Järvenpään Tanhuniityssä rakennettiin pikavauhdilla uusi koulurakennus tien toisella puolella olevan vanhan 70 luvulla rakennetun koulun viereen.
Kuulemma vanha koulurakennus oli ns.hometalo.? Pitäneekö tieto paikkansa.?
Uusi koulu valmistui tässä elokuun aikana..
Seurasin mielenkiinnolla rakennusprojektia.
Kun rakennus oli viimeistelty.kiinnitimme huomiota erääseen seikkaan.
Koulurakennuksessa on n.puolenmetrin sokkeli jossa on ns.tuuletusaukkoja koko rakennuksen ympäri.
Eräänä päivänä huomasimme että tuuletusaukkojen päälle oli asennettu teräksiset umpinaiset levyt..jokaiseen aukkoon.
Heräsi kysymys..jos uudisrakennuksessa on ns.rossipohja...eikö silloin tuuletusaukkojen tarkoitus ole pitää ilmankierto ja hyvä tuuletus talon alla.
Ainakin ennenvanhaan.mm.rintamamiestaloissa oli rossipohjat ja tuuletusaukot sokkelissa joiden päällä oli ritilät joista ilma pääsi vapaasti kiertämään.
En ymmärrä mikä tarkoitus rakentajalla on ollut sulkea kaikki ilma aukot?
Tuntuu järjettömältä jos uudisrakennus muokataan sellaiseksi jossa taas muutaman ajan kuluttua todetaan ummehtunut ja epäterveellinen ilma ja jopa hometta joka näiden umpiorakennusten suurin mörkö on ollut ympäri suomea lähes joka kaupungissa virastoissa ja kouluissa.
Olisi hyvä tietää..miksi näin on menetelty ym Kyrölän uudessa koulurakentamisessa.
Toisaalta asiahan ei minulle kuulu.kuten sanoi Pätkä.Masa Niemi.
Kunhan nyt kysyin..
Asiaanhan on varmasti järkevä selitys..jota en ole tiennyt..
Mutta miksi ne aukot sitten oli rakennettu kyseiseen sokkeliin.ja miksi ne laitettiin umpeen.se kiinnostaa ohi kulkijaa?
Kyrölän Koulu?
AlvarAalto2
3
1136
Vastaukset
- ropotti34
Luukut on suljettu kun ei haluta että home pääsee rakennuksen rakenteisiin.
- ykr
Kyseisessä koulurakennuksessa ei ole "rossipohjaa", vaan nuo reiät sokkeleissa olivat perustuselementtien nostokohtia, jotka asennuksen jälkeen peitettiin mainitsemillasi luukuilla.
- päätäseinään
Vanhassa oli sädesientä
ja korttitalo oli repeämässä liitoksistaan
alla taitaa olla kaatopaikka
Uusi rakennus? En tiedä, mutta kokemuksen mukaan
en mene lähellekkään.
Mihin suomesta katosi rakennustaito?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie807082Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346523Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816333Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644132Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532512Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62419Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652208- 141522
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431519- 1981240