Puolistusministerille

- papukaija merkki ,- jos taitavasti naamioitu poliisiksi ja pysäytti menneillään olevan invaasion turunsaaristossa - toivottavasti rahapajanympäristö on nyt myös bongattu venäläis omistuksista. -turvallisenpi olo taas.
4109
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Onko valtiojohto lopullisesti tuuliajolla? Pieni sisäpiiri noussut jo kapinaan?

Näkökulma: Airiston Helmi -sotku on lipeämässä poliittisen johdon käsistä - onko Suomi jo polvillaan?

Viranomaistiedottaminen on ollut Airiston Helmi -tutkinnassa luvattoman niukkaa. Pelkääkö Suomen valtiojohto Venäjää niin paljon, että vaikenee taustoista omalle kansalleen, kysyy toimittaja Solmu Salminen.

"Kysymys on siitä, mikseivät KRP, Suojelupoliisi tai muut viranomaiset kommentoi Airiston Helmen potentiaalisesti turvallisuutta uhkaavia maakauppoja ja rakentamista. Edelleen hämmästyttää, miksi viranomaiset tai Suomen poliittinen johto eivät ammu alas lehdistössä esitettyjä väitteitä, jos ne ovat perättömiä eikä syytä huoleen ole."

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/3912fc8c-df70-4ea6-97f6-310896138f89/


Varakansanedustajan kovat väitteet: Airiston Helmen alueella sotasatama, josta voidaan huoltaa venäläisiä sukellusveneitä

"Keskustan varakansanedustaja ja kapteeni evp Mikko Kärnä ottaa rajusti kantaa KRP:n operaatioon Turun saaristossa. Kärnä viittaa Puolustusvoimien lähteiltä saamaansa tietoon.

Kärnä on työskennellyt aiemmin Rajavartiolaitoksella.

– KRP ilmoittaa edelleen, että kyseessä on veropetostutkinta. Tämä pitää todennäköisesti paikkansa, mutta taustalla on tosiasiassa jotain paljon huolestuttavampaa. Veropetoksia ja rahanpesua ei tutkita viikonloppuisin kommandopipot päässä satojen viranomaisten toimesta lentokalustoa ja veneitä käyttäen eikä silloin määrätä lentokieltoja.

Airiston Helmen tapauksessa kyse on alueelta havaitusta tutkakalustosta ja alueen muokkauksesta sotasatamaksi, jossa voidaan huoltaa Venäjän Itämerellä operoivia sukellusveneitä. Olen saanut tiedon lähteiltäni Puolustusvoimista. Rajavartiolaitoksen valvontalentokoneen ja venekaluston käyttö taas kertoo sukellusvenejahdista.

Kärnä arvioi Keskisuomalaiselle sunnuntaina, että paikalla olevan kaluston perusteella alueella on etsitty myös sukellusvenettä.

Kärnä ei ymmärrä viranomaisten vaitonaisuuden syitä."

https://www.ksml.fi/kotimaa/Varakansanedustajan-kovat-väitteet-Airiston-Helmen-alueella-sotasatama-josta-voidaan-huoltaa-venäläisiä-sukellusveneitä/1260711?pwbi=3cac0b6d61a0eec21380c675f515bec7

Äänestä

RKP:n puolusrusministerit eivät kyenneet lopettamaan Venäjän linnoittautumista saaristoon.
Wallinilla on jopa talo Paraisilla, joten luulisi olevan hvin tietoinen asiasta. Onneksi RKP ei enää pääse hallitukseen porvarien kanssa.

Äänestä
  • Systeeminhyväksikäyttäjä-Ärkot on itse myyneet maanpetoksellisesti ei mitään uutta

    Äänestä

Kyllä nimitteli törkeästi Orpoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


12pistettä kirjoitti:

- papukaija merkki ,- jos taitavasti naamioitu poliisiksi ja pysäytti menneillään olevan invaasion turunsaaristossa - toivottavasti rahapajanympäristö on nyt myös bongattu venäläis omistuksista. -turvallisenpi olo taas.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu