Ilmastopalstalla aloitus aiheesta, artikkeli löytyy netistä doi koodilla 10.1016/j.joule.2018.09.009
Tämä liittyy sekä uusiutuvaan energiaan että ilmastonmuutokseen.
Tuulivoimalat lämmittääkin ilmastoa
2
251
Vastaukset
- tottakai
Suurin ympäristö tuho aiheutetaan sillä tuotannolla, jolla tuo
tappiollinen tuotannon ala pidetään pystyssä.
Kaikki sen tuotannon arvo on turhaa kulutusta luonnolle.
Mikään muu ei saastuta
yhtä paljon koska verorahat tulevat hiili- ja atomivoimalla
tehdystä vientituotannosta. Vanhaa roskaa.
googlatkaa:
tuulimylly lämmittää ilmastoa
Mm.: https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000001751642.html
"Tuuulivoimapuistot voivat amerikkalaistutkimuksen mukaan muuttaa ilmastoa. Aalto-yliopiston professori pitää mahdollisena, että tuulivoimapuisto voi muuttaa paikallista mikroilmastoa. Ilmastomuutosta se ei hänen mielestään voi edistää."
"Professori Peter Lund Aalto-yliopistosta ei tunne kyseistä tutkimusta. Hänen mukaansa ei kuitenkaan ole mahdotonta, että pörräävät tuulimyllyt aiheuttavat muutoksia alueen mikroilmastoon.
– Voisin kuvitella, että muutokset ovat aika paikallisia, hän lisää.
Lund muistuttaa, että sama ilmiö tapahtuu rakennetussa ympäristössä. Kaupungeissa on useita asteita lämpimämpää kuin ympäröivällä maaseudulla. Samoin ydinvoimaloiden lauhdevedet lämmittävät ilmastoa paikallisesti. Lund arvioi, että niiden vaikutus voi olla selvästi suurempi kuin tuulivoimaloiden vaikutus."
Kynttiläkin muuttaa paikallista mikroilmastoa.
(hohhoijakkaa)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2011621
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?581031Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän140954- 85912
- 61906
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11790Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t267782Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75727Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk61722Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä342721