Britannian pääministeri Theresa May sanoo, että brexit-neuvottelut ovat umpikujassa. May ei hyväksy sitä, että EU torjui Britannian ehdotuksen ilman vastaehdotusta.
Mayn mukaan ei ole hyväksyttävää, että EU-johtajat hylkäsivät Britannian brexit-suunnitelman näin myöhäisessä vaiheessa, kirjoittaa BBC.
Mayn mukaan Britannian ehdotus, jossa maa lopettaisi palvelujen vapaan liikkuvuuden Britannian ja EU-maiden välillä mutta antaisi tavaroiden jatkossakin siirtyä vapaasti, on ainoa tapa välttää niin kutsuttu kova raja Pohjois-Irlannin ja Irlannin välillä.
Euroopan unioni vaatii sopua Britannian erosopimuksesta lokakuuhun mennessä.
STT
May: Brexit umpikujassa
9
230
Vastaukset
- Mikä-neuvoksi
Toivottavasti jonkinlainen sopu löytyy vielä.
Kova brexit on haitallinen molemmille osapuolille.
Eritoten UK:ssa on seurauksena suoranainen taloudellinen kaaos.- JärkiKäteenNyt
Pakko löytyä. May'n Chequers-suunnitelma on täysin mahdoton EU:lle, koska se käytännössä tuhoaisi EU:n sisämarkkinat ja koko sen taloudellisen perustan, minkä varaan EU on rakennettu. Britannian ero EU:sta on kova isku EU:lle, mutta olet oikeassa; Britannian se ajaa kaaokseen. Sitä ei kukaan tietenkään toivo. Toisaalta yksi poistuva jäsen ei voi sanella muiden tulevaisuutta, kuten Britannia nyt yrittää tehdä. EU:n on puolustettava 27 EU- maan etuja, eikä se voi toimia Britannian ehdoilla muiden EU-valtioiden etuja vastaan.
- May-tiukkana
Britannian pääministeri Theresa May kävi perjantaina vastahyökkäykseen EU:ta vastaan sen jälkeen kun EU-johtajat torstaina yksimielisesti teilasivat Britannian ehdotuksen tulevista brexitin jälkeisistä suhteista.
May sanoi, ettei ole hyväksyttävää, että neuvotteluosapuoli näin myöhäisessä vaiheessa vain yksinkertaisesti torjuu toisen osapuolen ehdotuksen ilman minkäänlaista selitystä tai vastaehdotusta.
– Nyt meidän on saatava tietää, mikä EU:n mielestä ongelma on ja mitä vaihtoehtoja sillä on tarjota, jotta voimme keskustella niistä. Ennen sitä emme pääse eteenpäin.
EU tarjoaa nyt Britannialle kahta huonoa vaihtoehtoa, May sanoi. Ensimmäinen tarjous on, että Britannia pysyy osana Euroopan talousaluetta ja tulliunionia. Toinen on vapaakauppasopimus, joka on riippuvainen siitä, että Pohjois-Irlanti jatkaa osana tulliunionia.
– Ensimmäinen vaihtoehto olisi pilkantekoa brexit-kansanäänestystä kohtaan ja toinen tarkoittaisi sitä, että Pohjois-Irlanti erotettaisiin lopullisesti taloudellisesti muusta Britanniasta Irlanninmerellä kulkevalla rajalla, May sanoi.
– En aio kumota kansanäänestystä enkä pilkkoa maatani. - TotuusLyhyesti
Brysselin diktatuuri haluaa sopimuksen, jossa UK maksaa miljardeja unionille ilman, että saa mitenkään vaikuttaa asioihin, jotka koskevat sitä itseään!?
Tuollaista öykkäröintiä on koko EU. Ei mitään demokratiaa tai edes kohtuutta päätöksissä ja sopimuksissa.
Siksi mokoma Euroopan kansojen ja kulttuurien vastaisesta Euvostoliitto pitää lopettaa mahdollisimman nopeasti!- Taas-naurattaa
EU:n johtoelimet eivät anna UK:lle mitään ilmaiseksi. Sen on itse maksettava ratkaisunsa.
Päätösvalta EU:ssa ei kuulu ulkopuolisille.
EU27 on täysin yksimielinen brexit-asioissa.
Se on aivan sama näiden turkkien ja Ukrainan ja albanian kanssa aivan sama.
Ole ihan huoleti, me nähdään se tilanne 5 kuukauden kuluttua ja nyt ei hötkyillä.
Briteille on tarjottu samaa, kuin Norjalle ja onko Britannia jotenkin erilainen ? ?
Se on varmasti hyvä tarjous ja Britit maksaa samoin, kuin Norjakin EU:lle ja on
niin itsenäinen ja Britanniaa ja englantia, kuin tykkää ja on Onnelassa.- TriplaXXXX
Fiksuinta olisi jos Britannia päättäisi jäädä EU:n. Kannattaisi järjestää muodollinen kansanäänestys asiasta jossa kyllä EU:lle voittaisi nyt aivan varmasti. Britit ovat vähitellen alkaneet tajuta millainen kaaos siitä syntyy jos eroavat.
- TuplaXXX
Kaaos syntyy Brysselissä, mutta UK tulee pärjäämään paljon paremmin ilman Euvostoliiton kahleita ja kustannuksia!
- Taas-naurattaa
Kaaos on jo UK:ssa ja koko ajan pahenee.
UK saattaa kyllä pärjätä, kunhan on muutaman vuoden selvitellyt sotkujaan.
EU:ia tulee kyllä ikävä monet kerrat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen755634Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus
Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,2744930Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk453224Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta
joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina1052663Lopetan ikävöinnin
Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään52372Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?
Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t41605Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut
Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.151565Vihervassarit
Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät291418Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,211310Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan
Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei127875