Mikä vika minussa?

Anteeksi mun suomen taito, se ei ole täydellinen. Olen somali, 29 vuotta. Suomessa nyt pian 6 vuotta. Koti ja perhe meni Mogadishussa pommituksessa, Suomeen tulin yksin puolihengissä ja jouduin leikkaukseen sirpaleiden poistoon. Ei jäänyt isoja pysyviä vammoja. Koulutus oli autonasentaja ja olin oppinut englantia vähän , kun isosisko oli paremmassa koulussa ja sen kanssa tein harjoitusta
Aloin heti Suomessa oppia suomea ekaks mamukurssilla ja sitten yks ystävä antoi tehotunteja (kiitos!). Nyt alan jo puhua suomeksi ja luen suomalaisia kirjoja ja ymmärrän suomen kielioppia oppikirjasta (grammer). Siivosin pari vuotta ja tiedän mitä sana paskaduuni tarkottaa. Sain vakiduunin autokorjamolla ja olen ihan tyytyväinen.
Maksan veroni, tulot viimeks 17074 €, siinä ylitöitä maxmäärä.
Miks meikän pääle syljetään, erityisesti persut?
23381
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Miten Mogadishussa asuvalle tulee mieleen lähteä pohjoiseen kylmään maahan.

1Äänestä
  • Kyllä se 9 vuotta sitten oli sellainen helvetti, että sieltä lähtivät vaikka Pohjoisnavalle, kunhan vaan pääsi pois.

    Äänestä

Somaleilla on loistava liikeidea.tee sinä itse me emmme osaa,taksi vantaalta meilahteen somalitaksikuski neuvo sinä antaa kännykän katso reitti.Somalien autokorjaamo tee sinä me ei osata muuta kuin pyytä hinta.

Äänestä
  • Tuonkin somalin suomen taito on loistava sinuun verrattuna.

    Äänestä

  • Äikänmaikka kirjoitti:

    Tuonkin somalin suomen taito on loistava sinuun verrattuna.

    Olisipa jännä nähdä, millainen työpaikka heruisi, kun hakemus on kirjoitettu tuolla suomen taidolla. Taitaa ainoa taito olla panna "raksti rutuun".

    Äänestä

  • Taisi olla kirjoitus olla provo olla huono suomi hhe

    Äänestä

  • Somalit pois rakkaasta Suomesta. pro patria.

    1Äänestä

Kunnioitan sopeutumistasi. Älä välitä vähä-älyisten mollauksista. Tsemppiä!

Äänestä
  • Komppaan. Ei näitä persutolloja ja muita uusnatseja paljoa ole, vaikka pitävät älämöötä kuin mölyapinat.

    Äänestä

  • Zoologi kirjoitti:

    Komppaan. Ei näitä persutolloja ja muita uusnatseja paljoa ole, vaikka pitävät älämöötä kuin mölyapinat.

    Niin ja rehellisiä ollaan suomalaisena, niin persut on sitä paskinta sakkia Suomessa.
    Mukana mitä erillaisempia örvelöitä ja muuten vähäjättösiä ja sitten nämä persujen lukeneet, ovat elämässä pettyneet ja aikuisiällä ruvetaan sitten
    " koulukiusaajaksi" ja puretaan paskaolo maahanmuuttajiin.

    Äänestä

Olipa nyyhkytarina johonka suvakit upposivat hhe,

1Äänestä

Olisi joskus kiva tietää missä työpaikoissa nämä työskentelevät ei heitä ainakaan raksatyömailla näy .

1Äänestä
  • Kiirjoitan vain lähiympäristöstäni. Tule vaikka katsomaan aidan takaa Kannelmäen ostarin rakentamista uudelleen. Kannelmäen Prisman kassoista löytyy somaleja, arabeja, virolaisia ja venäläisiä. Kannelmäen terveysasemalta löytyy siivoojista lääkäreihin mamuja, myös pari somalia.
    Hesarissa on ollut viime aikoina useitakin juttuja, joissa pienyrittäjät sanovat, että huonoimpia työntekijöitä ovat suomalaiset.

    Äänestä

  • Onpa sinulla paljon luppoaikaa, kun ehdit kiertää kaikki raksatyömaat.

    1Äänestä

Tapasin tuon aloittajan sattumalta tänään ja käytiin kahvilla. Kertoi kirjoittaneensa tälle palstalle, joten tsekkasin Yllätyin . Kun tuon aloituksen lukee, niin totta on joka sana. Kundi on nyt työpaikassaan päässyt merkkikohtaiseen mekaanikkokoulutukseen, kun Somaliassa ei tunnettu hänen koulutusaikanaan nykyautojen elektroniikkaa.
Kyllä te persupaskat julistatte tekopyhästi, että työperäiset maahanmuuttajat ovat tervetulleita, mutta tämän palstan monesta kommenteista näkee, mitä oikeasti olette.
Työpaikkaa en paljasta, koska joku kusipää on kohta heittelemässä sinne polttopulloja.

Äänestä
  • Menisi rakentamaan Somaliaa, siellä ei ole ollut koskaan sotaa, ainoastaan klaani kahikoita SPR:tuliaisiasta. U.S mariner yritti tuoda rauhaa maahan huonolla menestyksellä. Mocadishu on aina ollut turvallinen paikka lomailla. Siellä on satoja somaleja vuosittain lomalla.

    1Äänestä

Jaa tuli sitten aloittakin kertomaan mitä unta tuli nähtyä. Palaa todellisuuteen ja lakkaa noiden kuvitteellisten tarinoiden sepittämistä joku voi niihin uskoa kuten joulupukkiin.

Äänestä

Mikä on seuraava kuvitteelinen tarina minkä aloittaja kertoo somalista tälle palstalle ,innolla odotamme että saamme nauraa.

Äänestä
  • Kun käy Itiksessä ja näkee 10 000 somalia tunnissa, tajuaa, että todellisuus ylittää kaiken kuvitteellisen.

    1Äänestä

  • Mutta tämä ei naurata. Sillä tutkimusten mukaan persujen kannattajat ovat alkoholisoituneita elämäntapa työttömiä,jotka sossun maksusitoomuksella maksavat viina ostoksensa.

    Äänestä

  • uyoiuyt kirjoitti:

    Mutta tämä ei naurata. Sillä tutkimusten mukaan persujen kannattajat ovat alkoholisoituneita elämäntapa työttömiä,jotka sossun maksusitoomuksella maksavat viina ostoksensa.

    Nykäisepä se tutkimuslinkki tänne ennenkuin alat kirjoittelemaan omista mutuistasi.

    Äänestä

Onko vasurit aloittaneet vaalikampanjan Lii on jalkautunut katutasolle näyttää esimerklkiä vasurireppanoille täältä voi vielä nousta katsokaa sieskasta kun lii konttaa ja matelee .

Äänestä

Todellisuudessa somalit ovat onnistuneet parhaiten merirosvouksessa muuta mainittavaa heistä ei ole,vuohipaimen on toinen vaativa ammatti kummallekkaan ei ole meillä käyttöä viestelkööt kaarnaveneitä jatkossakin olen kuullut että koneinsinöörit lieksassa ovat kehittäneet uppoamattoman kaarnaveneen .

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Somali_N.N kirjoitti:

Anteeksi mun suomen taito, se ei ole täydellinen. Olen somali, 29 vuotta. Suomessa nyt pian 6 vuotta. Koti ja perhe meni Mogadishussa pommituksessa, Suomeen tulin yksin puolihengissä ja jouduin leikkaukseen sirpaleiden poistoon. Ei jäänyt isoja pysyviä vammoja. Koulutus oli autonasentaja ja olin oppinut englantia vähän , kun isosisko oli paremmassa koulussa ja sen kanssa tein harjoitusta
Aloin heti Suomessa oppia suomea ekaks mamukurssilla ja sitten yks ystävä antoi tehotunteja (kiitos!). Nyt alan jo puhua suomeksi ja luen suomalaisia kirjoja ja ymmärrän suomen kielioppia oppikirjasta (grammer). Siivosin pari vuotta ja tiedän mitä sana paskaduuni tarkottaa. Sain vakiduunin autokorjamolla ja olen ihan tyytyväinen.
Maksan veroni, tulot viimeks 17074 €, siinä ylitöitä maxmäärä.
Miks meikän pääle syljetään, erityisesti persut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu