Ei ole ystäviä tai mennään muiden mukana, sillä ei ole mitään tekemistä uskonnon kanssa.
Seurakunnista haetaan turvaa
18
331
Vastaukset
- Turvallistako
Ei Porin seurakunnassa ainakaan ollut kovin turvallista
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/6dec5f9b-472f-41af-bd47-88c700ee6927_u0.shtml- missä.mun.pää
Tätä rikkautta syntyy jeesustelulla.
- Turvassa.on.paremmassa
"Jonk on turva Jumalassa, turvassa on paremmassa.."
Miten turvata Jumalaan:
http://Jeesus-on-Herra.com/kasteopetukset/- pimeässäkellarissa
Olet kellarissa turvassa.
- puhtain.purjein
Mitä se sulle kuuluu, kuka menee minnekin ja mistä syystä? Elät vaan omaa elämääsi ihan rauhassa.
- ennemmintorille
Se seurakunnissa käynti ei ole jeesuksen palvomista vaan ihmisten laumakäyttäytymistä.
- rikassisäinenelämä
ennemmintorille kirjoitti:
Se seurakunnissa käynti ei ole jeesuksen palvomista vaan ihmisten laumakäyttäytymistä.
Sinulla ei ole mitään tietoa ihmisten motivaatioista. Peilaat vain muihin omaa sisäistä tyhjyyttäsi.
ennemmintorille kirjoitti:
Se seurakunnissa käynti ei ole jeesuksen palvomista vaan ihmisten laumakäyttäytymistä.
Uskovilla kuuluu olla seurakunta yhteys,eihän yksinäinen puukaan pala kauan, se sammuu.
- ymmärrän
leppä15 kirjoitti:
Uskovilla kuuluu olla seurakunta yhteys,eihän yksinäinen puukaan pala kauan, se sammuu.
Haluatte sytyttää maailman liekkeihin.
ymmärrän kirjoitti:
Haluatte sytyttää maailman liekkeihin.
Tämä maailma onkin tulelle tallennettu,häviää lopullisesti,uskovinen valtakunta pysyy ijätä koska Jeesus on sen hallitsia.
- herranomat
Niin tosiaan miksi meidän tulee vatvoa toisten tekemisiä. Eläisimme vain itse Herran voitelussa ja Pyhässä Hengessä, niin hyvä tulee.
- erotkaakirkosta
Ette tarvitse siihen rahaa ja etuja keräävää seurakuntaa.
- usein_valittu_kansa
Pittsburgin juutalaisessa seurakunnassa ei ollut kovin turvallista, kun äärioikeistolainen punaniska myös osaltaan valitsi jumalan jo aiemmin valitseman kansan.
"poliisilähteiden mukaan mies oli kävellyt synagogaan ja huutanut ”kaikkien juutalaisten on kuoltava”."
Todennäköisesti Jumala on valinnut tuon tietyn kansan tuhottavaksi, koska se on ajasta riippumatta tähtäimessä. USA on todellakin kahtia jakautunut tuon sionismin kannatuksen ja sen vastustuksen osalta.- tyhjäkäsi
Sitä se käsien hierominen tekee.
- oppimaton
Sanoisin näin. Olen vakaassa uskossa Jumalaan. Tykkään käydä kirkoissa aina silloin tällöin, yleensä kun on aikaa. Nyt joku viisastelee ja sanoo että onko ajankäyttö niin paljon tärkeämpää kuin Herralle annettu aika?
Ei. Vaan en käy kirkoissa kohtaamassa Jumalaa, enkä vahvistamassa uskoani. Jumala kulkee minussa mukanani ja sitä ei tarvitse vahvistella.
Käyn kirkoissa kahvilla, kuulemassa musiikkia ja katsomassa ihmisiä.
Kirkoissa ei suinkaan ole vain hyviä ihmisiä, on myös pahoja. En voi sanoa käyväni etsimässä kaltaistani seuraa. Kun kaltaistani ei ole. Olemme kaikki erilaisia, mikä on samalla rikkaus ja köyhyys.
Olen kirkossa yksinäinen mitä ihmisiin tulee, en pidä teeskentelijöistä enkä kaipaa heidän seuraansa. Herran kanssa on hyvä olla. Ja nauttia musiikista ja kahvista.
En kaipaa uskonvouhottajia viereeni vaahtoamaan.
Jos kaipaan jotain, ehkä kaunista naista kahvia kaatelemaan.
Nyt sanot että joo joo, siinä taas nähtiin. Ei nähty. Kauneus on aina ilo silmälle ja saa hyvälle tuulelle. Ilmaista piristettä. Eikä ole sananvastaista.- sevahvistaasinua
Kuulut kuuluvasi johonkin ryhmään, josta saat elämän tarkoituksen.
- muuten.se.on.elämää
Todellinen uskovainen asuu eristyksissä ja juttelee jumalansa kanssa.
- muuten.se.on.tervettä
Eli on mökkihöperö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?722719Kyllä nämä nyky autonakut ja autotki on heikloja
Vuoden vanha akku, eikä inahdakaan.... Pistin vara-akun just lataukseen ja lähen sillä antamaan apuvirtaa Jos ei toimi,252468Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville422161Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.132006Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1101492- 1671353
- 521032
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa28964IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih16788Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois99781