Syysterveinen

Kun menee kauppaan illalla, niin siellä voi olla edullisia punalappusia elintarvikkeita. Nykyisin tosin pyritään jättämään punalaput aamuun asti, että töihimenijät ym. vielä ostaisivat mahd. vanhentuneen elintarvikkeen.
Punalappu elintarvikkeita voi sitten syödä aamulla, jos on ollut rahaa millä ostaa. (tyhjinä pulloina tai tölkkeinä edullinen lenkki maksaa n. 20kpl)
Homogenoimatonta maitoa on kaupassa, sekös vasta on makoisaa ja hyvän makuista. Ko. maito on todella kallista, kun ottaa huomioon, että se on sitä mitä lehmästä tulee, ennenkuin se pilataan vähittäismyyntiä varten. Mutta terveelliset elintarvikkeet maksavat. N-kurkiainen ei ole nähnyt ko. tuotetta vielä punalappuisten sarjoissa. Lisäksi tuotteella ei ollut missään vaiheessa ns. sisäänheittohintoja. Vaan se tuli kerrasta top of the line tuotteeksi.
Ulkona on kylmä/viileä. Ja se on hyvä, koska ei ole kuuma.

2

224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yökhöpelöittet

      Punalappuisia elintarvikkeita löytyy lähikaupastamme harvoin. Kauempaa niitä ei kannata lähteä hakemaan, koska hyöty kuluu matkustamiseen. Eri asia toki, jos on muutakin asiaa ihmisten ilmoille. Ei ole myöskään pakastinta, jolloin punalappuisia ei voi paljoa kerralla haalia.

      Mukavaa tosiaan, kun ilmat ovat viilenneet.

    • lajijasuris

      Vähän kuten ylläkin eli jos kunnolla meinaa hyödyntää, pitäisi käydä varmaan joka päivä. Riippuu myös säilytystiloista, perhesuhteista, mitä syökin jne.

      Parempi olisi alkaa miettimään rahankäyttöä jos kyse on siitä ettei raha meinaa riittää ruokaan. Kyllähän ruoka pitää priorisoida kärkipäähän. Tietty jos tykkää nuukailla niin mikäs siinä ja mieluummin punalaput kuin jätteeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      39
      2218
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      51
      1802
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      129
      1696
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1356
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1080
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      60
      932
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      837
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      821
    10. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      267
      809
    Aihe