Ranska ja Britannia julistivat sodan Saksaa vastaan, kun Saksa hyökkäsi Puolaan. Neuvostoliitto hyökkäsi tuon sotaretken lopulla Puolaan ja otti itselleen itäiset osat.
Eikö eli miksei Neuvostoliittoa vastaan julistettu sotaa ?
Ranska ja Britannia olivat antaneet turvatakuut Puolalle.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Puolan_offensiivi
Eikö eli miksei Neuvostoliittoa vastaan julistettu sotaa ?
Ranska ja Britannia olivat antaneet turvatakuut Puolalle.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Puolan_offensiivi
Vastaukset 12
Vanhimmat
niin, että länsivallat eivät mahtaneet mitään Saksalle, niin vielä vähemmän ne olisivat mahtaneet yhdistyneille diktatuureille? Eli itsesuojeluvaisto toimi.
Kenties myös arveltiin, ettei kuristajakäärmeen ja krokotiilin yhteispeli pitkään toimi. Eikä toiminutzkaan.
Suorin vastaus on, että sotilasliitto velvoitti osapuolet toimiin Saksan aggressiota vastaan, kaikki muu oli valtioiden oman harkinnan varaisena.
Juu siis asia oli niin, että Puola oli taattu Saksan agressiota vastaan , mutta ei Neuvostoliiton. Takuut tuli , kun Saksa miehitti Tshekkoslovakian.
Koska vain Saksa oli uhannut Puolaa. NL ei ollut niin tehnyt eikä edes salainen etupiirijako ollut yleisesti tiedossa, joten turvatakuita NL:oa vastaan ei edes harkittu.
Pian sodan alettua valkeni kuinka kova pala Saksa tulee olemaan ja Britannian poliittiseksi tavoitteeksi tuli Saksan ja NL:n liiton rikkominen ja parhaassa tapauksessa jopa niiden saaminen sotaan keskenään. Mikä sitten tapahtuikin, tosin ihan luonnostaan, brittien toimista huolimatta.
Tai ei täysin huolimatta: vastarinnan sitkeä jatkaminen omaa ilmatilaa aggressiivisesti puolustaen ja merta halliten näyttää ikään kuin ajaneen Hitlerin kahden rintaman sotaan.
Jätettiin takaportti auki Neuvostoliitolle myöhempää liitoutumista ajatellen. Turvatakuiden antamisen syy Puolalle ei ollut sinällään Puolan pelastaminen, vaan länsiliitoutuneiden kaikki toiminta tähtäsi Saksan tuhoamiseen. Ihan sama vaikka NL olisi miehittänyt Puolan ( kuten kävikin myöhemmin) kunhan Saksa saadaan "ruotuun" eli kansainväliseen finanssiorjuuteen.
Näin olivat pankki-jutkut määränneet.
Jaa. No ei tuo "finanssiorjuus" ole tainnut Saksalle niin hirveää olla, Euroopan rikkain maa nykyisellään.
Mutta kai se sitten oli pakko hyökätä, että ne pankkiirit saivat "orjuutettua" tuohon "kurjuuteen".
Elikkästen 1/C²
Iso-Britannia julisti sodan Suomelle, eikä tiettävästi tähän päivään mennessä ole sitä perunut.
Jos et voi homo-Britanniaa voittaa niin yhdy sen kanssa?
Että sellainen JEF-liittolainen Suomen Stubbilaisilla.
Rauha solmittiin Pariisissa 1947.
JEF on osa Suomen turvallisuuspolitikkaa.
Koska neukuilla oli jo tuolloin RAUHAN ASEET!
Eipä pärjännyt rauhan aseilla edes pienen Suomen kanssa,
Piti saada lännestä oikeat SOTA-ASEET.
Aika paljon niitä saatiin idästäkin.
Sotaa NL:lle ei julistettu, koska länsimaat olivat käyneet NL:n kanssa neuvotteluja siitä, miten Saksan uhka neutraloitaisiin. Nämä neuvottelut kuitenkin keskeytyivät, kun Saksa ja NL tekivät MR-sopimuksen 23.8.1939. Länsimaat eivät siis halunneet NL:ää vihollisekseen vaan liittolaisekseen ennen 1939, eikä suurvaltapoliittinen tilanne ollut muuttunut tuosta ajasta senkään jälkeen, kun Saksa hyökkäsi Puolaan. MR-sopimuksen salainen lisäpöytäkirja ei ollut länsimaiden tiedossa toisen maailmansodan aikana.
Edellä sanotun kun suomentaa, se tarkoittaa, että Stalin veti ovelasti länsimaita höplästä. Stalin sai länsimaiden sotimaan Saksan kanssa, vaikka Stalinin NL oli ihan yhtä syyllinen toiseen maailmansotaan kuin Saksakin. Stalin oli nerokas strategi!