Insinööriliitto aikoo vastustaa irtisanomissuojan

18186
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Kaikki vetelät duunarit menee lakkoo kauhea hätä ettei tule potkuja.

Äänestä
  • Sanoo sohvalla piereskelevä kokoomustrolli.

    1Äänestä

Työttömät menee tukilakkoon.

Äänestä

Hyvä inssit!

1Äänestä

Moni menee lakkoon ja kaikki päivät vähennetään palkasta.

Äänestä
  • Ei sulla varmaan.

    1Äänestä

Eroilmoitus lähtee Insinööriliittoon välittömästi mikäli lähtevät tukemaan vassareita jollain ylityökielto- tai lakkopelleilyllä. Samaa suosittelen muillekin oman firman työntekijöille näin tulevan entisen luottamusmiehen ominaisuudessa.

Äänestä
  • Kokoomuspersutti trollaamassa taas sohvalla röhnöttäen.

    1Äänestä

  • Eiks insinööri saa olla vassari ja toisinpäin siellä teidän piireissänne? Muista perustuslaki ja järjestäytymisvapaus.

    1Äänestä

  • Totta kai saa olla vassari, mutta poliittisten puolueiden tukeminen pakolla ei sovi oikeustajuuni. Järjestäytymisvapaus tarkoittaa myös oikeutta olla järjestäytymättä. Liittojen olemassaololle on perusteensa mutta kiusan tekeminen täysin asiallisesti toimivia työnantajia kohtaan on kuvottavaa.

    Äänestä

  • luottamusmies kirjoitti:

    Totta kai saa olla vassari, mutta poliittisten puolueiden tukeminen pakolla ei sovi oikeustajuuni. Järjestäytymisvapaus tarkoittaa myös oikeutta olla järjestäytymättä. Liittojen olemassaololle on perusteensa mutta kiusan tekeminen täysin asiallisesti toimivia työnantajia kohtaan on kuvottavaa.

    Kummasti sullekin vaan kelpaa ayliikkeen ajamat palkka ja työsuhde-edut kokoomuspersu. Jos sinä haluat olla vapaamatkustaja se ei tarkoita että muiden työntekijöiden ei saisi kuulua liittoon.

    Äänestä

Minä en mene lakkoon päätoimissani. Jatka satojen miljoonien varastamista vuokralaisilta Kojamon avulla.

Äänestä
  • Kokoomuspersutti taas himoitsemassa Aaltoa.

    1Äänestä

IL on heräämässä, mutta viimeisimpänä. Miettikäähän vielä muutama viikkoja odottakaa jos tilanne menee ohi vaikka palkoista tinkimällä. Itse erosin saamattomasta liitosta jo opiskeluaikana.

Äänestä
  • Trolli.

    Äänestä

  • IL liitosta ei aina tiedä kenen joukoissa sen johtaja seisoo välillä puheet kuin suoraan EeKoosta
    Aivan kuin ei ymmärtäisi miksi koko liitto on aikanaan perustettu

    Äänestä

  • IL-ihmeliitto kirjoitti:

    IL liitosta ei aina tiedä kenen joukoissa sen johtaja seisoo välillä puheet kuin suoraan EeKoosta
    Aivan kuin ei ymmärtäisi miksi koko liitto on aikanaan perustettu

    Sun mielipide ehkä mutta ei kaikkien muiden.

    Äänestä

Inssit tietää ja hyvä niin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ojfhe kirjoitti:

heikennystä. Hyvä inssit!
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005839599.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu