VW502.00 vs VW504.00

tuore_vw_omistaja

VW 1.6 75 kW BSE moottori, kiinteä vaihtoväli 15 tkm/1v. Ohjekirja suosittaa käyttämään VW502 öljyä, mutta monet öljyvalitsimet suosittavat VW504 longlife öljyä vaikka ei ole longlife vaihtoväli?

Nyt koneessa Mobil 1 0W-40, VW502 laatua. Jos laittaa VW504, olisi esim Mobil 1 ESP 5W-30 tai Shell Helix C2/C3 0W-30 vaihtoehtoina.

Eli minkä VW-luokan mukaista öljyä tuossa autossa tulisi käyttää ja miksi? Miksi monet öljy-yhtiöt suosittaa aina longlifea? Kumpi on parempi laatu VW502 vai VW504, suojaako longlife öljy niin hyvin lyhyellä vaihtovälillä?

12

4215

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • erurue

      Useimmat noista öljyvalitsimista näyttää mitä sattuu, ei kannata niihin luottaa. Ei minunkaan autolle ainutkaan öljyvalitsin näytä oikeaa merkkihuollon käyttämää ja ohjekirjan mukaista luokitusta.

      Vaatimus on 5w30 A5, useimmat valitsimet suosittelee jotain 5w40 tai 0w40 "yleisöljyä" joka sopii useimpiin muttei mitenkään optmaalinen autolleni.

      Sitten jotkut suosittelee 5w30 C2 mikä lähempänä suositusta (esim on polttoaineensäästö-öljy kuten A5) mutta tuo C-luokka on turha kun ei hiukkassuodatinta, jopa haitallinen koska kulumisenesto voi olla heikompi C-luokan rajoitusten takia.

    • Lubrica

      On se öljyn valinta mennyt laboratoriotason tarkkuudelle....:). Kai nyt talven tullen se kylmä on syytä vaan olla 5W - ellei 0W...

    • Jettanisti

      0w40fs käytössä samanlaisessa. Kohta ajettu 200tkm ja näe syytä vaihtaa öljymerkkiä.

      Vaan onko LL öljyssä tarpeeksi sinkkiä? Noin vanhaan moottoriin.

    • Anonyymi

      Suorat lainaukset Mobilin sivuilta:
      -Mobil 1 ESP 5W-30 on Volkswagenin hyväksymä täyssynteettinen, matalan tuhkapitoisuuden öljy bensiiniajoneuvoihin, joihin vaaditaan VW 504 00 -öljyluokitus. Öljy on hyväksytty myös diesel-ajoneuvoihin, joihin vaaditaan VW 507 00 -öljyluokitus.
      -Mobil 1 FS 0W-40 on Volkswagenin hyväksymä täyssynteettinen öljy bensiiniajoneuvoihin, joihin vaaditaan VW 502 00 -öljyluokitus. Öljy on hyväksytty myös diesel-ajoneuvoihin, joihin vaaditaan VW 505 00 -öljyluokitus.

      Longlife öljy on kalliimpaa (parempi kate) siksi sitä "suositellaan". Mutta hukkaan se lisähinta menee normi vaihtovälillä. Mobil FS 0W-40 on oikea valinta tavalliselle vaihtovälille mitä jo käytätkin

    • Anonyymi

      sitä 507.00 ja 30 000km vaihtoväli niin ei tartte kuin kerran vuoteen käydä korjaamossa näin olen ajellut volkkareilla jo vuodesta 1990.

    • Anonyymi

      Yrittävät aina markkinoida kalliimpaa, koska siinä on parempi kate.

      VW:n merkkihuollossa laittoivat T-Crossiin ensimmäisessä öljynvaihdossa kalliimpaa 508.00 -luokituksen mukaista öljyä (Shell Helix Ultra Professional 0W-20), vaikka tulostetun sähköisen huoltokirjan mukaan moottoriin käy sekä 504.00 että 508.00 luokituksen öljy.

      • Anonyymi

        Ei ole pelkkää rahastusta. 508 00:n viskositeetti on aina 0w-20, voitelee paremmin talviolosuhteissa kuin 504 00 joka on yleensä 5w-30. 508 00 on uudempi ja laadukkaampi öljy. Toki hinta suolainen, etenkin marmoritiskillä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole pelkkää rahastusta. 508 00:n viskositeetti on aina 0w-20, voitelee paremmin talviolosuhteissa kuin 504 00 joka on yleensä 5w-30. 508 00 on uudempi ja laadukkaampi öljy. Toki hinta suolainen, etenkin marmoritiskillä.

        508 on suunniteltu uusimmille hiukkassuodattimilla varustetuille moottoreille ja VW:n merkkihuolto laittaa sitä nykyisin kaikkiin autoihin, joihin se soveltuu ja joissa on valittu LL-ohjelma. Öljyn pitäisi vähentää polttoaineenkulutusta verrattuna 504:n ja sen pitäisi ainakin teoriassa maksaa itsensä takaisin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        508 on suunniteltu uusimmille hiukkassuodattimilla varustetuille moottoreille ja VW:n merkkihuolto laittaa sitä nykyisin kaikkiin autoihin, joihin se soveltuu ja joissa on valittu LL-ohjelma. Öljyn pitäisi vähentää polttoaineenkulutusta verrattuna 504:n ja sen pitäisi ainakin teoriassa maksaa itsensä takaisin.

        Nimenomaan teoriassa !


    • Anonyymi

      Mobil 1 5W/50 Rally Formula on voiteluominaisuuksiltaan paras öljy 👍🏎

    • Anonyymi

      Mobil 5w-50 0w-40
      Näyte 23/7/21 21/6/22
      Calsium 1149 3294 detergent
      Sodium 0 4 detergent
      Mg 458 22 detergent
      Phosp. 1120 1262 antiwear
      Zinc 1074 1072 antiwear
      Molyb. 57 89 friction reducer
      Boron 81 294 friction reducer

      • Anonyymi

        Mobilin 0w-40 ei soveltune direct injection moottoreihin (TFSI:t jne) korkean kalsium lisäaineistuksen takia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2129
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1557
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1339
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      240
      1237
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1190
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1106
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1051
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      253
      1016
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      936
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      901
    Aihe