Anarkismi ei ole kaaosta

tutkikaaa

Anarkismissa päätöksenteossa mennään alhaalta ylöspäin eikä ylhäältä alaspäin kuten nyt. Anarkismi on on neutraalein ja demokraattisin hallitusmuoto joka on keksitty. Se ei ole mitään riehumista eikä kaaosta.

Otetaan esimerkiksi että kunta haluaa sijoittaa tuulivoimalan tai jonkun muun naapuristoosi. Nyt kunta tekee päätöksen sen enempää paikallisia kuulematta, paitsi jos joku tarpeeksi rahakas ja vaikutusvaltainen asuu paikalla. Anarkismissa naapuristo joka on alueella johon tuulivoimala tms. vaikuttaa saa päättää tuleeko se alueelle. Kaikkia alueen asukkaita kuunnellaan riippumatta tulotasosta tai mistään muustakaan yhteiskunnan asemasta. Monet tuulivoimaakin kannattaa mutta harva sellaista naapuriin haluaa.

13

272

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myrmyrmyrmyy

      Kerro tarkemmin miten tämä käytännössä toimii. Ja muka ilman kaaosta.

      Naapurusto kaikkialla päättää ettei me haluta tuulivoimalaa lähistölle. Ja lopputulema on ettei tuulivoimalaa rakenneta. Ydinvoimala sen sijaan on kaukana kaikesta. Naapurusto kaikkialla hurraa ydinvoiman puolesta. Mutta mitenkäs näin ... me anarkistithan ollaan vihervasemmistoa vielä vihreämpiä ja enemmän vasemmalla?!?

    • LucyP

      Alhaalta ylöspäin tai ylhäältä alaspäin, ei ole minkäänlainen "neutraalein ja demokraattisin hallitusmuoto".
      Se on ainoastaan saman pierun eri vivahde, ei anarkististä ajattelutapaa lähelläkään.

      Silloin kun ihmisen "ihmisyysarvo" määritellään hänen parhaiden ominaisuuksien, ei sosiaalisen taustansa tai koulutuspohjansa perusteella, aletaan olla lähellä jotakin... no, markkinatalous...

    • järkikäteen

      Jos valtiovalta katoaa ja anarkistit saa vallan, niin kaaos on väistämätön. Anarkisteilta näet puuttuu täydellisesti ymmärrys, miksi miljoonapäinen maa tarvitsee valtiota ja hallintoa ja miten paljon se vaatii työtä ja huomiota. Esim. Suomen infra on niin monimutkainen, laaja ja ammattitaitoista ylläpitoa vaativa, että sen romahtaessa Suomessa loppuu energiantuotanto, vesi- ja jätehuolto, elintarviketuotanto, puhtaanapito jne. ja tietää valtavaa kaaosta. Vai kuvitteleeko, että infra toimii ilman valtiota? Anarkistien hallitsemana? HEHEHEHEHEHE

      Anarkismin luonne on selvä; se on aina ollut ja tulee aina pysymään pienten ryhmien harjoittamana uhoamisena valtiovaltaa vastaan ja lopulta otetaan aina turpaan. Anarkia ei siis koskaan toteudu.

      • LucyP

        Julkinen infra toimii demokratiasta huolimatta, "paskalaki" on siitä yksi esimerkki...


    • Minnemenemme

      Aloittaja on täysin oikeassa. Todellinen anarkismi toimii juuri aloittajan esittämällä tavalla . Anarkismi on monelle terminä jo käsittämätön ,ja johtaa väärään tulkintaan , kuten ylläolevat kommentoijat menivät mutu-tuntumalla metsään, ja syvälle. Tänään 22.10 tuli YLE tv-1:tä ohjelma .Dokumenttiprojekti :Diplomaatista anarkisti. Ohjelmassa mennään anarkismin ytimeen , ja mitä se tarkoittaa ? Ensimmäiseksi nousee tasa-arvo ihmisten kesken, johon kuuluu luonnollisesti itsemääräämisoikeuden ulottaminen kaikkialle maailmaan! Kaaoksesta voidaan puhua maailman nykytilasta, jossa parasta-aikaa elämme ,joka todellakaan ei johdu anarkismista .

      • LucyP

        "Aloittaja on täysin oikeassa. Todellinen anarkismi toimii juuri aloittajan esittämällä tavalla ."
        "Ensimmäiseksi nousee tasa-arvo ihmisten kesken, johon kuuluu luonnollisesti itsemääräämisoikeuden ulottaminen kaikkialle maailmaan!"

        Et sitten lukenut tai ymmärtänyt kommenttia "Alhaalta ylöspäin tai ylhäältä alaspäin, ei ole minkäänlainen "neutraalein ja demokraattisin hallitusmuoto".
        Se on ainoastaan saman pierun eri vivahde, ei anarkististä ajattelutapaa lähelläkään."?


      • laimeaa_sun_trollimolli
        LucyP kirjoitti:

        "Aloittaja on täysin oikeassa. Todellinen anarkismi toimii juuri aloittajan esittämällä tavalla ."
        "Ensimmäiseksi nousee tasa-arvo ihmisten kesken, johon kuuluu luonnollisesti itsemääräämisoikeuden ulottaminen kaikkialle maailmaan!"

        Et sitten lukenut tai ymmärtänyt kommenttia "Alhaalta ylöspäin tai ylhäältä alaspäin, ei ole minkäänlainen "neutraalein ja demokraattisin hallitusmuoto".
        Se on ainoastaan saman pierun eri vivahde, ei anarkististä ajattelutapaa lähelläkään."?

        Yritit sitten hyvän vastauksen kumota möykälläsi. Tossa sun kommentissa ei sisältöä ollut nimeksikään.


    • pieni.probleemi

      Sehän on hienoa. Miten luulet ihmisten päättävän siitä, maksavatko he veroja vai eivät?

      • LucyP

        Verotushan on alunperin järjestelmä jossa maa-alueen "omistaja" kerää itsemääräämänsä osan maataviljelevien tuotannosta takuuna maanviljelyn turvallisuudesta, huolimatta siitä tuliko kato vai sato.

        Mikä onkaan nykypäivän "turvallisuuskysymys"?
        Onneksi Suomesta ei löydy mitään taktisesti tärkeää raaka- ainetta...


    • anarkisti-ei-mies
    • Aamuunastikaljaa

      finninaamaiset suomianarkot harjoittavat vaan sitä parempaa välivaltaa ja piffaamista netissä

    • diibadaaba_

      Totta. Anarkismi ei ole kaaosta, mutta sen seuraukset on juurikin sitä.

    • Kuvaamasi kunnan toimintamalli olisi anarkismia ja kuvaamasi alhaalta-ylös -malli taas juuri se, miten asiat nyt hoidetaan. Eli miten meni noin omasta mielestä?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2135
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      335
      1343
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      94
      1285
    4. 157
      1188
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1011
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      948
    7. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      899
    8. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      868
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      26
      832
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      809
    Aihe