Valtamedia vs Vaihtoehtomedia - kumman valitset

sananpuolesta

Oikea Media
https://beta.oikeamedia.com/

Verkkomedia Kansalainen | Ne kiinnostavat uutiset
https://www.kansalainen.fi/

Nykysuomi | Luotettavimmat uutiset. Kerromme sen mitä muut eivät kerro
https://www.nykysuomi.com/

Listatkaa omat vaihtoehtonne tai mielipiteenne lehdistä, jotka poikkeavat valtavirta medioista (... ja nyt listatut ovat satunnaisessa järjestyksessä).

MV-lehti
https://mvlehti.net/

Extrauutiset
http://www.extrauutiset.com/?p=1548

Vaihtoehtomedioissa on aina lähde mainittuna. Toisin kun valtamedian ns. "uutisissa", jotka pääsääntöisesti ovat aina -toimittajan subjektiivisia- mielipiteitä.

7

817

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Valitsen Oikea Median. Sillä valtamedia ei kerro kaikkea, mutta Oikea Media kertoo valtamediassa salattuja asioita.

    • HS,YLE ym valtamedioita seuraan vähemmän ja aina varauksella ja epäillen suhtaudun koko julkaisujen juttuihin. kaksi suurinta valemediaa juurikin HS ja yle, uutisointi ei ole tasapuolista ja jättävät paljon oleellista tietoa kertomatta, sekä suoranaisesti ovat valehdelleet, sekä ovat suuntautuneet tietyn ryhmän asioita ajaviksi medioiksi ja eivät hyväksy totuutta vaan valheellisesti yrittävät ihmisiä ohjailla tiettyjen asioiden kannatukseen, hirveästi yrittävät myös mielipiteisiin vaikuttaa ja suoranaisesti ohjailevat keskustelua tiettyyn suuntaan, eivätkä anna tulla erilaisia näkökantoja asioista esiin ,jos ei ole heidän propaganda myönteistä asiaa. Rikkovat näin ollen sanan ja mielipiteiden vapautta.

      • TotuusSattuuQC

        "HS,YLE ym valtamedioita seuraan vähemmän"

        Niinpä, itsekin myönnät että et niitä paljon seuraa mutta silti sinulla on varma mielipide siitä mitä ne kertovat ja mitä asioita ajavat. Luepa joskus vaikkapa viikon ajan kaikki Helsingin sanomien paperiset lehdet kannesta kanteen ja katso mitä ne oikeasti kirjoittavat ja miten monipuolisesti asioista kertovat. Saattaisit hämmästyä että se ei olekaan yksisilmäistä tietyn asian ajamista vaan varsin monipuolista journalismia.


      • Vanha-väinämöinen

        Hesarillakin on oma agendansa. Luin lehteä säännöllisesti 27 vuotta ja lopetin tilauksen koska lehti ei enää tasoltaan ja aatemaailmaltaan vastannut omaani.
        Silloin tällöin olen lukenut sitä kirjastossa - ja inhoni on vain kasvanut sitä kohtaa.
        Tiedon mitä välitetään pitäisi perustua isoon määrään faktatietoa, ei mielikuviin jolla manipuloidaan lukijaa tiettyyn suuntaan.
        Otan esimerkiksi Hesarissa jokin aika sitten olleen ison jutun, jossa musta etelä-afrikkalainen nainen muisteli Soweton mielenosoituksessa tapettua veljeään. Soweton mellakoissa vastustettiin 1976 pakollista buurinkielen opetusta ( vrt. Pakkoruotsiin:)) Kaikkiaan mellakoissa kuoli 176 henkilöä. Ylipäätään apartheidin aikana kuoli mustia poliittisista syistä viranomaisten surmaamina muutamia satoja. Hesari kuitenkin vähättelee tai jopa kieltää että nykyisessä Etelä-afrikassa on meneillään valkoisiin kohdistettu murha-kampanja jossa on kuollut kymmeniä tuhansia valkoisia. Suhteutettuna väkilukuun valkoisia tapetaan 1,5 kertainen määrä tapettujen kokonaismäärästä joka on räjähtänyt käsiin kun siirryttiin ANCn valtaan.
        Hesari myös kannattaa kansallisvaltioiden hävittämistä ja vallan siirtämistä Maailmanhallitukselle.


    • UutinenUusi

      Konservatiiviset uutiset kertovan Kirjamessu asian täysin eri tavalla kuin valtamedia.
      Kun katsoo haastattelun näkee taas valtamedian asenteellisuuden

      Kiuas Kustannus mielipidevainon kohteena - Timo Hännikäisen haastattelu
      https://youtu.be/OVR6lT2-d2g?t=513

    • znbh

      murkut.org sivulta löytyy hyvin tarvittavat uutiset joita voi täydentää muutamalla listalta puuttuvalla medialla.
      https://www.murkut.org

    • aswweww

      No niin, tulihan se sieltä

      "Hesari myös kannattaa kansallisvaltioiden hävittämistä ja vallan siirtämistä Maailmanhallitukselle."

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      106
      2493
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      227
      2017
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      178
      1805
    4. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      41
      1486
    5. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      104
      1366
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1138
    7. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      278
      879
    8. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      64
      798
    9. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      61
      751
    10. 90kW kulutus

      Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit
      Maailman menoa
      182
      728
    Aihe