Venäjän kehitys arvioitiin Suomessa väärin

67777775

Kun Neuvostoliitto romahti ja hajosi Suomessa uskottiin, että Venäjästä tulee nopeasti länsimainen demokratia ja oikeusvaltio mikä ei mitenkään uhkaa Suomea.

Natoon ei nähty tarvetta liittyä eikä maanmyyntiä venäläisille pidetty minään riskinä.


https://www.is.fi/kotimaa/art-2000001067480.html

Keväällä 2006 eduskunnan tulevaisuusvaltiokunta käynnisti kunnianhimoisen hankkeen, jonka tavoitteena oli ennustaa Venäjän kehitystä suomalaisten tutkijoiden ja eri alojen asiantuntijoiden avulla.

Syntyi raportti nimeltä Venäjä 2017: kolme skenaariota, joka julkaistiin lopulta tammikuussa 2007. Nykytiedon valossa onkin kutkuttavaa avata raportti ja katsoa, näyttääkö mikään skenaarioista toteutuneen lähimainkaan.

Elettiinhän Suomessa vielä 2006–2007 sitä virallisen optimismin aikaa, jolloin Venäjästä puhuttiin ainakin juhlapuheissa niin kuin se olisi oikeasti matkalla kohti demokratiaa. Ei tiedetty tulevasta Georgian sodasta 2008, ei tiedetty Vladimir Putinin ja Dmitri Medvedevin tandem-vallanvaihdoista eikä osattu tietenkään ennustaa Krimin valloitusta 2014.

Raportin kakkosskenaario menee metsään niin että heilahtaa, mutta ykkösestä löytyy jotain toteutunutta. Kolmas puolestaan on hyvin lähellä sitä, miten me olemme eläneet Venäjän kanssa jo pitkään, vaikkakin nykytodellisuus on jopa sitä karumpi.

Kolmannen skenaarion nimi on Kovan vallan Venäjä. Siinä Venäjää hallitaan pelolla ja vihanlietsonnalla, siinä soditaan ”isänmaallisessa hengessä Venäjää puolustaen” ja siinä ollaan palattu lännen kanssa kylmän sodan kaltaiseen asevarustelukilpailuun.

Raportin kirjoitusprosessia kuvaa kuitenkin hyvin se, että tämä ”kauhukuvitelma” alkaa sanoilla: ”Onko tällainen skenaario edes mahdollinen?”

9

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 66666i7

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000000802317.html

      Haglund myönsi Suomen virheen Ylellä: Viro oli oikeassa

      Haglund myönsi haastattelussa, että Viro on ollut joiltain osin oikeassa pitäessään Suomen Venäjä-politiikkaa naiivina.

      - Olemme Suomessa pyrkineet vaikuttamaan siihen, että Venäjä kehittyisi läntiseksi demokratiaksi ja siinä läntinen yhteisö on epäonnistunut.

      Haglundin mukaan turvallisuustilanne Euroopassa on muuttunut ja se muutos olisi pitänyt havaita aiemmin - jo Georgian sodan jälkeen.

      Georgian sota kuitenkin lakaistiin maton alle. Vasta Ukrainan sota on herättänyt maailman ja Euroopan siihen, että Venäjä tekee mitä vain saavuttaakseen tavoitteensa.

      • Länttä ei voi syyttää siitä että kreml haluaa ryöstää Venäjää ja pysyä ikuisesti vallassa.


    • o86yi6t

      Itse kyllä olin jo 1990 luvulla sitä mieltä ettei Venäjä tyydy uusiin rajoihinsa vaan pyrkii aina tilaisuuden tullen laajentamaan aluettaan mahdollisimman paljon .

      Kuten ensimmäisen maailmansodankin jälkeen. Tilaisuus siihen tuli 1939.

      • Anonyymi

        "Itse kyllä olin jo 1990 luvulla sitä mieltä ettei Venäjä tyydy uusiin rajoihinsa vaan pyrkii aina tilaisuuden tullen laajentamaan aluettaan mahdollisimman paljon"

        Olen tästä lähettänyt nettipalstoille varmaan tuhansia viestejä.


    • reaalipolitiikkaa

      Älkääpäs pojat aliarvioiko Suomen poliittisen johdon kykyä lukea kansainvälistä politiikkaa !

    • persiilleen.meni

      Väärinhän sen Venäjän kehityksen on koko maailma arvioinut !
      Kukaan ei uskonut diktatuurin paluuseen ja Stalinin uuteen tulemiseen.

    • vorkuta

      Putin menetti vakoojan viran,DDR:n Neuvostoliiton. Suuntausta vastaan mitä oli aina taistellut olikin lopulta vienyt voiton. Vähemmästäkin sitä katkeroituu ja hautoo kostoa.

    • Anonyymi

      Valitettavasti olin avauksessani 100 prosenttisen oikeassa.

    • Anonyymi

      3 skenaario osui oikeaan mutta siihen lisättiin maininta ettei tämä voi olla mahdollista.

      Tämä selittää miksi Natoon ei menty kun se oli mahdollista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      85
      4640
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      177
      3646
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      67
      2083
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1084
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      989
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe