Onko vastaavia kokemuksia ESS autotalosta?

Ent.asiakas

Ostin noin 9 tonnin auton, jolla oli ajettu vain 155 tkm. Nyt kahden kuukauden ja 2tkm:n aikana siitä on löytynyt kaksi vikaa, korjaus noin 750 euroa per vika. Kaasuläpän vika on jopa vaarallinen, kun auto hyytyykiin keskelle risteystä, vaikka pitäisi kiihtyä. Reklamoin vioista, niin ESS Autotalo ei tule euroakaan vastaan korjauksissa. Eli ihan sama kuin olisi ostanut vastaavan auton yksityiseltä tonnia paria halvemmalla. Onko muilla vastaavia kokemuksia kyseisestä "vihreän kortin" autoliikkeestä?

15

808

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ostit sitten Peugoetin. Se läppävika voi tulla jo alle 50 000 kilometrin jälkeen.

    • Kakjsjjsj

      Kuinka vanha auto kyseessä?

    • Autotyttö

      Harmillista kyllä, isoon ketjuun kuuluvan liikkeen kanssa taitaa ihminen jäädä koneiston jalkoihin. Rahat pois kuluttajalta välittämättä tai vastuuta kantamatta. Omakin reklamaatio meni kuuroille korville.Itse en tuosta liikkeestä enää mitään osta enkä suosittele muille! Pienemmät liikkeet palvelevat paremmin ja ottavat asiakkaan huomioon.

      • ikl-Lapua

        semmosta se on assjokisten(LUE persejokisten ) kanssa.


    • Repe40

      Reklamoi vioista ensinnäkin kirjallisesti, ei suullisesti. Älä kysele mitään vaan vaadi. Uhkaa myös kuluttaja-asiamiehellä, ja toteuta se jos ei usko. Asiaa voi tehostaa myös sillä, että uhkaa ilmoittaa asiasta kirjallisesti maahantuojalle, jolloin koko autoliikkeen olemassaolo vaarantuu. Kyllä ne jossain vaiheessa rupeaa rykimään ja tulemaan vastaan, kun huomaavat ettei kyseessä olekaan tavanomainen heinähattujuntti.

      Nää paikalliset autoliikkeet kun on tottuneet nöyriin pohjalaisasiakkaisiin, jotka eivät tajua omia oikeuksiaan. Siksi ne yrittää härkäpäisesti maksattaa kaiken asiakkaalla, koska suurin osa tyhmistä pohjalaisasiakkaista antaa heti periksi.

      Lakki kourassa pohjalaisisännät menevät kyselemään autoliikkeeseen, että eikös tää kuuluisi niinku tuota teidän tuota korvattavaksi tuota, no tietäähän se että autoliike vastaa että ei tietenkään kuulu vaan sä maksat. Joka kerta ne saa kahvihuoneessa makeat naurut, kun tyhmä asiakas maksaa heille kuuluvat asiat.

    • Vimppa-auto_sieltä

      Puoli vuotta sitten ostin ko. liikkeestä käytetyn auton: 6 v vanha ja vähän yli 100.000 km. Ei ollut heidän edustamansa merkki. Siinä alko moottorin ohjauselektroniikka renaan lähes heti kaupan jälkeen ja viat vaan paheni. Remppaan meni tonni, senttiäkään en saanut. Ois pitäny valittaa kuluttajalautakuntaan, en jaksanut tapella. Mutta kusetuksen maku jäi.

      • Hyvänautonomistaja

        Kannattaa ottaa itse selvää, missä merkeissä on lähes kaikki viat, mitä autossa voi olla. Vielä tänäkin päivänä on merkkejä, jotka kestävät satoja tuhansia kilometrejä ja on niitä jotka ei kestä edes sitä kahta vuotta. Autoliikkeiden on tehtävä kauppaa myös näillä vikaantuvilla merkeillä, jos sellaista tyrkytetään vaihdossa. Jos he alkavat joka vikaa korjaamaan jälkikäteen, hyvän tahdon eleenä, niin konkurssi tulee aika nopeasti. Netti on tietoa täynnä, kun vähän viitsii asioihin perehtyä.ESS merkkejä en tällä kirjoituksella tarkoita, kun en edes tiedä, mitä he myyvät.


      • Uusikestää

        Käy ostamassa uusi auto...
        Näinhän siinä käy kun laittaa viimeiset rahansa vanhaan autoon. Auto rikki ja lompakko tyhjä, eli korjaaminen omalla kustannuksella mahdotonta. Kauppiaidenko sinun mielestä kuuluu rakentaa vanhemmista autoista uusia? Tehdastakuut on sitä varten. Kun takuu on loppu, niin vaihda taas uuteen. Näin ei tule paha mieli :(


      • FuuktJuuuBooy
        Uusikestää kirjoitti:

        Käy ostamassa uusi auto...
        Näinhän siinä käy kun laittaa viimeiset rahansa vanhaan autoon. Auto rikki ja lompakko tyhjä, eli korjaaminen omalla kustannuksella mahdotonta. Kauppiaidenko sinun mielestä kuuluu rakentaa vanhemmista autoista uusia? Tehdastakuut on sitä varten. Kun takuu on loppu, niin vaihda taas uuteen. Näin ei tule paha mieli :(

        No höpöhöpö. Sä oot oikein tyypillinen junttiautokauppias. Saisit potkut eteläsuomessa heti ja välittömästi, tuollaisella asenteella. Sulla on täälä maalla vähän liian helppoja pelinappuloita, ja luulet olevasi kovakin autokauppias, vaikka oot täys pelle.


      • Teeteeärrä
        FuuktJuuuBooy kirjoitti:

        No höpöhöpö. Sä oot oikein tyypillinen junttiautokauppias. Saisit potkut eteläsuomessa heti ja välittömästi, tuollaisella asenteella. Sulla on täälä maalla vähän liian helppoja pelinappuloita, ja luulet olevasi kovakin autokauppias, vaikka oot täys pelle.

        Tämä kommentti kyllä piristi synkkää aamua. No kyllä tuon nimimerkin takaa löytyy varmasti älykäs ihminen. Koita pysyä asiassa. Jos ei onnistu, niin opettele edes kirjoittamaan oikein.


      • Teeteeärrä
        Teeteeärrä kirjoitti:

        Tämä kommentti kyllä piristi synkkää aamua. No kyllä tuon nimimerkin takaa löytyy varmasti älykäs ihminen. Koita pysyä asiassa. Jos ei onnistu, niin opettele edes kirjoittamaan oikein.

        Miksiköhän käytän julkisia?


    • Auton osto on onnen kauppaa eikä vioista vapaata autoa ole.

    • xxxccvv

      Mitäs ostatte vanhoja autoja! Tottakai ne hajoavat kun ovat vanhoja. Ei myyjä sille mitään voi eikä kuulukaan voida. Vanha ei ole uusi. Kun ostaa uuden auton, ei tule vikoja. Helppoa ja yksinkertaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      135
      1422
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      110
      1173
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      1023
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      964
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      313
      861
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      823
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      712
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      666
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      658
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      144
      634
    Aihe