Pitääkö traktorin väistää vastaantulevaa liikennettä vai miten se menee?
Traktorilla etuajo oikeus
6
529
Vastaukset
- Germantraktorparas
Ei tietenkää! Meillä on (vain) kaksi rattoria ja kumpikaa ei ossaa väistää kettää..mistään ilimansuunnasta tulevia.
Kyllä se suihtimiehen pittää kääntee sommasta, jos meinaisi vaikka väistöliikkeitä suunnitella. - isovaltra
Nii se on vaan,,,, että kellään tomppelilla metsästäjällä, poromiehellä, tai muilla kylämiehellä ole asiaa mennä ajelemaan viljelysteilleteille ilmanlupaa. Viljelystiet ja viljelykset EIVÄT KUULU JOKAMIEHEN OIKEUTEEN siis ei mitään oikeutta millaisellekkään liikkumiselle yksityisalueella. Saattaa tulla näin syyspimeällä ylijyrätyksi traktorilla vahingossa törtöt ja luvattomat liikkujat.
- kannatauhitella
Ylijyrääjälle saattaa heilahtaa häkki. Sitten on aikaa miettiä, kannattiko.
- Anonyymi
Väärin. Talvella saa pelloilla hiihtää ja vaikka kävellä jos kinoksessa huvittaa. Kesällä sitten ei saa tietenkään.
- SonniMoilanen
Älkää helevetissä menkö Pudikselle, noilla liikennetiedoilla pääsee helpolla hengestään.
- Anonyymi
Traktoria väistetään mikäli perässä on Wieska -linko.
Jos taas perässä on kiinalainen kesantomurskain, traktori ei ole etuajo-oikeutettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614368KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1483139Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472458Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?482370- 982025
- 241883
- 301606
- 231602
- 1531445
- 341233