan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu