Tätä ne uskonharhat saavat aikaan.

Uskovaiset ovat suvaitsematonta ja rakkaudetonta porukkaa. Lähimäisen rakkaus on vain huulten höpinää ja pelkkiä lahkoissa opeteltuja mantroja. Uskovaisen elämästä puuttuu kuitenkin se todellinen välittäminen toisesta. Uskovaiset ovat itsekeskeisiä ja omaan napaansa tuijottavia. Uskovaisen elämä on vain näyttelemistä. Ja tämä pätee ihan kaikkiin uskovaisiin. Toiset uskovaisiksi itseään nimittävät pystyvät vain paremmin peittämään muilta todellisen ajatusmaailmansa.

https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/5c3ae798-3d28-4462-84c4-1057211a9910_vd.shtml

7

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lahkojen.päämäärä

      Lahkot kilpailevat jäsenistään. Lahkon jäsenelle korostetaan viikosta toiseen, että se meidän lahkomme on se oikea ja muut vain ovat ymmärtäneet kaiken väärin.

      Lahkoissa on myös pelko siitä, että joku jäsenen läheinen saattaa kyseenalaistaa lahkoon kuuluvan uskonharhat. Tätä lahkot pelkäävät ja siksi he korostavat, että vääräuskoisten kanssa ei saa olla missään tekemisissä, ettei tulisi osalliseksi sen vääräuskoisen synteihin.

      Tom Kruisen tapauksessa kyse on tietysti rahasta, jota lahko haluaa kiivaasti ja kun tiedämme. että Tom rahoittaa avokätisesti lahkonsa toimintaa, niin on selvää, että lahko ei halua menettää lypsävää lehmäänsä mistään hinnasta. Silloin on parempi, että jopa lähisukulaiset hyljätään, koska he saattavat olla viemässä osan potista ja se ei lahkolle käy. Lahko haluaa kaiken.

      • Nooh, Tom cruisailee rahoillaan miten lystää. Jos se tekee hänet onnelliseksi, niin antaa palaa vaan.

        Miksi arvostella ihmistä jolla on oikeus tehdä rahoillaan mitä lystää. Paljon suurempi kysymys on se, miksi kenenkään tässä yhteiskunnassa tulisi ansaita aivan järkyttäviä rahasummia työllään, kun useimmat maailman ihmisistä tekevät päivätyönsä muutamien eurojen palkalla... ?

        Mutta tämä toki menee jo kapitalismille vieraan ajattelun puolelle, joten ymmärrän ettei kysymykseni ikinä kanna oikeutettuun vastakaikuun. Saa siis vapaasti arvostella, no hard feelings.


    • Inmyfirstname

      Baby, it`s scientological.....

    • pyhpyh23894723984

      Aloittaja puhuu vain itsestään ateistina.

    • eiummarra

      Mielenkiintoinen aihe jollain tapaa, ostin vuosia sitten tuon uskonnon esialkeet käsittelevän opas cdn ennenkö siitä tehtiin lahko. Tosin en jaksanut kuunnella kuin ensimmäisen osan, en sano huono voi olla, että oli ihan hyväkin, en kokeillut sitä koskaan, kun ei ollut ketään joka olisi sitä tarvinnut. Ja kysehän oli eheyttävästä tavasta käsitellä ongelmia. Tavallaan oli siis ihan hieno systeemi.

      Mut mua kiinnostaa uskovaisiksi itsensä luokittelevat ihmiset jotka sitten kuitenkin vähät välittää omista lapsistaan ja sen perheen koossa pitämisessä ja sitten niitä vain perustetaan yhä useampia. Ehkä siksi koska yksi kymmenestä käskystä käsittelee sitä huorintekoa. Henkiseltä kantilta, eivätkö he tajua mitä muille tekevät? vai eivätkö välitä. No ei mun tietty tarvitse toisten yksityisasioita tietääkkään, mut ihan yleisellä tasoa olen tätä pohtinut.

      Sitten tälläinen huorimus avioliitossaan on kaikenaikaa aistit avoinna muille, eli tavallaan työyhteisöissä esimerkiksi voi olla melkoinen ahdistelija ja terroristi, eikä anna esimerkiksi sinkkuihmisille minkääntasoista tilaa luonnollisiin tutustumisiin. Kuin myös se,että aletaan sitten lopulta ahdistelemaan jo nuorempia ihmisiä, kun temput eivät enää kelpaa omanikäisille.

      Sitten kun tälläisten annetaan terrorisoida yhteiskunnassa, muka sopivana käytöksenä, en tiedä muiden maiden tilastoja, mutta syntyvyys on suomessa kääntynyt laskuun jo useana vuotena.

      Niin, että pitäisikö jonkun tahon alkaa tekemään ryhtiliike ja ohjaamaan näitä ihmisiä oikeanlaiseen terapiaan, siitäkin huolimatta, että juuri tämän järjestön nuo alku cd,t perustuu juuri eheytymiseen, mutta ei näin, että yhden huorimuksen pitäisi eheyttää useita naisia tai toisinpäin ja jättää se jälkikasvu huolehtimatta. Tässä touhussa siis ei ole mitään järkeä.

      Jos taas ajattelen omalla logiikallani jonka uskon olevan jokusen muunkin mielipide, niin ihminen joka ei pärjää ihmissuhteessaan ja himoitsee muita on narsisti joka haluaa ottaa uusia uhreja, ehkä hän on haluttua seuraa, kun on kokenut, mutta todellisuudessa hän itse ei koskaan kuuntele sitä uutta ihmistä vaan elää niiden usean exänsä kokemusmaailmoissa ja käyttäytyy niiden mukaan, eikä niin, että hän yhdessä tämän uuden ihmisen kanssa loisi parisuhteen joka tyydyttää molempia, sillä, että on yhdessä opittu.

      Niin, en kykene ymmärtämään, että tässä yhteiskunnassa ne oikeat narsistit esiintyvät menevinä ja trendikkäinä ja sitten heidän käyttämänsä ihmiset pistetään terapioihin, koska ovat vaikka yksinhuoltajia. Kun sen pitäisi olla juurikin toisinpäin. Miksi nämä huorimukset eivät saa sitä tarvitsemaansa apua? Kun eivät saa minkäänlaista kiinnityspintaa edes omiin lapsiinsa. Tarpeeksi ajoissa, kun tälläinen saataisiin terapiaan, niin muillekin ihmisille jäisi tilaa perheiden perustamiseen ja toisiin tutustumisiin. Nythän nämä vaanii kaiken aikaa muiden elämää, eikä siinä siis ole todellisuudessa mitään ihailtavaa.

    • Hei_

      Uskovaisissa ihmisissä on yksilöitä niin kuin kaikissa muissakin piireissä.

      >> Otatte kokonaan väärän näkökulman ja lähtökohdan uskonnon asioille jos keskitytte ihmisten katsomiseen.

      Ihmisten katsomisen sijasta Teidän pitää kaivaa Raamattu, ja ajatella Jeesusta Kristusta-
      - Mitään muuta tietä ei ole.

      Erilaisia ns. kristityiksi tunnustautuvia tai jollakin demografisella tekijällä sellaiseksi ryhmiteltyjä ihmismassoja on miljardi luvuissa tänään.

      Ei ole mitään järkeä tuhlata aikaansa ja yrittää etsiä maailmalta kaikenlaista yksilöllistä ääritapausta, ja liittää niitä foorumin sivulle. Luulisi olevan parempaa puuhaa-. Ihmiselämä ei riitä etsimään maailman ääritapauksia miljardilukuisista ihmismassoista-.

    • Hellantuutelilullaa

      No voi hellanlettas sentään. Stalinismi ja maolaisuus, jotka olivat uskonnollisesta hömpästä riisuttuja maailmankatsomuksia, EIVÄT sitten olleet ollenkaan tekopyhiä toteutukseltaan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      237
      5935
    2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      78
      4759
    3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      84
      3585
    4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
      Maailman menoa
      248
      3039
    5. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      146
      2769
    6. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      187
      2277
    7. Venäläiset varkaudessa

      Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
      Varkaus
      261
      1719
    8. Lupajaoston esityslista

      Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
      Pyhäjärvi
      49
      1235
    9. Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?

      Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall
      Euroviisut
      28
      1148
    10. Haluaisitko kaivattusi

      kanssa ensiksi seksiä ja sen jälkeen puhumista?
      Ikävä
      62
      1146
    Aihe