Oletteko koskaan miettinyt, että missäpäin juntteus asuu ?
Helsinki;
645 482 asukasta
2 kepuvaltuutettua
Rovaniemi;
62351 asukasta
16 kepuvaltuutettua
Tampere;
232407 asukasta
4 kepuvaltuutettua
Nivala;
10805 asukasta
23 kepuvaltuutettua
Oulu;
202058 asukasta
17 kepuvaltuutettua
Kotka;
53263 asukasta
1 kepuvaltuutettu
Että näillä mennään.
Helsinki;
645 482 asukasta
2 kepuvaltuutettua
Rovaniemi;
62351 asukasta
16 kepuvaltuutettua
Tampere;
232407 asukasta
4 kepuvaltuutettua
Nivala;
10805 asukasta
23 kepuvaltuutettua
Oulu;
202058 asukasta
17 kepuvaltuutettua
Kotka;
53263 asukasta
1 kepuvaltuutettu
Että näillä mennään.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Noista luvuista päätellen Helsingissä.
Onhan se empiirisestikin todennettu, siellä se typeryys tiivistyy, isossa joukossa. Tälläkin palstalla nähty missä typerimmät kirjoittajat asuvat
Minusta juntteus hyvin yleisesti rinnastuu kepulaisuuteen.
Jos Helsingissä on juntteutta, niin missä on kepuvaltuutetut ?
No ihan ilman mitää ilkeyttä, vittuilua tai muuta sellaista, niin en yleensä törmää Helsingissä keskuteluihin, missä maalaisia mollataan.
Tälläkin palstalla suurimmat Helsingin ja sitten maaseudun haukkujat on samoja persoonia, jotka itsensä kanssa väittelee.
Ja täytyy muistaa se, että valtaosa Helsingin asukkaista on maaltalähteneiden perillisiä tai maaltamuuttaneita.
Mutta eräs juntteuden peruslähtökohta on vastakkainasettelu.
Ai kysyt, että miksi sanon näin.
Kirjoitan maaseudulla vuosittain paljon kuitteja asiakkaille ja kun firmani lokossa on kotipaikka Espoo, niin minulta kysytään monta kertaa vuodessa, että kun sinä siellä asut niin miksi niin, miksi näin jne ?
Otetaan kantaa asioihin joita ei tunneta, mutta on luettu lehdestä vajaantiedon juttu ja siitä johtopäätös.
No ensivikolla Keski Suomeen ja siellä on isoja maatiloja.
No tosin he harvoin on asiakkaina, mutta muita kyläläisiä kyllä ja se ei johdu siitä, että olen Espolainen, vaan siitä, että minulla ei ole heille tarkoitettua myytävää.
Hyvää juntteutta ensiksi itselle ja sitten teille kaikille.
Juntteus liittyy täysin kiinteästi demariuteen, kait sen verran olet maailmaa nähnyt että tuon ymmärrät.
Mitä tuohon "Otetaan kantaa asioihin joita ei tunneta, mutta on luettu lehdestä vajaantiedon juttu ja siitä johtopäätös.", niin otetaan vaikkapa Helsingin vihreät; ovat aina ja jokapaikassa kertomassa miten meidän pitää metsiämme käyttää, tai siis heidän mielestän olla käyttämättä, vaikka ani harva heistä on metsässä koskaan edes käynyt, saati sieltä jotain itselleen keräillyt. Silti ollaan neuvomassa miten metsiä pitää hoitaa.
Jos siis tuo määritelmäsi, että otetaan kantaa asioihin joita ei tunneta, on junttiutta, niin demarien lisäksi Helsingin vihreät ovat täysjuntteja.
Hienoa, sinähän alat oppia !
Mutta minä uskallan ottaa kantaa sekä maaseutuun, että kaupunkiin, olen asunut kyllin kauan molemmissa.
Ensksi kysyn aivan alkuun, että kun noita demareita on valtuustossa ympäri Suomen, niin kepulaisiltako he on juntteuden omaksuneet ? Voit tarkistaa Suomen kuntien kokoonpanot, niin siellä on paljon demareita. No minä en äänestä sen enempää demareita, vihreitä kuin kepuakaan.
Minusta vihreissä on paljon lukeneita ihmisiä, mutta käytäntöön heillä on aukkoja.
Aivan samoin kepujulli ei ymmärrä esim. pääkaupunkiseudun asioita.
Itse olin pitkään duunissa erässää maalaiskylässä ja minua säälitti ne paikalliset alkuasukkaat ja ihan sen takia, että heillä oli kapea katsanto asioihin.
Uudet yrittäjät, kepusta vapaat yrittäjät, yleensä tapettiin ja aivan kateuden tähden.
Tuo kepujohtoinen kunta teki pienen harkintavirheen ?
Palkkasivat kunanvirkaan kaverin ja pitivät omanaan, mutta seuraavissa kuntavaaleissa kaveri oli SKDL:n ehdokkaana ja kylässä oli hauskaa niillä, jotka ei olleet kepulaisia.
Mutta en sano "juntti" sanaa haukkumasanana, vaan ymmärrän sen, että sillä voi olla kuvaus pysähtyneisyydestä ja meneppä sinne ulos ja juttele kylänmiesten kanssa, niin eri vuosisadalla ovat.
>>>>>>>Ensksi kysyn aivan alkuun, että kun noita demareita on valtuustossa ympäri Suomen, niin kepulaisiltako he on juntteuden omaksuneet ? <<<<<<<<
Kyllä demareiden junttius on aivan omaehtoista, siis perusominaisuus. Nimenomana pysähtyneisyys on heidän kodallaan se junttiuden ydin. Mitään ei saisi ihminen itse tehdä, kaikki pitää siirtää yhteiskunnan vastuulle. Ja sitten mieletön määrä byrokraatteja niitä asioitamme hoitamaan. Aivan kuten Bresnevin neukkulassa.
>>>>>>>>>>>>kepujulli ei ymmärrä esim. pääkaupunkiseudun asioita<<<<<<
Aivan, eikä kepujullit ryhdy myöskään neuvomaan miten pääkaupunkisudun asioita hoidetaan. Jos katsoo esimerkiksi Helsingin vanhustenhoidon surkeutta, niin kyllä siellä Kokoomus, Vihreät ja SDP ovat päätöksiä ihan itse suhmuroineet. Kokoomus yksityistämisinnossaan ulkoistanut, vihreät tehneet esim kotihoidon liikkumisen lähes mahdottomaksi autoliikenteen esteillään, ja demarit olleet kaikesta kaiken aikaa ihan pihalla. Ilmankos siellä vanhukset saa kuolla kotinsa kenenkään huomaamatta.
Mitä ihmisten kapeakatseisuuteen tulee, niin vihreä emeritus Soininvaara käy esimerkiksi. Hänen maailmankuvansa rajoittuu 2 km:n säteelle Rautatietorilta, kaikki sen ulkopuolella on hänelle tuntematonta periferiaa. Jopa Helsingin kaupungin suurin osa, kaikki ne paikat johon ei pääse ratikalla. Kaikki pitäisi tehdä kalliolaisen hipsterin tai katajanokkalaisen nimbyn mieleiseksi, muu ei kelpaa.
Verrattuna vaikkapa junttina pidettyyn Teuvo Hakkaraiseen, Soininvaaran maailmankuva on äärikapea. Lue vaikka hänen blogiaan ja hoksaa.
Minusta SDP on junttipuolue.
No ensinnäkin, sinulta ei ole kysytty mitään.
Minä luulen, että kehäkolmosen ulkoa tulleet ja sisään sopeutuneet on kanssani samaa mieltä, että juntteus on kehän ulkopuolella ja nimenomaan kepukunnissa ?
Meneppäs Pohjois Karjalan kepukuntiin torille ja baareihin ja kuunteeo noita kaikentietäviä, tai poikkea Savoon, niin tapaat kieroonkasvaneita kepulaisia pikkukylissä , tai poikkea
Pojois Pohjanmaalle, missä lahkolaisuus ja kepulaisuus lyö kattä ja siellä koet todellisen sisäsiittoisen juntteuden.
Lapinmiehenkin on osin pilannu kepu.
Juntteuteen liittyvät ennakkoluulot ja suvaitsemattomuus muita kohtaan.
Ei kai kenellekään ole epäselvää missä pääjuntit ovat. Kyllä Tsadi on junttien vahvaa aluetta, pääjuntti Vapaavuori kärjessä.
KURIMaissiAnusJombell rakastaa Stadia ja haluaisi käydä siellä,mutta valitettavasti hän on valvonnanalaisessa avohoidossa ja tarvittsee saattajan.
Siksi hän päivystää täällä ja haukkuu kaikkia itseään viisaampia ja purkaa kateuttaan.
Hänessä ilmenee sen pienen maalaisjunttiväestön katkeruus, joka purkautuu em. kirjoituksessa.
Maalaiset kärsii tämmöisen pöhelön kirjoituksista ja harmittelevat, että hänen kaltaisia on.
Mutta on siitä yksi hyvä puoli, häntä ei toistaiseksi vielä tarvtse laitoshoitoon sulkea kun saa täälä mellestää kirjoituksineen.
Ja loppuun sulle,
HO HOO HO HOO