Uskovaiset ja ainakin kristityt perustelevat uskoaan muun muassa anteeksiannolla. Onko anteeksiannolla biologiset perusteet? Luulen, että anteeksianto on aivan keskeinen toimenpide kaikilla sosiaalisilla eläimillä. Ilman anteeksiantoa (urosten) välinen taistelu johtaisi aina hävinneen osapuolen kuolemaan tai koston kierteeseen (hävinnyt osapuoli tappaisi voittajan, kun tilaisuus antaa mahdollisuuden). Ajatuksia tästä?
Anteeksiannon biologinen perusta
9
204
Vastaukset
- Thronos
Sanot "perustelevat uskoaan"? Miten niin?
Voisitko selventää mitä tarkoitat?
Kristinuskossa ei mielestäni ole kyse anteeksiannosta vaan ihmisen uhraamisesta eli kuoliaaksi tappamisesta. Minä olen antanut anteeksi monet kerrat muttei minun sen takia ole tarvinnut tappaa ketään.- Thronos
Unohtui sanoa että kristinuskossa on kyse myös ajatuskontrollista - saadakseen "anteeksi" toisten teot pitää uskoa täysin epäuskottavia asioita. Mitä anteeksiantoa se on?
"Minä olen antanut anteeksi monet kerrat muttei minun sen takia ole tarvinnut tappaa ketään."
Ehkä uhrilla tai hyvitykselläkin on biologinen perusta, ehkä on helpompi antaa anteeksi väärintekijälle kun hänkin kärsii ainakin symbolisen menetyksen tai uhrin.
Mielestäni laumaeläimillä anteeksi antaminen on merkittävä sosiaalinen toimenpide, jolla lauma pidetään koossa niin, etteivät välien selvittelyt eskaloidu loputtomiksi koston kierteiksi ja lauman huomio voi keskittyä ulkoisiin uhkiin eikä sisäinen koheesio vaarannu liikaa."Sanot "perustelevat uskoaan"? Miten niin?
Voisitko selventää mitä tarkoitat?"
Korinttolaiskirjeen rakkauden kuvaus sopii aivan hyvin sosiaalisten laumaeläinten käyttäytymisnormiksi, jos sitä ei ajatella pelkästään uroksen ja naaraksen väliseksi biologiseksi lisääntymiseen liittyväksi ilmiöksi. On parempi käyttäytyä niin, että lauman koheesio ja harmonia säilyy. Jos "keikutat venettä" liikaa, koko lauma kärsii siitä ja lopulta sinäkin (sinun geenisi ja koko lauman geenit) tuhoudut yksilönä.
4 Rakkaus on kärsivällinen, rakkaus on lempeä. Rakkaus ei kadehdi, ei kersku, ei pöyhkeile, 5 ei käyttäydy sopimattomasti, ei etsi omaa etuaan, ei katkeroidu, ei muistele kärsimäänsä pahaa, 6 ei iloitse vääryydestä vaan iloitsee totuuden voittaessa. 7 Kaiken se kestää, kaikessa uskoo, kaikessa toivoo, kaiken se kärsii.
- zewas
Jos anteeksianto tapahtuu "automaattisesti" biologisista syistä niin katkeroituneita ihmisvihaajia ei ole silloin olemassakaan. Ihmisten välit ovat hyvät eikä pysyviä välirikkoja tapahdu. Kukaan jatka negatiivista suhtautumistaan keneenkään vuosia tai vuosikymmeniä.
<<<rakkaus ei muistele kärsimäänsä pahaa (1.kor13)>>>Sinulla todella jotain ongelmia lukemisenymmärtämisessä. Ainoa anteeksiantoautomaatti on kristinuskossa, aloituksen anteeksianto on ollut biologinen välttämättömyys. Tiedätkö sellainen, jossa ihminen joutuu pyytämään anteeksi toiselta ihmiseltä, eikä miltään kangastukselta. Ja toinen, jos haluaa, voi antaa anteeksi, mutta itsensä takia, ei minkään kummituksen ”painostamana”.
Eikä kaikki ole pystyneet pyytämään tai antamaan anteeksi, syystä jos toisesta."Jos anteeksianto tapahtuu "automaattisesti" biologisista syistä niin katkeroituneita ihmisvihaajia ei ole silloin olemassakaan"
Aloitukseni pointti ei ollut anteeksiannon automaattisuus. Kostolla on evolutionääriset perusteet samalla tavalla kuin laumaeläinten anteeksiannollakin.
https://greatergood.berkeley.edu/article/item/forgiveness_instinct
- LAumaeläin
Hyvin ajateltu.Kaiken toiminnan alkusyynä tarvitaan motivaatio liittyen joko henkilökohtaisiiin tarpeisiin tai yleisemmin lauman tarpeisiin.
Yleinen toiminnan muoto on agressio,ja sillä on kiinteä kytkös pelkoreaktioon.
Mitä voimakkaamin pelkoreaktio liittyy motivaatioon,sitä vahvemmin pyrkii osallinen saavuttamaan kontrollin keinolla millä hyvänsä.
Anteeksianto on siis rituaali,jossa pyrkimyksenä on sailyttää tasapaino konfliktin ja heimon koheesion välillä.Tunnen välttämättömyyttä tuoda vielä omakohtaisia tuntoja asiasta esille, liitetään se vaikka tähän hyvään kommenttiin. Ex -vanhoillislestadiolaisena minulla on jäänyt vahva mielikuva siitä, että riidat ratkaistiin "lauman" (SRK) sisällä. Vanhoillislestadiolaiset karttavat riitojen ratkaisua oikeusjärjestelmässä. Tähän samaan perustuu myös se, että selvät rikokset ja asianomistajarikokset (räikeimpinä esimerkkeinä lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö) ratkaistaan "lauman" sisäisesti eikä "venettä pyritä keikuttmaan" turhaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2462179- 1901655
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471309Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501025- 41826
- 14800
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31780Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25756Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647
