Miten tuo tavaroiden määrä on muiden köyhimysten kodeissa? Onko ojennuksessa vai kaaoksessa? Vai onko joku ollut kaukaa viisas ja välttänyt ostohysteriat?
Minulla on liikaa kirjoja ja vaatteita ja jotain muutakin rompetta sen verran että on ainainen epäjärjestys. Mitään arvoesineitä ei tietenkään ole. :( . Olisi paljon helpompaa siivota kun saisi tavaraa vähennettyä. Apuva!!!
https://www.tarkkamarkka.com/blogi/2015/12/30/tiivistelma-opas-konmari-menetelma/
Köyhän konmaritus?
8
519
Vastaukset
- hullunhommaa
Kyllähän tuon marien on pakko aina joskus siistiä huoneensa. Vai eikö hän koskaan ota esille mitään, edes vaatetta. Eikö peseydy, eikö tee kotona mitään askartelua tai muuta puuhaa.
Kai ne huoneet pysyy siistinä kun on muutama pyyhe ja kalsonki rullattuna kaappiin. Ja sukkapari, sekä pari paitaa ja housut. Keittiössä yksi kuppi, yksi lautanen ja lusikka. Yksi kattila ja kauha tai vastaava. Eikä ole koskaan kotona, tai jos on, istuu tai seisoo keskellä huonetta, eikä tee yhtään mitään. Lukeminenkin aiheuttaa sotkua, Telkkariakaan ei voi katsoa, se vetää pölyä itseensä.
Kyllä vaan pölyä kertyy kuitenkin, eli on pakko siistiä. - MelkeinAinaKotona
Ei ole liikaa käyttökelpoista tavaraa minulla. Vaatekaapissa on muutama hylly tyhjillään ja keittiössä on kaksi kokonaista kaappia kokonaan tyhjinä. Silitysraudan ja -laudan hankkisin, jos olisi rahaa. Silitettyinä vanhatkin vaatteet saisi näyttämään siistimmiltä.
- köyhänsilitysrauta
Katsele kirpparilta silitysrauta, jos et osta halpamarketista silitysrautaa. https://www.kuopionkirppari.fi/ilmoitus.php?osasto=lahjoitetaan&i=1380270&t=Silitysrauta
Silityslautaa nyt välttis edes tarvitse, kun pöydän päällä voi silittää. Silityslautojakin saa kirppareilta ja lahjoitetaan palstoilta. Lähinnä omasta aktiivisuudesta kiinni, että on silytyslauta ja silitysrauta. Toimeentulotuesta riittää raha hyvin niihin! https://www.tokmanni.fi/siivous-ja-kodinhoito/pyykinpesu/silitysraudat-silityslaudat-teippiharjat-ja-muut-tarvikkeet - Anonyymi
köyhänsilitysrauta kirjoitti:
Katsele kirpparilta silitysrauta, jos et osta halpamarketista silitysrautaa. https://www.kuopionkirppari.fi/ilmoitus.php?osasto=lahjoitetaan&i=1380270&t=Silitysrauta
Silityslautaa nyt välttis edes tarvitse, kun pöydän päällä voi silittää. Silityslautojakin saa kirppareilta ja lahjoitetaan palstoilta. Lähinnä omasta aktiivisuudesta kiinni, että on silytyslauta ja silitysrauta. Toimeentulotuesta riittää raha hyvin niihin! https://www.tokmanni.fi/siivous-ja-kodinhoito/pyykinpesu/silitysraudat-silityslaudat-teippiharjat-ja-muut-tarvikkeetJos pöydän päällä silittää, niin pöydän pinta voi kyllä kärsiä siitä.
Paljon on tavaraa kaaoksessa. Tärkeimmät järjestyksessä. Ja jos jotain heitän pois, tarvitsen sitä jonkin ajan kuluttua enkä vastaavaa löydä. Perkules..niin käy joka kerta.
- rojunkeskellä
Roinaa löytyy enkä osaa sitä hävittää. Joskus kirjastossa käydessä vien muutaman kirjan kierrätyshyllyyn. Kirpparille vien hyväkuntoiset ylimääräiset vaatteet.
- Anonyymi
Käsityötarvikkeita on liikaa ja joitakin vaatteita pitäisi karsia pois, mutta ei ole kyllä vapaa-ajan ongelmiakaan kun aina on jotain käsityötä tekeillä. Eläkeläisellä on aikaa näpertää :)
- Anonyymi
Köyhyydessä tavarat ovat ainakin itselläni sekaisin. Mitään ei löydä tai ole ja mikään ei kehity, mistään ei saa apua, eikä ketään kiinnosta. Kyse ei ole hysteriasta, vaan hajonneista tavaroista, joiden poistamiseen tarvistisi apua. Samoin kuin siihen, että ne saisi järjestykseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1931392
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138903- 85862
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?52781- 51758
Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253657Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä321616Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7605Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55599- 53584