Syysterveinen

Kun menee kauppaan illalla, niin siellä voi olla edullisia punalappusia elintarvikkeita. Nykyisin tosin pyritään jättämään punalaput aamuun asti, että töihimenijät ym. vielä ostaisivat mahd. vanhentuneen elintarvikkeen.
Punalappu elintarvikkeita voi sitten syödä aamulla, jos on ollut rahaa millä ostaa. (tyhjinä pulloina tai tölkkeinä edullinen lenkki maksaa n. 20kpl)
Homogenoimatonta maitoa on kaupassa, sekös vasta on makoisaa ja hyvän makuista. Ko. maito on todella kallista, kun ottaa huomioon, että se on sitä mitä lehmästä tulee, ennenkuin se pilataan vähittäismyyntiä varten. Mutta terveelliset elintarvikkeet maksavat. N-kurkiainen ei ole nähnyt ko. tuotetta vielä punalappuisten sarjoissa. Lisäksi tuotteella ei ollut missään vaiheessa ns. sisäänheittohintoja. Vaan se tuli kerrasta top of the line tuotteeksi.
Ulkona on kylmä/viileä. Ja se on hyvä, koska ei ole kuuma.

2

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yökhöpelöittet

      Punalappuisia elintarvikkeita löytyy lähikaupastamme harvoin. Kauempaa niitä ei kannata lähteä hakemaan, koska hyöty kuluu matkustamiseen. Eri asia toki, jos on muutakin asiaa ihmisten ilmoille. Ei ole myöskään pakastinta, jolloin punalappuisia ei voi paljoa kerralla haalia.

      Mukavaa tosiaan, kun ilmat ovat viilenneet.

    • lajijasuris

      Vähän kuten ylläkin eli jos kunnolla meinaa hyödyntää, pitäisi käydä varmaan joka päivä. Riippuu myös säilytystiloista, perhesuhteista, mitä syökin jne.

      Parempi olisi alkaa miettimään rahankäyttöä jos kyse on siitä ettei raha meinaa riittää ruokaan. Kyllähän ruoka pitää priorisoida kärkipäähän. Tietty jos tykkää nuukailla niin mikäs siinä ja mieluummin punalaput kuin jätteeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      110
      7917
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      422
      7063
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      173
      5323
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      127
      4276
    5. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      74
      4157
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      95
      4146
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3882
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3570
    9. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2430
    10. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      16
      2019
    Aihe