Lukekaapa "Raijan ajatuksia" Paneeko miettimään koulujen lakkauttaminen???
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 80
Vanhimmat
Olipahan taas blogi! Näkee tulevaisuuden sentin tarkkuudella, mutta silti koulujen lakkautukset jäihin muutamaksi vuodeksi kun ei tiedetä tulevaisuutta! Kultturitalo samoin harkinnan alle, itse oli Rinnevaaran aikaan rakentamassa 7,5 milj. euron auditoriaa ilman huolen häivää! Voi hyvää päivää!
Se oli silloin ja silloin oli rahaa!! Nyt ei ole, on konkurssi??
Silloinhan se rakennuskanta uusiksi laitetaan kun konkka uhkaa maksakoon liitoksien jäsenkunnat osansa kiinteistöt jää itselle. Mitä persaukisempi kunta sitä hienommat pytingit. Liitoksien pelossa velalla rakennettu tietoisena siitä, että liitoksien jälkeen ei vuosikymmeniin rakenneta yhtään mitään siksi rak.kanta uusitaan ennen sitä.
Ei auta kuntaliitokset siksi nyt juntataan maakuntamallia. Massit ja valta maakunnille mitä seuraa keskittämiset kasvukeskuksiin kuolkoon tuppukylät pystyyn. Täällä selänteen perään porataan vieläkin vaikka maakuntamallissa sitä tulee helvetin ikävä. Valtava kuntauudistus maakuntamalli on jonka jälkeen on lähes yksi ja sama kaivokselle.
Aika naurettavaa tässä vaiheessa herätä huomaamaan kuinka kaivoksen myötä pyhäjärven taru on lopussa. Varautuminen siihen olisi pitänyt aloittaa vuosia sitten ja nyt ehdotellaan laskelmien tekemistä mitä kaivoksen loppuminen tarkoittaa. Voi hyvää päivää..Panostetaan elinkeinoelämään itsestäänselvyydet on myöhässä ja pahasti. Kuulostaa lähinnä vaalipuheilta ilman pienintäkään hajua mistään
Monitoimitalo olisi tarvittu ja tarvitaan edelleen. Kuntalaisilla ei ole paikkaa, missä toteuttaa toimintaa. Ei pelkkä Pohdintalo riitä. Meillä ei voi järjestää esim konsertteja, isompia ulkoa tulevia tapahtumia. Kävin joku aika sitten Kiuruvedellä, jossa iso sali kulttuurin esittämistä varten. Miksi meillä kaikki takapajulaa? No, se kait tiedetään.
Ulkoa tulleena, tuo tarinasi on aikansa elänyttä porinaa. Teillä olisi ollut aikaa käyttää kunnan verovarannot oikeisiin kohteisiin. Ette osanneet, enkä ymmärrä, mihin yhteisöverot on syötetty? Kevyenliikenteen väylät puuttuu totaalisesti. Kylä kuin umpio reuhkana. Purettavia taloja tantereet puolillaan. Tämäkin, sitä vanhaa toistoa, jok on tosi.
Sanoppa mistä siihen tarvittava 4...6 M€ repästään? Velalla, millä muullakaan.
Nyt jo reippaasti yli 4 tuhatta euroa velkaa asukasta kohti täällä Pyhäjärvellä.
Mihin ne varannot on tupuloitu menneinä vuosina? Eikö metsistä tule rahaa kunnalle?
sarkkinen, tikanmäki, kauranen ulkoistivat kaupungin varat, kuuluu siihen joukkoon vielä
piippo ja muutama muu.
Heidän kautenaan kaikki meni päin helvettiä, ja meno ei kun jatkuu vaikka etuvaunuista
muutama on sivussa,
Näin asioita seuraava kuntalainen tuo ajatuksensa julki.
Raijan ajatukset ovat aivan oikeita ja taloudellisia. Jos säästöjä haetaan, ei niitä synny muutaman kyläkoulun lakkauttamisella, kun saman aikaisesti joudutaan tekemään isoja korjauksia ja uusinvestointeja. Samalla heikennetään sivistystoimen kokonaispalveluja kuntalaisille.Jos asia on vielä näin levällään, pitää ottaa aikalisä ja laittaa päälle kunnollinen valmistelu. Kun valtuusto asettaa valmistelulle tavoitteet ja valmistelijat rupeavat töihin. Kun on todellisia vaihtoehtoja niin sitten on valtuuston lopullisen ratkaisun aika. 3-4 vuodessa ehditään saada paljon aikaan, "kun toimeen tartutaan".
Osuit naulankantaan! Edellinen valtuusto tupuloi loput suohon ja tässä olemme. Raija on ollut oikeassa ja monessa asiassa.
Paljonko maksaa koululaisten kuljetus edestakaisin? Entä pienen koululaisen, liian aikaisin tien päälle lähteminen. Tressitekijöitä lisää lapselle.
Ajatus oli ihan oikea ja on edelleen. Turhaa vetää näitä kouluasioita tähän "putkeen". Koulukurimus ei näytä olevan yksin Pyhäjärven ongelma. Monitoimitalo olisi jo melkein maksettu. Yhteisöverotulot tipahtaa. Mistä sitten jotkut alkavat kääriä rahaa taskuihinsa?
Kyllä näistä varojen käyttö ja koulujen lakkauttamisen listalta puuttuu vielä yksi keskeinen paavo.
Kouluverkko uudistus on Paavo Leskisen kaupunginhallituksen jäsenenä kirjaama idea.Näin saa Paavo,Kimmo ja Hiihtelijä Kaketeam uuden uljaan Pohdin Talon.
Ei tarvita mitään uljasta, uutta Pohdintaloa. Ei tule olemaan käyttäjiä. Miten siihen riittää varat, kun ei ole saatu mitään asiallisempaakaan aikaan? Lopettakaa jo tuo turhan höpsiminen.
Siinä nii ee tartte käyttee hakukoneloista:
http://raijanajatuksia.blogspot.com/2018/09/koulujen-lakkauttamisestatilajarjestely.html?m=1
Raija esittää täydellistä taantuman lisäämistä, mihin ne säästöt käytetään jos kaikki "jäihin, nuorten muuttoliike pois P-j lisääntyy, yrityksiä ei houkuta tulla nollatoleranssiseen kuntaan, negatiivi kasvaa, nyt pitää ottaa velkaa jos saa ja tehdä akuutit toiminnot, tuleva Maakunta saa vastata jäsenkunnistaan ja veloista.
Vai taantuma?
Mieluummin termi #järkevää talouspolitiikkaa# jolla estetään kriisikunnan kriteerien täyttyminen ja pakkolittos Haapajärveen.
Mikä yhdistää Pyhäjärven blogisteja (Raija,Aarne,Raimo)! Vähintäänkin mielenkiintoista! Olisko, etten vain sanois, olisko joku jokaisessa työpaikassaan epäonnistunut mukana, no en sano, oletan, en väitä, valitan, en valita, siis ITKEN!
Varaa iso sammio, jossa sinua alvariinsa itkettää. Surut on sinullakin.
Voi on mahoton tauti sinulla, se ei näköjään parantunut 30 000 eurolla eikä jälkihoitona 1 miljoonaallakaan, helpota elämääsi ja ammu ihtesi, luulotautinen lehmäntaluttaja!
Etkö sinä vieläkään erota nykyhetkeä ja mennyttä?
Minä vieras täällä, oletan kuitenkin, että tuo järkyttävä, vastenmielinen kommentti on kepun viljalaarista. On teillä kielenkäyttö kohdillaan. Huh!
Pitääkö tyhmyys maksaa ensin kalliisti rahalla ja jäynää sosiaalisen kaunan jatkumona, että päättäjät näkevät virkamiesten esityksen lisäksi seuraavan, järkevämmän toimitamoodin
-ammattikoulun tiloihin niihin rempattuihin ja opetuskäyttöön soveltuviin, siirretään lukio sekä vihdoinkin nuorten tarvitsema kymppiluokka sekä ammattiopetuksen kaksoitutkinnot?
Lukiosta vapautuviin tiloihin sopinee kunnan kaikki 5-6 luokkalaiset tai niitä yläasteen ylempiä luokkia. Hiemen maalaisjärkeä, hyvät veronmaksajat, virkamiehet ja päättäjät!
Ikoseen alemmat esikoulu, 1-4 oppilaat.
Kirjastoa ei tarvitse siirtää.
Kulttuuri-auditorio rakennetaan valtionapujen yms varmistuttua ja liikuntahalli samoin..siis jos.
Meinaan, jos on yleensä siiihenkään suurta imua muilla, kuin muutamilla joo joo yhdistyksillä ja seuroilla. Saahan sitä haaveilla, suuriakin, mutta järki käteen- ja takaisin siihen, että kun kolme kyläkoulua suljetaan..niin mitä jos...
Raijan blogin 29.9.18 pohdintaa ei innosta juurikaan lukea saati peukuttaa siitä syystä, koska alkuosan perusteella se on näköalattoman kuuntelijan sliipaslaapaa!
Miksi taas samoilla argumenteilla "elinkeinoelämän satsaus, kaivos uusiokäyttö jne" jäädytetään koulureformia?
Pitkittyneen tilanteen ollessa jo päällä, pitääkö aiempaa holtitonta rahankäyttöä perustella ja talouskurimuksen sitoessa käsiä, niin yhä paapotaan valtaa hyvitysajatuksin, lasten nimiin ja kustannuksella?
Ehei päättäjät, ehei veronmaksajat, ehei äänestäjät, alkujärki käteen, mikäli vielä houritaan katastrofiehdotusta koulureformin jarruttamisesta ja huh huh, vielä jarrutuksen ajan vain tyhjän odottamisesta, niin piru heidät ( jarrulaiset) syököön.
On aivan kuin mun ajatuksista. Mitäs jos mentäs näin, vaikkapa kolme vuotta, ja katottas sitten paljonko on koululaisia kaupungissa. Kirjaston käyttö vähenee reilusti jos sen paikka muuttuu. En usko että kaupunki konkurssiin tässä ajassa menee, kun ei tarvita muutostöitä maksaa. Ammattikoulun tilat lienevät aika vähillä korjaamisilla lukiolaisille sopivat. Uutta kulttuuritaloa voi ajatella sitten kun pahimmasta on selvitty.
Eihän kukaan toimi omissa asioissaankaan tee näin? Kyllä kai ne päättäjätkin kotonaan laskevat miten milloinkin kannattaa toimia , miksi yhteisissä asioissa tehdään toisin?
Nooh, kirjoitus on sekaisin ehdollisuutta, positiivisuutta, negatiivisuutta, kyllästymistä, näköalattomuutta, toivoa, epätoivoa, lamaannusta, ohjeita, muistelosta, piikkejä...Kirjoittaja tietää paljon, ja osaa olla näkymisen tarpeessa hereillä.
Eli erinomainen läpileikkaus Pyhäjärven kaupunginhallinnon päin seinää menevästä tulevaisuudesta, koska menneisyys ei ole sen vaurausvuosinakaan kummempi...samaa kaavaa junnataan.
Se on kovasti valitettavaa ettei me tavalliset kuolevaiset ylletä sinun tasollesi.
Siinähän jatkat valon kantamista säkillä pirttiin - Turhaa on työsi mutta minkäs teet koska muuta elämää sinulla ei ole kuin ala-arvoinen puskista huutaminen somessa. Ihminen jota taas jalustalle joutopropelit nostaa on sama jonka saivat ottamaan pesäeron edelliseen koska selän takana jauhoivat anonyymeinä hänestä paskaa näillä sivuilla. Omat koirat puri pesä hajosi ja taas ollaan selkään taputtamassa hohhhoijjaa
Onko otl virkkaamassa edellisellä tekstillä. Totuutta täällä ei haluta nähdä.
Jaa, minullekko vastasit vaivaisukko? Kas, sinulla on krooninen syntymävamma aivolohkoissasi; uskotko jo, että sinulla ei ole mitään elämään viittavaakaan em. toimintakeskuksessasi, eikä sinne pääse ulkopuoleltakaan mikään. Tottelet robottimaisesti "yhtä ääntä, yhtä suuta, ja olet yhtä kuin"
Oletpa "soma" kannanottoinesi.
On se kiva kun olet keppeinesi, koko Pyhäjärven ainoa älykkö. Polvistun ja kuolaan edessäsi. Hyi hitto!
Esitähän tuo kirjallisena todisteena, niin katsotaan kenen aivolohkoissa on korjaamisen varaa. Käveletkö itse kaksinkerroin ja seisoskelet kulmilla??????
Miksi Reisjärvi tukee Haapajärveä, vaikka sote-kulujen vuoksi on kriisikunta-uhkassa? Miksi Reisjärvi tukee Haapajärve, kun Pyhäjärvi irrottelee itseään kuntayhtymästä kriisikuntauhkan vuoksi?
Ettäkö älyä, että tuleva Maakunta silipasee rahat kunnilta ja jakaa sitten niille joilla on näyttöjä kehitää kuntaa, taukkis-kunnista muodostetaan mamuille Resrvaatti.
Vuonna 2007 kyläkoulujen hulabaloo
" Ällikkä
17.2.2007 20:59
Kyläkoulun kannattaja kirjoitti:
Työtä on koitettu tehdä asian eteen. Itsekin olen jo kuukausia koettanut selvitellä asioita. Enkä ole ainut!Olen soitellut, laittanut e-mailia virkamiehille ja päättäjille ja yrittänyt todella saada vastauksen noihin meitä kyläläisiä askarruttaviin kysymyksiin, joilla pitäisi olla vaikutusta päätöksen tekoon. Vastauksia ei olla saatu kuin pariin kysymykseen. Siksi aloimme itse penkoa ja tehdä laskelmia ja halumme on ollut vain auttaa valtuutettuja tekemään oikean ratkaisun. Tiedämme kaikki, että virheratkaisu tulee meille kaikille pyhäkkäille monella tapaa kalliiksi.
Olemme saaneet selville, että säästöä koulujen lakkautuksesta ei tule läheskään niin paljon kuin päättäjät väittävät. Se ei kuitenkaan näytä hetkauttavan suurinta osaa päättäjistä. Kyläkoulujen hulabaloo -iltaankaan eivät läheskään kaikki valtuutetut tulleet. Toki joillakin oli ihan oikea este, josta sitten ovat ilmoittaneet meille, mutta en usko, että läheskään kaikilla.
Nostan kuitenkin hattua niille, jotka uskaltautuivat kiirastuleemme ja erityiskiitokset niille, jotka uskaltavat puolustaa pieniä ihmisiä, meidän lapsiamme, kun päätöksenteon hetki koittaa.
Kaikkihan juontaa siitä, että ERÄÄT johtavat haluavat nimensä historiaan ennen kuntaliitosta!
Koulujen saneeraajat ovat yhtäkuin selvitysmies.
Vanhainkodeiksihan näitä uusimpia kouluja halutaan muuttaa..heh heh.
Ilman aikojaan alkoivat kyliä vastakkain asettelemaan.Tämähän on ikivanha kikka saada ihmiset osallistumaan politiikkaan, kyläkoulu pikku paikkakunnalla on varma nakki. Onkohan valtuutetuilla tekemisen puute..näkymättömyys ahdistaa? "
https://keskustelu.suomi24.fi/t/3897893/kylakoulujen-tappolinja-jatkuu
" Ärsyyntynyt huoltaja
24.2.2007 17:31
miksi ei kirjoitti:
Minkä ihmeen takia ei kiristetä verotusta. Silloin kaikki osallistuisivat näin lahoavan kunnan kehittämiseen. Kunnanpäättäjät kokonaan uusiin puihin seuraavissa vaaleissa,nykyiset ei pysty kuin tekemään konkurssin.
monilla ja joillakin kolminkertaistuu ja tulee paljon uusia oppilaita kuljetuksen piiriin. (Silti ei kuulema tule lisäkustannuksia, uskokoon kuka tahtoo!) Yli sata oppilasta olisi kuljetuksessa Ikoselle ja omien vanhempien kuskaukset päälle. Voi olla melkoinen liikennesuma aamuisin koulun alueella! Miten ne lapsireppanat selviää hengissä! Pitää olla monta opea vastaanottamassa lapsia, että ei tule onnettomuuksia. Koulun johtajahan siitä viime kädessä vastaa, jos jotain sattuu. Onkohan sieltä kysytty edes, miten henkilökunta suhtautuu asiaan? Vai onko se pelkkä ilmoitusasia? Eikö tällaiset olisi pitänyt neuvotella heidänkin kanssaan? "
Mistäköhän rahaa kirstun pohjalle? Kannattaisikohan vihdoinkin nostaa tuottoja kaupungin pitkäaikaisesta sijoituskohteesta eli lentokenttäyhtiöstä. Sinne on pitkällä tähtäimellä sijoitettu rahaa yli miljoona euroa. Sijoitettuun pääoman ei edes tarvinne koskea, nostetaan vain vuosikymmenien varrella kertyneistä voittovaroista. Päätöksentekokin on helppoa, kun on enemmistöosuus yhtiöstä.
Tyhjä on lentokenttäyhtiö. Mutta eikös kaupungilla ole sijoituksia, eikös niitä vois ottaa käyttöön lasten hyväksi ja kahtoo miten tälle paikkakunnalle käy. Vai säästetäänkö niitä muille kunnille? Mitenkähän meidän kiinteistöjen hinnoille käy Rannassa ja Ruotasilla. Ostaako kaupunki nämä pois velkoineen. Voi teitä päättäjiä, sokaiseeko kultturellitalo velkoineen ja saa unohtamaan alasajon? Järki käteen!
Kaiken tämän tohinan keskellä unohdetaan LAPSET, HEISTÄ EI KOKO VIRKAKONEISTO VÄLITÄ YHTÄÄN, kun ollaan esittämässä koulujen sulkemisia.
Ei viranhaltijat, ei päättäjät kaupunginhallituksessa eikä sivistyslautakunnassa. Nähtäväksi jää ymmärtääkö valtuutetut lapsia.?
Vai onko heilläkin vain pelkkä silmänlummeena esitetty setelinippu silmien edessä. Kaikki asiat nähdään nykyään vain talousasioina, sillä holtiton kunnan taloudenhoito ois saatava kuntoon vain ja ainoastaan lasten palveluiden heikennyksenä.
Samaan aikaan pitäisi kuitenkin lapset olla joka kunnassa etusijalla,
myös Pyhäjärvellä. Mutta niin kauan kun jaksan muistaa aina säästöt on tosiaan otettu lasten toiminnoista ja koulujen sulkemisilla kuviteltu saavutettavan hurjia summia.
On perin mielenkiintoista nähdä ja seurata avautuuko vihdoin ja viimein VALTUUTETTUJEN silmät näkemään todellisuuden ja odottamaan kaksi vuotta, jotta nähdään mikä on maailman meno Pyhäjärvellä. Muistakaa, että koulujen sulkemisen jälkeen ovet eivät avaudu enää, mutta sulkeminen tarvittaessa onnistuu myöhemmin.
Kaupungin talouden hoitoon on syytä paneutua nyt muilla keinoilla ja odottakoon koko monitoimitalo, sillä käpykylässä on ensin saatava elinkeinoelämä virkistymään ja olisiko kenties vllanvaihtokin tarpeellista, jotta uudet tuulet saisivat purjesiin kaivattua vaihtuvuutta ja näkökulmaa asioihin ja uusien kanavien avautumiseen.
Paljon puhetta ja vähän villoja,sano entinen lampuri.
hoihoijaa...vai että pitäs ODOTTAA kaivoksen loppuminen ennekuin kouluille ja pakolliselle talouskiristykselle myös niiden sulun myötä tehtäs jotain?
Ehei, ei näin pojat eikä tytöt, odottaminen on suurinta typeryyttä ..älkää odotelko vaan toimikaa.
Kylien vastakkain asettelun aika meni edellisessä kolmen koulun sullkemiskiimassa, nyt ei ole mitään väliä kaivoksen suhteen, sehän loppuu kuitenkin, joten vaikka ranta, emolahti ja ruotanen laitetaan kiinni tämän lukuvuoden jälkeen, niin kaivos loppuu. tai vaikka ei laitettas kouluja kiinni, niin se kaivostyö loppuu.
Lakatkaa kylien kitisijät vetoamasta näihin hurahtaviin valtuutettuihin, he eivät koulujen sulkemista vastusta teidän lastenne takia, vaan ihan ollakseen , vaikka jo varmana häviöstä, niin ollakseen erottuvia jotenkin vääjäämättömän keskellä..noin niinku"edukseen".
Helppoa suosiota sanon minä. Kestävälle pohjale sillä ei kouluasiaa saa, eikä kunnan jatkuva kuppaaminen jonnin joutavien syiden myötäole viisasta valtakirjan käyttöä.
Nettifacessa -sanomien- istua kollotti neljä miestä, kuulijoiden pelotteena ja koulupahuuden ilmentyminä, niinkö? Siinä vaan sattuu olemaan neljä tyyppiä, ei sen viisaampia kuin kukaan muukaan siellä tahi täällä näytön ääressä.
Kun verorahat on hävinneet vähiin, niin veikkausta kehiin, mistä takuupottia saataisiin odottajille..kaivoksen saattohoito on nimittäin vaiheessa 3/4 .
Kunta on myös terminaalivaiheeseen luisumassa.
Uutta liikunta-kulttuuritaloa-kirjastoa me emme tarvitse tälle vähentyvälle porukalle...pistäkää keskuskoulun sivua leveämälle ja siihen nouseva katsomo.,,jos on pakko..ja sitä en usko.
Kun kunta on kuihtunut näin alas, väkikato on hurja ja vielä lisää edessä ellei tahti muutu.
1) Aiheutetut menetykset saatava korvauksina takaisin
2) Henkilöstön vähennys vääjämätön kaupungin tilipussin kuluttajista
3) Elinkeinojen kehitys muutoinkin kun kaivokseen
4) Tarkempi seuranta tytäryhtiöitten toiminnasta
5) Seuranta myös Selänteen menoista tarkemmin ja laaja-alaisesti, kaikki alueet eriteltyinä. Selännehän synnytettiin vain sen takia että säästöjä syntyy, mutta mites kävikään, menot ovat vain kasvaneet.
6) Oman budjetin ( kaupungin) seuranta lautakuntakohtaisesti (siirtoja ei voi tehdä ilman valtuuston hyväksyntää eri kohteisiin ja siirtomäärärahoja toiselle vuodelle ei enää tunneta)
7) Viranhaltijoitten tulos seuranta kohdilleen.
8) Luottamushenkilöitten aktiivisuus asioitten hoitoon sekä ammattitaito
Näitä voisi luetella pilvinpimein, mutta lienee itsestään selvää että Pyhäjärvellä ei ole säästöjä yritettykään etsiä muualta kuin lasten koulujen sulkemista ja toisena vaihtoehtonahan aina on ollut vanhukset. Voidaan todeta että heikommat ja puolustuskyvyttömät ovat saaneet olla aina maalina säästöjä etsittäessä.
Nythän on LASTEN edut nostettava esille ja koulut pidettävä toiminnassa.
Pyhäjärvi nousee vain ja ainoastaan työllä ja ja nimenomaan oikealla ja asiallisella sääntöjen ja kunnallislain kunnioittamisella.
Sivuun vääristelevät ja vääryyttä ajavat ja puolustavat tahot.
Jaahas! Vai että lasten etu etusijalle ja koulut toimintaan! Jos noin vaadit niin tasapuolisuuden nimissä kaikki suljetut koulut takaisin toimintaan, vai mitä? Vai oletko Ruotasen tai Rannankylän puolesta pelkästään, siis oman edun tavoittelija!
Niin Selänteestä kuin koulujen lakkauttamisesta luulisi nyt vihdoin pääsevän eroon kun paavo ei ole enää hämmentämässä.
Pyhäjärven kohtalo itsenäisenä kuntana sinetöitiin Selänne-kaupungin raunioiden jälkisammutustöissä , Leskinen ja Väisänen ja Tikanmäki sekä Sarkkinen ym , tuumailivat, että ison egon rauniolle rakennetaan tulpaksi PPKY Selänne, mutta joka on puolestaan pettänyt lupaamansa kustannusedut ja joka vetää nyt joka ikinen vuodenaika , kaikista ovista ja ikkunoista.
Itsenäisyyden kustannuksella taputeltu "pienempi paha", mutta talousjohdon luovuttaminen Selänteelle vaatii lisää uhrilahjoja, kyläkoulut kiinni, Köpsi Attendolle, sairaala sote-attendolle?, hoivakodit teurastetaan alkuhuuman haihduttua...
Raijan on surullisen turhaa herättää kylille toivoa "jatkosta", ihan turhaa jossittelua, sitku sitku..
Kulttuuritalon niputus samaan koulujen talous-kustannuspäätökseen on poliittinen ja julma houkutushöynäytys, ja ken valtuutettu sen koululakkautuspykälään hyväksyy, tekee " kotiseutu-petoksen"
Hauska olet ei voi kieltää. Jos et huomannut tulit taas mm. haukkuneesi niin selänteet kuin attendot missä ei ole pienintäkään järkeä. Mieti missä meni vikaan. Tai no älä vaivaa päätäsi asioilla mistä et mitään tajua. Tunnistettava piirre ropeleissa hirveä määrä älämölöä ei mitään hajua itse aiheista. Pihalla kuin lumiukot niin teoriassa kuin käytännössäkin. Järkyttävän vähän tietoa sitäkin enemmän tyhjiä sanoja seassa paljon valheita .
sehä on kuin keskustan Sipilä!
Tulin samaan tulokseen, kaikupohja on todella Sipilän kaikuluotain!
Tekkee mieli kysyä mitä on tehty jotta vuojen päästä tuleva jytky kaivoksen loppuminen ei yllättäisi pyhäjärvisiä housut kintussa?
Mikä helvetin vimma on lähtee rakentamaan kulturellitalloo kun ei tiiä mitä täällä on muutaman vuojen päästä. Haloo päättäjät. Viranhaltijat voivat tehdä yltiöpäisiä ehotulsia, teijän tehtävä on kartoittaa reaaliteetit. Eiköhän olisi tärkeämpää keskittyä sotepalveluiden saatavuuteen lähipalveluina?
Onhan meillä ne top-10 listalla Suomessa olevat "Täydenkuun tanssit"-
Olisimme tarvinneet kultturitaloa jo aikoja sitten. Kun Rinnevaaran aikaan asiaa jo vietiin vauhdilla eteenpäin, se olisi ollut jo mmonissa kulttuuririennoissa käytettävissä. Samoin on ollut useita kaivosseminaareja ym. valtakunnallisia foorumeita, joissa tilaa olisi tarvittu.
Kulttuuritalon suunnittelu aloitettakoon maltilla, ei sotketa sitä kouluje sulkemiseen eikkä Pohdin talon homeisiin.
Pohdin tontti on mitä surkein kulttuuritalon paikka. Uskokaa jo.
Kulttuuritalon paikka on lähellä hotellia. Järven rantamaisemissa.
Jos nykyisin saadaan valtionavustuksia, niin hyvä. Täytyy vain kaivaa vaikkapa ne 8-vuoden takaiset suunnitelmat ja ryhtyä tutkailemaan.
Kunhan tuo Susitien remppa saadaan tehtyä voi tekninen toimi johtajineen istua muutaman paikallisen viisaan kanssa miettimään asiaa, ettei tule sutta eikä sekundaa.
Mistä.rahat? Velkaa jo valtavasti.
Muistakaas tää: älkää sekoittako asiaa kouluverkkoon! Ne on aivan erillisiä asioita.
....entäs se Pohdintalo, eikö sitäkin jokin älymölö aja kuin käärmettä pyssyyn? Voi jessus tätä paikkakuntaa.
Kiesus sentään, selvität ihan oikein tuota juttua. Siinä on oikeesti tolkkua. Top 10 - pistettä.
Raijan hajatelmia osittain kompaten, osittain eri mieltä.
Nykyisellä ja tulevalla lapsimäärällä ehdotetut koulut tulee sulkea nyt eikä huomenna.
Kulttuuritalo? Joopa joo. Eikö kaupunki voisi ostaa tyhjillään ja lähes pimeänä olevan hotelli kiinteistön kaupungin talon vierestä. Sinne kirjasto sekä kulttuuria. Ja kun sen pubi puolen saa pidettyä auki niin siellä jos missä voisi viikonloppuisin nähdä suomalais-ugrilaista kulttuuritarjontaa.
Urheiluseura Pohti. Jos seuran rakennus mätä, se mätä. Urheiluseura itse rakentaa omilla varoillaan ja mahdollisin valtionavun turvin uuden pömpelin jos niin haluaa. Ei kuntalaisten veroeuroja tähän tarkoitukseen!!!! Kuinka paljon kaupungin väestöstä muuten on seuran jäseniä? Sieltähän sitä myös keräyksin jne. voi varoja hankkia, unohtamatta talkootyötä.
Jos tiukka paikka tulee, meillähän jo on yhdistyksen omistama rakennus - Hiisitupa, Lamminaho. Eikö urheiluseura Ahto ole Pohdin kylkiäinen? Joten sinne siis toiminta. Pohti muutoinkin hiihtourheiluseura ollut kautta aikain. Ei muut lajit ole saaneet samanlaista julkisuutta menneiden kymmenien vuosien aikana.
Vanheneva, ikääntyvä, liikuntarajoitteinen väestö ei tulevaisuudessa mitään urheiluseurojen rakennuksia tai muita kulttuuri pytinkejä tarvitse. Ko. palvelut tulee viedä hoitolaitoksiin, sänkyjen viereen. Eli se palvelujen jalkauttaminen...
Suut suppuun ja rahahanat tiukalle!!
Minä ainakin tulen rollaattorilla ja vanhalle Pohdin talolle. Otan oman rahapussin mukkaan ja sisälle asti tulen, ettäs tiijätte. Minä mittään , uutta pömpeliä, EN TARVII, uskokee jo!
Just, erilailla näitä kunnan reaaliteettaja on pohdittava. Koulut siis nuo kolme kohdetta a,b ja c ovat tulleet koulutiensä päähän. Joten se osasto on taputeltu. Kiinni vaan.
Sitten tämä kirjasto-auditorio osasto.
Kirjaston siirtoa ei pidä perustella kevennettynä eikä väliaikaisena mihinkään, olkoon siinä missä on.
Lukion luokat ammattikoululle, opettajilla on omat autot joten siirtymät ovat kivuttomia,,opettajat eivät ole erityishenkilöstöä, joten tuntiopetustäytöt sujuneveat järjesmässä alkukangertelut huomioiden jo heti.
Kymppiluokka myös ammattikoululle, ja Jedu mukaan nuorten oppimishaluja preppaamaan..Selänne-lehdessä oli jedun tarjontaa kaikkiin muihin oppilaitoksen kuntiin, mutta Pyhäjärvi OPETUSLINJOJA tasan nolla. Töihin siitä päättäjät ja sivistysjohtaja, tuleen oleete jääneet makaamaan, maailma ajaa ohi...
Lukiolta vapautuviin tiloihin 5-6 luokat ja sitten kunnan eskarit, 1-4 luokkaset mahtuvat Ikoseen. Ja väliaikaistiliksi jos on liian tungosta, jota en sukso, muutamat viipaletalot, nin kunnan oppilashuolto on tasoittunut metelistä noin 1-2 vuodessa.
"tuollaiset näköalattomat kiihkot on vaarallisia Keskustan tulevalle Maakunnan kehitykselle, olette niin töpinöissänne itte3ne kanssa, että unahoidatte tulevan, kai te olette kuulleet Kskustan tulevasta Maakunta-ohjelmasta jolloin kunnile jää vain he3nkiinjäämis paketti, siinä on himppu rahaa, himppu suolaa ja tulukset!
The, tulette nöyrästi anomaan mihin rahaa kolhoosi kassasta tarvitsette, perustellen anomuksenne, voi olla, että teidän on lähetetävä Pyhä-delegaatio #konjakkinokka päälikölle EU,hun hakemuksenne kera, viimekädessä, jos rahan-nuusa on suuri, teittin on piipahdettava valkoisessa talossa, siellä on ymmärrystä suomen syrjäkylien kehitykseen, olittahan i
'''''' he puolustamassa idän invaasiota kommunistiä vastaan sen ensi hetkillä!
tjaa...humaltumisen nouskiito näkyy runsaasti. kirjoituksesi tasosta---..virhe, koko sun elämäs on suuri virhe. äitis teki virheen kun sinut elätti ja isäs yhtä jatkumoa kasvatuksessa kun komppasi liikaa virheellistä luonnettasi.
Onko sinulla tojistusta päästäsi, että se on terve?
ei siis ole, luulen, että pääsi ei ole terve?
Voi hitto ku on hyvä nimi; konjakkinokka, kolvinokka, kyömänokka, punanokka, lättänokka, räkänokka ja kuinka paljon näitä riittääkään. Rikas, armas äidinkielemme. Älkäämme hukatko sitä sapelin kalisteluun.
hurjaa rääpimistä. kouluja kiinni se on vaan nyt pakko. Mutta seuraavana sulkisin kaupungintalon, ihan turha laitos tahi rakennelma kuihdutetussa kunnassa.
Eli koko Tikkalanmäki kiinni ja siitä voi varojen karttuessa säästötoimien purressa, päivittää auditorio rakennuksen.
Valtuusto voi kokoustaa hotellin kokoustiloissa, sen aikaa kun tällä kunanlla on #joku valtuusto"#
kaupunginjohtajaa ei tarvita, hallintojohtaja tai mikä-mikä-yhdistelmä virkamies voi mennä johonkin tilitoimiston tai isäntähenkisen osuuspankin nurkkaan nyhväämään, toimistohiiret voi jos eivät irtianoudu, voi ripotella asematielle, kirjastoon ja jääahallin yläkertaan avotoimistoon, tekninen asematielle tuikkeen tiloihin, sivistystoimi ylä-asteelle ja ikoseen, maatloustoimi reisjärvelle, sieltähän sitä isännöidään, no mitä on enää jäljellä?
Hyvä on, se "tietty" ihminen voinee jäädä ennenaikaiselle eläkkeelle...
Oletko muuten ihmetellyt miksi kannatus ei ole riittänyt luottamustoimiin? Minä en!
en , miten olisin kannatuksesta riippuvainen, kun en ole pyrkinytkään? röyhtäile vain sinä ilmaisissa lounaskuppiloissa, laiska liikkeissä -vikkelä vilungeissa.
Pidetään huomenna kunnon ulkoilupäivä,happihyppely tekee hyvää kelle vain.
Joka päivä tässä hypellään!
Malttakkee, malttakkee päättäjät. Kulttuuritalo/säästöt miten tämä yhtälö toimii? Kaivos vie maan syvyyksiin työpaikkoja. Väki vähenee, velka pitää maksaa. Paikkakunnan mahdollisuus selvitä tulevista haasteista on kiirastulessa muutoinkin ikääntyvän väestön vuoksi. Keskittykää kuntien perustehtävään! Koulujen lakkauttaminen koskettaa satoja perheitä ja luo toivottomuutta. Kylien elinvoimaisuutta tulee lisätä.
millä, maatalouskin konkassa ja konkkamin menee, ainut mikä kannattaa on Pörssiterveys tosi siitäkin verotulot menee suurimmalta osin ulkomaille ainut pelastus on v-avut, niistäkin rahat loppuu jos kaupungit hyppää tulevista maakunnista ulos
hmm..ei koulujen ylläpito ole kylällä asumisen ja talouden kannalta itseisarvo.
Kylien elinvoiman itseisarvo tulee ihan toisaalta, se tulee jokaisesta asukkaasta.
Mistä kylien ihmiset ovat valmiita maksamaan enemmän; toimivasta tie-ja tietoverkosta, talvitienpidosta, sähköntoimituksesta, hakevatko voimaa yhteistoiminnasta naapurien /naapurikylien kesken, ovatko vanhemmat valmiimpia maksamaan opetustyön laadusta, intiimimmän "kyläkoulun" oppimisympäristöstä lisäeuroja, että työ kouluilla jatkuu?
Elleivät, niin asia on päivänselvä..kyläkoulun tekohengitykseen ei voi koko kunnan väki ryhtyä, ei voi sitoutua imettäjäksi, sillä kunnassa- yhteisössä on monia eri-ikäisten asukkaiden yhteiseksi parhaaksi ylläpidettäviä, perustuslainsäätämiä velvollisuuksia.
joten jolopati, on ihaltavaa kun puhut kylien elinvoimaisuuden lisäämisestä, mutta taidat olla tietämätön, mitä kylien ihmisten halut ja voimavarat ovat? Paljon eivät ole kummoisempaan riittäviä, kuin kerran tai pari vuodessa makkaranuotio, joka toki on sekin, edes jotain.
Väitän että päivänagendan kyläkoulujen vaikutuspiirin taloudet eivät kiinnostu panostamaan yhteisön hyväksi nykyistä enemmän...valoa ei voi kantaa eikä narulla työntää.
Siinäpä kunnon city-ihminen. Hah. Vuokratalosta heleppo huudella kun ei oo tajua sivukylien menosta mittään.
Raija kyselee Facebookissa seuraavaa:
Onko kukaan liikkumassa autolla Vantaa-Pyhäsalmi lähiviikkoina? Minulle olisi sieltä tulossa sähköhella ja jääkaappi-pakastinyhdistelmä. Maksan tuonnin.
Yhd. otot Raija Leppäharju, puh. 0400-280790.
Saa jakaa
Halvalla on yrittäjäyhdistyksen puheenjohtaja (ainakin ollut) kodinkoneita ostanut Vantaalta kun ihan tuonnin pystyy vielä maksamaan! Paikalliseltakin yritykseltä noita saa, melkein sen kuljetuksen hinnalla!
Kepulit käyvät paljonkin Virossa "ostoksilla". Ei ne paljon suosi oman kaupungin pitkäripasta suosi. Pitkä perinne.
lainaus alkaa -"Hurjaa rääpimistä. kouluja kiinni se on vaan nyt pakko. Mutta seuraavana sulkisin kaupungintalon, ihan turha laitos tahi rakennelma kuihdutetussa kunnassa.
Eli koko Tikkalanmäki kiinni ja siitä voi varojen karttuessa säästötoimien purressa, päivittää auditorio rakennuksen.
Valtuusto voi kokoustaa hotellin kokoustiloissa, sen aikaa kun tällä kunanlla on #joku valtuusto"#
kaupunginjohtajaa ei tarvita, hallintojohtaja tai mikä-mikä-yhdistelmä virkamies voi mennä johonkin tilitoimiston tai isäntähenkisen osuuspankin nurkkaan nyhväämään, toimistohiiret voi jos eivät irtianoudu, voi ripotella asematielle, kirjastoon ja jääahallin yläkertaan avotoimistoon, tekninen asematielle tuikkeen tiloihin, sivistystoimi ylä-asteelle ja ikoseen, maatloustoimi reisjärvelle, sieltähän sitä isännöidään, no mitä on enää jäljellä?
Hyvä on, se "tietty" ihminen voinee jäädä ennenaikaiselle eläkkeelle... "-lainaus kiinni
Totta.
Kulttuuritaloa ei missään nimessä täydenkuun tanssien vuoksi/takia/perusteella.
Tapahtuma on menettänyt n.20 vuotta sen, mihin sillä aunpitäen pyrittiin..jaa mitä se oli? Varmasti enemmän, kuin mitä se on nyt...olemmeko nähneet missään infoa ko tapahtuman olosta?
Poistettava kaupungin esittelykirjoituksistakin "tunnetaan täydenkuun..." .
Vaikeaahan se on keskustalaisten tanssihörhöjen myöntää tosi todeksi...Kalmanhaju leijuu muutoinkin kaupungin kehittämisympäristön yllä--ollintie ja kaupungintalo-siinä se kuihtumisen koko tarina hahmottuu.
Kyllä kyläkoulujen toiminta kuuluu kuntakuvioon . Rakennuksia on korjattu suurien määrärahojen turvin. Kaikki on mennyt hukkaan.
Miettikää kerrankin, mitä kansainvälisen festarin kehittäminen kannattavaksi maksaa ja kuka se on maksanut tähän saakka?
Nythän se päinvastoin on taantumaan päin vuosi vuodelta.
Pohjakosketus on edessä, se on varma, kun tietäää kenen hyppysiin ns. ykköstapahtuma kaupungissa on ajautunut...kaksi epäluotettavinta, toinen suuri monen rahankäytön langan ja pallin pj ja toinen ...no -en ilkeä sanoa.
Tekohengitys kv-nimiin on kustantanut hirmuisia summia täydenkuun festarien pitämisessä paikkakukunnalla.
Infra on onnetonta pyrkiä epätoivoisesti toteuttaa tekniikkaa ja puitteita vähäisen yleisömäärän "iloksi".
Kulttuuritalon kisuttaminen festarien uuden vetovoiman nimiin on niin suuri valhekuvatus, että valehtelijoiden isät ja äidit eivät edes tunnista siinä laukalle lähtenyttä "valheveljeään".
Kaupunginvaltuusto, teitte suuen virheen hyväksymällä kirjaston siirrron Laitisentielle. Kirjaston saaminen keskustaan on nyt suurin selitys, PEITETARINA pakottaa lisävelanottoon, ja kirjaston myötäjäisinä rehvastellaan niin suuri audirorio kuin liikuntasali kaikille muutaman harrastajan ehdotuksille kuten konttauksesta kiipeilyyn, ampumisesta pallonviskelyyn, kortinlyönnistä bingoon, levytansseista viulukonsertiin ...voi taivas-
Mistä maksava yleisö, mistä velanlyhennykset, mistä edes paikka jäätihumpuukille, kun Kotikuusen omistajat tekivät Kiviniemen kampushaaveelle oharit. ?
Ei, ei tälläistä enää kuihtuvaan käyttäjäkuntaan.
Kyllä oli naurussaan pitelemistä, kun Paavo Leskinen patsastelee Pyhäjärven Sanomissa ja kertoo. että Pyhäjärvi oli aikaansa edellä, kun jäähallin rakensi talkoilla. Ilmastonmuutos tunnistettiin
jo silloin Pyhäjärvellä.
Miksi kaikki muu ei ole toteutunut, jos olemme olleet aikaamme edellä. Kaupunki on hävitetty, kohta ei ole kiveä kivenpäällä.
Läheppäs sinä tuuliselle paikalle yrittään jotain projektia, tuskin onnistuu, nää projektit kun vaatii matematiikka siis rankkoja laskelmia , tähän ei sulla rahkeet riitä,, mutta pitele sinä vaan sitä naurua.
Mitäs tuolla yrität selittää! Katselepa Kärsämäen suuntaan. Siellä tapahtuu ja 4-tien varsi näyttää kovin elävältä. Mikä siinä on, että siellä näyttää tapahtuvan. Johtuuko se johtajasta/johtajista?
Todella viisas ja sanavalmis mies, ei ole saanut todellakaan mitään hyvää aikaiseksi Pyhäjärvellä. Haluan nähdä luettelon mitä? Hävitykseen osallistuminen on kymmenen pistettä.
Henkisesti sairas nettikiusaaja se vaan käy muiden kimppuun. Hän Pyhäjärven halveksituin ihminen.
Ennen luen vantomia ja taekajimiä.