Parkkisakko pahin kaikista?

zygologiaa

Miltä tuntuu ylinopeussakko, maksuhuomautus, kirjaston myöhästymismaksu, vero mätkyt yms verrattuna parkkisakkoon ja mikä siitä tekee niin erityisen ärsyttävän? Onko se pahinta sen yllättävyys vai hinta?

7

247

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älkää_maksako

      Kyllä, olet oikeassa. Ei parkkisakko ole sen kummempi, kuin nuo muutkaan mainitsemasi maksut. Ottaa päähän vaan niin per...saa...vi...kauheesti. Mutta näille ei mahda mitään, kun ne perustuu lakiin.

      Mutta yksityisoikeudellista pysäköinninvalvontamaksua ei saa maksaa missään tapauksessa. (Eikä tarvitse.) Hannu Karpo kertoi kansalaisille jo 60-luvulla, että lakiin perustumattomia "sakkoja" ei tartte maksaa.

    • bbbbbbbbbbbbbbbbbbbb

      Ottaahan se päähän, kun kamera räpsähti siksi, että huomio kiinnittyi takapuskurissa tulevaan isoon pakettiautoon. Noh, tämä kostetaan valtiolle moninkertaisesti. Osaan minäkin rangaista. Sitähän te haluatte.

      • 987ik

        Millainen rangaistus oli mielessä?


      • bbbbbbbbbbbbbbbbbbbb
        987ik kirjoitti:

        Millainen rangaistus oli mielessä?

        Ajattelin viuhahtaa jouluaattona jossain isossa Suomen kaupungissa. Olen nimittäin niin lihava ja "kaluni" niin pieni, ettei sitä näkyä kukaan oksentamatta katso.


      • Kkhy677
        bbbbbbbbbbbbbbbbbbbb kirjoitti:

        Ajattelin viuhahtaa jouluaattona jossain isossa Suomen kaupungissa. Olen nimittäin niin lihava ja "kaluni" niin pieni, ettei sitä näkyä kukaan oksentamatta katso.

        Olet julma ja läpeensä paha ihminen ;(


    • bohdintaa

      Parkkisakot voivat iskeä yllättäen ja pysäköintiä koskevat säännöt ovat laajempia, kuin monet muut säännöt, esimerkiksi ylinopeussakon välttäminen on helppoa, kun ajaa vain rajoituksen mukaan, mutta pysäköinnissä pitää huomioida tarkemmin ympäristöä, ettei tee virhettä, tuntea kaikki säännöt ja muistaa olla huolellinen sekä ehtiä autolle takaisin ajoissa. Lisäksi pysäköinninvalvonta aktiivista ja pysäköintivirheen tekijöitä jää kiinni päivittäin kiinni varmasti yli tuhat koko maassa.

      Laskuissa tarvitsee vain olla rahaa ja muistaa maksaa ajoissa eli yksinkertainen prosessi. Kirjastosta lainatut kirjat pitää vain palauttaa ajoissa. Monen tekijän yhteissumman takia parkkisakko on erityisen stressaava ja se johtaa siihen, että niiden antajia inhotaan enemmän, kuin sanktioiden antajia keskimäärin. Ihmisten paha mieli saa aikaan myös salaliittoteorioita, kuten että pysäköinninvalvojat saavat provikkaa jne.

      • dippadaadappadii

        P-virheen tekijöitä ei tilastoida, mutta pysäköintivirhemaksujen lukumäärä on aika iso, vuonna 2017 niitä kirjoitettiin 629 000.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      153
      1373
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      122
      1095
    3. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      33
      872
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      839
    5. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      792
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      762
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      143
      754
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      47
      696
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      632
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      63
      593
    Aihe