Järvenpään Tanhuniityssä rakennettiin pikavauhdilla uusi koulurakennus tien toisella puolella olevan vanhan 70 luvulla rakennetun koulun viereen.
Kuulemma vanha koulurakennus oli ns.hometalo.? Pitäneekö tieto paikkansa.?
Uusi koulu valmistui tässä elokuun aikana..
Seurasin mielenkiinnolla rakennusprojektia.
Kun rakennus oli viimeistelty.kiinnitimme huomiota erääseen seikkaan.
Koulurakennuksessa on n.puolenmetrin sokkeli jossa on ns.tuuletusaukkoja koko rakennuksen ympäri.
Eräänä päivänä huomasimme että tuuletusaukkojen päälle oli asennettu teräksiset umpinaiset levyt..jokaiseen aukkoon.
Heräsi kysymys..jos uudisrakennuksessa on ns.rossipohja...eikö silloin tuuletusaukkojen tarkoitus ole pitää ilmankierto ja hyvä tuuletus talon alla.
Ainakin ennenvanhaan.mm.rintamamiestaloissa oli rossipohjat ja tuuletusaukot sokkelissa joiden päällä oli ritilät joista ilma pääsi vapaasti kiertämään.
En ymmärrä mikä tarkoitus rakentajalla on ollut sulkea kaikki ilma aukot?
Tuntuu järjettömältä jos uudisrakennus muokataan sellaiseksi jossa taas muutaman ajan kuluttua todetaan ummehtunut ja epäterveellinen ilma ja jopa hometta joka näiden umpiorakennusten suurin mörkö on ollut ympäri suomea lähes joka kaupungissa virastoissa ja kouluissa.
Olisi hyvä tietää..miksi näin on menetelty ym Kyrölän uudessa koulurakentamisessa.
Toisaalta asiahan ei minulle kuulu.kuten sanoi Pätkä.Masa Niemi.
Kunhan nyt kysyin..
Asiaanhan on varmasti järkevä selitys..jota en ole tiennyt..
Mutta miksi ne aukot sitten oli rakennettu kyseiseen sokkeliin.ja miksi ne laitettiin umpeen.se kiinnostaa ohi kulkijaa?
Kyrölän Koulu?
AlvarAalto2
3
1083
Vastaukset
- ropotti34
Luukut on suljettu kun ei haluta että home pääsee rakennuksen rakenteisiin.
- ykr
Kyseisessä koulurakennuksessa ei ole "rossipohjaa", vaan nuo reiät sokkeleissa olivat perustuselementtien nostokohtia, jotka asennuksen jälkeen peitettiin mainitsemillasi luukuilla.
- päätäseinään
Vanhassa oli sädesientä
ja korttitalo oli repeämässä liitoksistaan
alla taitaa olla kaatopaikka
Uusi rakennus? En tiedä, mutta kokemuksen mukaan
en mene lähellekkään.
Mihin suomesta katosi rakennustaito?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1653080Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732091- 411881
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii431856Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321431Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541183
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul329993Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles114973Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53802