Kirjoituspyyntö yhteisöstä eronneelle

SanjaF

Hei!

Kirjoitan kirjaa uskonnollisista yhteisöistä eronneiden elämästä eron jälkeen. Kirjaa varten olen saanut apurahan. Olen kerännyt kirjaan kokemuksia eri yhteisöistä lähteneiltä ja saanut jo useita kertomuksia lähtemisestä ja siihen liittyvistä tunteista ja käytännön asioista. Toivoisin kuitenkin vielä kokemuksia erityisesti siitä, miten entinen yhteisö on suhtautunut ja esimerkiksi omat vanhemmat tai yhteisössä mukana olevat ystävät ovat suhtautuneet sinuun lähdön jälkeen. Mikä lähtemisessä ja elämässä on ollut haastavaa ja millä tavalla yhteisö vaikuttaa edelleen tai on vaikuttanut elämääsi lähdön jälkeen? Oletko epäillyt ratkaisuasi? Kuinka olet muuttunut yhteisöstä lähdön jälkeen?

Jos haluat kirjoittaa minulle kokemuksistasi, olen erittäin kiitollinen. Olen itsekin entinen helluntailainen ja asiaa tutkinut aiemmin omassa gradussani. Kirjan toivon antavan voimaa heille, jotka tekevät lähtöä tiiviistä yhteisöstä ja valaisevan ulkopuolisille yhteisön vaikutusta elämään. Kerään aineistot nyt pääasiassa kirjallisesti. Jos haluat osallistua, kerro oma tarinasi minulle. Käsittelen ne luottamuksellisesti enkä mainitse tekstissä nimiä tai tunnistettavia yksityiskohtia, ellet erikseen halua esiintyä omalla nimellä. Voit kertoa oman tarinasi vapaamuotoisesti. Tekstin pituudella ei ole väliä. Sen voi lähettää osoitteeseen sanja.fal(at)gmail.com. Annan myös mielelläni lisätietoa, jos sinulla heräsi kysyttävää aiheesta.

1

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • exhelluntailainen

      "Toivoisin kuitenkin vielä kokemuksia erityisesti siitä, miten entinen yhteisö on suhtautunut ja esimerkiksi omat vanhemmat tai yhteisössä mukana olevat ystävät ovat suhtautuneet sinuun lähdön jälkeen."
      Tuo on käsitelty jo hyvin monessa kirjassa, joten kannattaa keskittyä vain siihen elämään yhteisöstä lähdön jälkeen. Tai jos käsittelet yllä mainittua teemaa niin jätä ex jehovan todistajat tällä kertaa väliin. Enemmän kiinnostaisi tietää ns. vaipaiden suuntien ts. helluntailaisuudesta, vapaakirkosta ja ym lähteneiden tarinat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      125
      2965
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2732
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1295
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe