https://www.avaruus.fi/uutiset/astrobiologia/molekyyliloyto-enceladus-kuusta-viittaa-elaman-mahdollisuuksiin.html
Että olisiko sittenkin elämää siellä missä se on mahdollista, onko elämän synty sittenkin väistämärön biokemiallinen prosessi ilman sen suurempaa taikuutta, jumalhahmoja ja mytologiaa?
Perin mielenkiintoista
10
236
Vastaukset
Monimutkaisia hiiliyhdisteitä siis löydetty.
- aukkojentiede
Elämän biokemia tunnetaan, fysiikan ja kemian lait osataan. Kukaan ei ole esittänyt uskottavaa selitystä elämän synnystä. Parhaat tutkijat isoilla resursseilla ovat jääneet vastausta vaille.
Taidetaan olla aukkojen tieteen äärellä. Tiede EI VIELÄ ole osannut selittää elämän syntyä.- otaopiksi
Älä nyt viitti, jokainenhan sen tietää että kaikki johtavat tutkijat USKOVAT että on vain ajan kysymys että milloin selvitetään se mekanismi jossa ekottomasta syntyy elämää.
Ja niin se on että jos kerran kaikki uskovat jotakin niin se on slloin enemmistön päätöksellä fakta. - Ewokki
Voisitko täsmentää, missä näet nykyisten abiogenesiksen tutkimuksen suurimman aukon? Vai oletko edes perehtynyt koko tieteenalaan, jota kritisoit.
"Elämän biokemia tunnetaan, fysiikan ja kemian lait osataan. Kukaan ei ole esittänyt uskottavaa selitystä elämän synnystä. Parhaat tutkijat isoilla resursseilla ovat jääneet vastausta vaille"
Ateistinen tiede on "aukkojen tiedettä" Siinä on Jumalan kokoinen aukko, jota se epätoivoisesti yrittää täyttää evoluutiolla ja monilla muilla itse keksimillään teorioilla, jotta ei tarvitsisi tunnustaa Jumalan olemassaoloa ja olla Hänelle vastuussa.
Väite, että kukaan ei ole esittänyt uskottavaa selitystä elämän synnystä, ei pidä paikkaansa.
Ranskalainen biologi ja kemisti Louis Pasteur (1822-1895) todisti, että elämä syntyy vain elämästä.
Tosin kaikki uskovat ovat tienneet tämän jo luomiskertomuksesta lähtien, mutta ateistinen tiede ei ole vieläkään tätä totuutta löytänyt, koska se ei osaa, Jumalfobiasta johtuen, etsiä sitä oikeasta suunnasta.>>Ranskalainen biologi ja kemisti Louis Pasteur (1822-1895) todisti, että elämä syntyy vain elämästä.<<
Ei todistanut. Todisti että lasipurkki voidaan hyvästi steriloida. Säilykepurkkiruoka oli kyllä keksitty jo paljon aiemmin.Jos Pasteur mielestäsi todisti, että elämä syntyy vain elämästä, hän myös todisti, että luomista ei tapahtunut.
Eli siis koe todisti että elämää ei synny maan tomusta? Olitko itse todistamassa että oliko koejärjestely raamatussa kerrotun tapahtumaketjun mukainen?
- AteistiVaan
”Siinä on Jumalan kokoinen aukko”
Hyvin sanottu! Maailmankaikkeuden ja elämän sekä tietoisuuden synnyssä löytyy vielä aukkoja, jonne Jumalan voi mahduttaa! Nämä aukot ovat pienentyneet vuosi vuodelta. Ennen vanhaan myös sääilmiöitä selitettiin Jumalalla.
- JumalaPuhui
Keskustelu voidaan lopettaa. Pekka Reininainen kertoo kaiken seuraavalla videolla:
https://youtu.be/Z_ZtmBlj6Qw
Raamattu on Totuus!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2331789- 1861591
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä451192Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad49917- 14750
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30741Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21730- 37715
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23692Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46627