Mitä gourmetruokia Raamatussa suositaan tai toisaalta kielletään kristityltä?
Suosituin menu taitaa olla Kristuksen ruumis (kuivalihana)? ja veri? Omenasose, tuore omena, omenapiirakka -tai mehu taitaa olla kielletty? Mikä on suosikkiruokasi Raamatusta?
Minulle maistuisi viisi reissumiestä ja kaksi muikkua.
Raamattu keittokirjana
9
269
Vastaukset
Raamatun mukaan voit valmistaa gourmetruokasi heinäsirkoista.
Raamatun mukaan märehtijöitä ja sorkkaeläimiä ei saa syödä.
Raamatussa luullaan, että kameli ei ole sorkkaeläin, mutta märehtimisen perusteella se joutuu hylkylistalle.
Jänis joutuu myös märehtisen takia pannaan.
Nautaeläimetkin ovat märehtijöitä, joten niiden liha ei kelpaa syötäväksi, vaikka niitä ei nimeltä mainita Raamatussa.
Siat ovat syämäkelvottomia sorkkiensa takia.
Kamelikurjet ovat myös kieltolistalla.
Veriruokia ei sa syödä, paitsi jos se on valunut Jeesuksesta.
Verikiellon takia itse asiassa kaikki liha on syömäkelvotonta, kun veretöntä lihaa ei ole.Jos viittaat hedelmään, joka aiheutti kaiken kurjuuden, onkohan jossakin sanottu, että se oli omena?
- KiellettyOmena
Aika usein taiteessa hedelmä kuvataan omenaksi, joten oletetaan että se oli omena vaikka Raamattu ei näin kerrokkaan. Luulisi teidän uskovan että taidekkin on Jumalan ja Pyhän Hengen inspiroimaa ja kirjaimellisesti tulkittavaa.
KiellettyOmena kirjoitti:
Aika usein taiteessa hedelmä kuvataan omenaksi, joten oletetaan että se oli omena vaikka Raamattu ei näin kerrokkaan. Luulisi teidän uskovan että taidekkin on Jumalan ja Pyhän Hengen inspiroimaa ja kirjaimellisesti tulkittavaa.
Niinhän sitä saattaa luulla.
"Mikä on suosikkiruokasi Raamatusta?"
Kyllä esinahka on ihanaa.
Samoin istukat.
Kysy vaikka Tom Cruiselta.- Kirjakääröt
1Moos.9:3 Biblia (1776) Kaikki, jotka liikkuvat ja elävät, olkoon teille ruaksi: niinkuin viheriäisen ruohon, ole minä kaikki teille antanut. 1Moos.1:29
- RuoskisRouskis
Nytten kun suljen silmäni, pystyn kuvittelemaan kuinka ruohomeri mönkii pienillä jaloillaan eteenpäin kuin muurahaisarmeija ja ihmiset ahmivat siitä nälissään kuin villit hevoset.
Vegaanejakin on siis ajateltu, mutta mitä niissä pidoissa tarjottiin viinin lisäksi? Onko siitä kuvauksia? Oliko se välimerellistä, juutalaista vai arabialaista, kenties italian cuisinea?
- Eikiitosjeesus
Raamattu sopii paremmin pannunaluseksi kuin keittokirjaksi. Ei se ole siltäkään osin ajan tasalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815