Hei!
Kirjoitan kirjaa uskonnollisista yhteisöistä eronneiden elämästä eron jälkeen. Kirjaa varten olen saanut apurahan. Olen kerännyt kirjaan kokemuksia eri yhteisöistä lähteneiltä ja saanut jo useita kertomuksia lähtemisestä ja siihen liittyvistä tunteista ja käytännön asioista. Toivoisin kuitenkin vielä kokemuksia erityisesti siitä, miten entinen yhteisö on suhtautunut ja esimerkiksi omat vanhemmat tai yhteisössä mukana olevat ystävät ovat suhtautuneet sinuun lähdön jälkeen. Mikä lähtemisessä ja elämässä on ollut haastavaa ja millä tavalla yhteisö vaikuttaa edelleen tai on vaikuttanut elämääsi lähdön jälkeen? Oletko epäillyt ratkaisuasi? Kuinka olet muuttunut yhteisöstä lähdön jälkeen?
Jos haluat kirjoittaa minulle kokemuksistasi, olen erittäin kiitollinen. Olen itsekin entinen helluntailainen ja asiaa tutkinut aiemmin omassa gradussani. Kirjan toivon antavan voimaa heille, jotka tekevät lähtöä tiiviistä yhteisöstä ja valaisevan ulkopuolisille yhteisön vaikutusta elämään. Kerään aineistot nyt pääasiassa kirjallisesti. Jos haluat osallistua, kerro oma tarinasi minulle. Käsittelen ne luottamuksellisesti enkä mainitse tekstissä nimiä tai tunnistettavia yksityiskohtia, ellet erikseen halua esiintyä omalla nimellä. Voit kertoa oman tarinasi vapaamuotoisesti. Tekstin pituudella ei ole väliä. Sen voi lähettää osoitteeseen sanja.fal(at)gmail.com. Annan myös mielelläni lisätietoa, jos sinulla heräsi kysyttävää aiheesta.
Kirjoituspyyntö yhteisöstä eronneelle
SanjaF
1
102
Vastaukset
- exhelluntailainen
"Toivoisin kuitenkin vielä kokemuksia erityisesti siitä, miten entinen yhteisö on suhtautunut ja esimerkiksi omat vanhemmat tai yhteisössä mukana olevat ystävät ovat suhtautuneet sinuun lähdön jälkeen."
Tuo on käsitelty jo hyvin monessa kirjassa, joten kannattaa keskittyä vain siihen elämään yhteisöstä lähdön jälkeen. Tai jos käsittelet yllä mainittua teemaa niin jätä ex jehovan todistajat tällä kertaa väliin. Enemmän kiinnostaisi tietää ns. vaipaiden suuntien ts. helluntailaisuudesta, vapaakirkosta ja ym lähteneiden tarinat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 743022
- 712901
- 681842
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä171709- 241667
- 261642
- 201620
- 481307
- 381283
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91279